UE od dawna znana jest jako dobre miejsce dla konkurencyjnych przedsiębiorstw, pewności prawa, silnego jednolitego rynku i dostępu do rynków światowych. Jednakże obecne dane gospodarcze wyraźnie pokazują, że europejski model sukcesu jest zagrożony, a konkurencyjność europejskiego przemysłu zagrożona załamaniem.
Holger Kunze jest dyrektorem europejskiego biura VDMA.
Plan generalny dla przemysłu europejskiego
I tu z pomocą przychodzi VDMA stanowisko w sprawie okresu legislacyjnego 2024–2029 i wzywa UE do skupienia się na kluczowych priorytetach. Europa musi pilnie ponownie stać się atrakcyjnym i konkurencyjnym miejscem produkcji i innowacji. Motto powinno zawsze brzmieć „Mniej przepisów, więcej wolności dla firm”.
W następnym cyklu legislacyjnym celem UE musi być stać się wiodącym na świecie miejscem w zakresie opracowywania i wytwarzania czystych, zaawansowanych i konkurencyjnych technologii i produktów – aby zaopatrywać Europę, ale także umożliwiać czyste rozwiązania na całym świecie.
Aby to osiągnąć, kolejne instytucje UE muszą realizować cztery priorytety:
- Produkcja ma znaczenie: UE musi uczynić produkcję kluczowym priorytetem politycznym, aby ponownie stać się atrakcyjną i konkurencyjną lokalizacją dla fabryk i innowacji produkcyjnych.
- Uczynienie prawodawstwa UE czynnikiem stymulującym innowacje: Należy gruntownie zmienić ramy legislacyjne UE, przekształcając je z ciężaru, jakim się stały, w przewagę konkurencyjną poprzez przestrzeganie zasad „lepszego stanowienia prawa”, takich jak proporcjonalność, pomocniczość i neutralność technologiczna w odniesieniu do wszystkich nowych przepisów.
- Odzyskaj wiodącą pozycję w badaniach i innowacjach: Aby zachować konkurencyjność w skali globalnej i opracować technologie wspomagające potrzebne do zapewnienia zrównoważonego rozwoju, UE musi przewodzić w badaniach i innowacjach, zwiększając swoje ambicje osiągnięcia celu wynoszącego 3% w zakresie intensywności badań naukowych i innowacji.
- Umożliwienie przedsiębiorcom rozwoju: Polityka przemysłowa UE musi opierać się na gospodarce rynkowej, swobodzie przedsiębiorczości i regułach konkurencji. Ingerowanie w rynki i decyzje biznesowe musi stanowić wyjątek.
Pogłębianie jednolitego rynku europejskiego
Europejski przemysł produkujący maszyny i urządzenia odniósł korzyści z jednolitego rynku UE bardziej niż prawie jakikolwiek inny sektor. Wiele średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją maszyn odniosło sukces w zwiększeniu skali swojej działalności w Europie. Europa stała się nie tylko niekwestionowanym rynkiem macierzystym dla tych firm, ale także stanowiła odskocznię do rynków w innych częściach świata. Wzmocnienie i pogłębienie jednolitego rynku UE, w tym rynków cyfrowych, energetycznych i kapitałowych, musi stać się jednym z głównych priorytetów UE w nadchodzących latach. Tylko w ten sposób można utrzymać konkurencyjność przemysłu europejskiego w ogóle, a europejskich producentów maszyn w szczególności, w świecie charakteryzującym się wstrząsami geopolitycznymi.
Komisja Europejska musi przedstawić dalekosiężny plan generalny, który utworzy jednolity rynek usług, usunie bariery w gospodarce o obiegu zamkniętym, wzmocni nowe ramy legislacyjne i europejski system normalizacji oraz skutecznie egzekwuje ustawodawstwo dotyczące jednolitego rynku w całej UE.
Promowanie wolnego handlu
Oprócz silnego rynku wewnętrznego, wolny handel jest podstawowym warunkiem pomyślnego funkcjonowania przedsiębiorstw. Szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa są uzależnione od wolnego rynku. UE musi włożyć w tę dziedzinę jeszcze większy wysiłek i ostatecznie zakończyć trwające negocjacje, ratyfikować istniejące umowy i urzeczywistnić je.
Naszym zdaniem kluczową przyczyną impasu w negocjacjach z wieloma krajami są żądania UE dotyczące kwestii pozahandlowych. Od norm środowiskowych po wymogi społeczne i groźbę sankcji – UE ma tendencję do przeciążania umów handlowych tematami niezwiązanymi bezpośrednio z handlem. To nadmiernie obciąża wielu potencjalnych partnerów i stają się oni niechętni do podejmowania wymaganych zobowiązań. W rezultacie kraje trzecie, takie jak Chiny, które oferują się jako łatwiejsi partnerzy handlowi, czerpią korzyści z przeszkód stawianych przez UE. To nie może leżeć w interesie UE.
Interesuje Cię długa wersja kluczowych żądań VDMA na okres legislacyjny 2024–2029? Proszę znaleźć papier Tutaj.