Strona główna nauka/tech Pierwsze dowody naukowe pokazują, że kannabinol (CBN) skutecznie poprawia sen

Pierwsze dowody naukowe pokazują, że kannabinol (CBN) skutecznie poprawia sen

5
0


Konopny sen
Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney odkryli, że kannabinol, związek występujący w konopiach indyjskich, skutecznie poprawia sen.

Naukowcy wykazali, że kannabinol (CBN) z konopie indyjskie Jak wynika z badania opublikowanego w: znacząco poprawia jakość snu u szczurów Neuropsychofarmakologia.

W przeciwieństwie do THC, CBN nie powoduje odurzenia, ale zwiększa zarówno sen głęboki, jak i REM. Trwające badania na ludziach również dają obiecujące wyniki, wskazując na potencjał CBN w leczeniu bezsenności.

Zidentyfikowano składnik konopi indyjskich zapewniający sen

Naukowcy z Uniwersytet w Sydney zidentyfikowali związek w konopiach indyjskich, który poprawia sen. Stwierdzono, że związek ten, znany jako kannabinol (CBN), wydłuża sen u szczurów, co czyni to pierwsze badanie, w którym zastosowano obiektywne pomiary w celu potwierdzenia jego działania.

Opublikowano w czasopiśmie Neuropsychofarmakologia W badaniu przeprowadzonym 12 listopada zbadano utrwalony folklor sugerujący, że dojrzała marihuana, która gromadzi CBN, powoduje, że użytkownicy czują się senni. Jednak jak dotąd niewiele było dowodów naukowych potwierdzających to przekonanie.

Profesor Jonathon Arnold, główny autor i dyrektor ds. badań przedklinicznych w Lambert Initiative for Cannabinoid Therapeutics i Sydney Pharmacy School, wyjaśnił: „Przez dziesięciolecia folklor dotyczący konopi indyjskich sugerował, że dojrzałe konopie powodują senność konsumentów poprzez gromadzenie się CBN, jednak: nie było na to przekonujących dowodów.

„Nasze badanie dostarcza pierwszego obiektywnego dowodu na to, że CBN wydłuża sen, przynajmniej u szczurów, modyfikując w korzystny sposób architekturę snu”.

Eksperyment snu z kannabinolem
Ilustracja eksperymentu dotyczącego snu i kannabinolu. Eksperyment był pierwszym, w którym zastosowano obiektywne pomiary, aby wykazać, że CBN (kannabinol) wydłuża zarówno sen REM, jak i sen inny niż REM u szczurów. Obecnie trwają próby na ludziach. Źródło: Uniwersytet w Sydney

Co to jest kannabinol (CBN)?

CBN jest produktem końcowym głównego odurzającego składnika konopi indyjskich, delta9-tetrahydrokannabinolu (THC). THC w konopiach z biegiem czasu powoli przekształca się w CBN, co oznacza, że ​​starsze konopie zawierają wyższe poziomy tego związku. Sugerowano, że spożywanie starszych konopi wiąże się z bardziej sennym „hajem”.

W Stanach Zjednoczonych wysoce oczyszczone produkty CBN są sprzedawane jako środki nasenne, ale istnieje niewiele wysokiej jakości dowodów naukowych potwierdzających to zastosowanie.

Zespół badawczy Lambert Initiative for Cannabinoid Therapeutics przetestował wpływ oczyszczonego CBN na sen u szczurów. Wykorzystując zaawansowane technologicznie monitorowanie, eksperymenty dostarczyły informacji na temat wzorców snu szczurów, w tym ilości snu bez szybkich ruchów gałek ocznych (NREM) i snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM).

NREM to głęboki sen, który sprzyja regeneracji fizycznej i wzmacnia wspomnienia, podczas gdy sen REM wiąże się ze snami i przetwarzaniem emocji.

Profesor Arnold powiedział: „Stwierdzono, że CBN wydłuża zarówno fazę snu NREM, jak i REM, prowadząc do wydłużenia całkowitego czasu snu, przy działaniu porównywalnym do znanego leku nasennego zolpidemu”.

Naukowcy z Inicjatywy Lamberta
Naukowcy z laboratoriów Lambert Initiative na Uniwersytecie w Sydney. Profesor Iain McGregor (drugi od lewej) i profesor Jonothan Arnold (po prawej). Źródło: Uniwersytet w Sydney

CBN: Nie odurzający

W przeciwieństwie do swojej macierzystej cząsteczki THC, CBN nie odurza szczurów. THC odurza poprzez aktywację receptorów kannabinoidowych CB1, które są obecne w mózgu. Badanie wykazało, że w przeciwieństwie do THC, CBN aktywuje te receptory jedynie słabo. Ku swojemu zaskoczeniu naukowcy odkryli, że metabolit CBN ma znaczący wpływ na receptory kannabinoidowe CB1.

Metabolit to substancja chemiczna wytwarzana w wyniku metabolizmu większej cząsteczki w organizmie.

Jonathana Arnolda
Główny autor profesor Jonathon Arnold z Lambert Initiative for Cannabinoid Therapeutics. Źródło: Uniwersytet w Sydney

Rola metabolitów CBN podczas snu

Odkryli również, że metabolit 11-OH CBN ma pewien wpływ na architekturę snu, co może mieć wpływ na ogólny wpływ CBN na sen.

„To pierwszy dowód na to, że CBN rzeczywiście poprawia jakość snu za pomocą obiektywnych pomiarów snu. Zaskoczeniem było to, że metabolizm CBN w organizmie może wywierać znacznie większy wpływ na receptory kannabinoidowe CB1 niż cząsteczka macierzysta CBN, która ma znacznie bardziej ograniczoną aktywność” – powiedział profesor Arnold.

„Na tym etapie nasze wyniki ograniczają się do testów na szczurach. Konieczne są dalsze badania, aby sprawdzić, czy przekłada się to na ludzi”.

Trwające badania kliniczne na ludziach

W równoległym badaniu, które nie zostało jeszcze opublikowane, profesor Iain McGregor, dyrektor ds. badań klinicznych w Inicjatywie Lambert, zainicjował randomizowane badanie kliniczne na ludziach, kontrolowane placebo, z udziałem pacjentów cierpiących na bezsenność. Badania prowadziła doktorantka Isobel Lavender wraz z czołową badaczką snu, dr Camillą Hoyos z Instytutu Badań Medycznych Woolcock. Badanie zakończyło się uzyskaniem bardzo obiecujących wyników, które ogłoszono niedawno na konferencjach naukowych Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Kannabinoidami i Sleep DownUnder.

„Nasze badania zachęcają do dalszych badań podstawowych i klinicznych nad CBN jako nową strategią leczenia zaburzeń snu, w tym bezsenności. W naszym badaniu klinicznym podaliśmy CBN tylko jednorazowo. Logicznym kolejnym krokiem jest próba na większą skalę, obejmująca wielokrotne dawkowanie” – powiedział profesor McGregor.

Profesor Arnold powiedział: „Zespół rozpoczął obecnie przedkliniczny program odkrywania leków związanych z CBN, a także obserwuje, czy prozdrowotne działanie CBN można dodatkowo wzmocnić przez inne cząsteczki występujące w konopiach indyjskich lub konwencjonalne środki nasenne, takie jak melatonina. .”

Odniesienie: „Składnik senny konopi: kannabinol i jego aktywny metabolit wpływają na architekturę snu u szczurów” Jonathon C. Arnold, Cassandra V. Occelli Hanbury-Brown, Lyndsey L. Anderson, Miguel A. Bedoya-Pérez, Michael Udoh, Laura A Sharman, Joel S. Raymond, Peter T. Doohan, Adam Ametovski i Iain S. McGregor, 12 listopada 2024 r., Neuropsychofarmakologia.
DOI: 10.1038/s41386-024-02018-7



Link źródłowy