Strona główna nauka/tech Naukowcy odkryli oszałamiający nowy gatunek rozgwiazdy w Japonii

Naukowcy odkryli oszałamiający nowy gatunek rozgwiazdy w Japonii

44
0


Paragonaster hoeimaruae
Rozgwiazdy zaliczane są do szkarłupni, a słowo to pochodzi ze starożytnej Grecji i oznacza „skórę jeża”. Istnieje wiele rodzajów rozgwiazd, a ta jest szczególnie przystosowana do życia w piaszczystych i błotnistych wodach, o czym badacze chcą dowiedzieć się więcej. Źródło: I. Kobayashi

Nowy gatunek w Japonii odkryto rozgwiazdę, co stanowi pierwsze takie odkrycie od ponad 50 lat.

Dzięki wspólnemu wysiłkowi naukowców, rybaków, a także pracowników akwariów i muzeów naukowcy z Japonii odkryli nowy gatunek rozgwiazdy. Nowo zidentyfikowana rozgwiazda tzw Paragonaster hoeimaruaenależy do rodziny Pseudarchasteridae. Ma wyjątkowe czerwono-beżowe zabarwienie, ma pięć ramion i mierzy nieco ponad 10 centymetrów. Według naukowców odkrycie to podkreśla wartość pracy zespołowej w pogłębianiu wiedzy na temat oceanicznej różnorodności biologicznej.

Czy wiesz, że rozgwiazdy tak naprawdę nie są rybami? Pomimo nazwy są one bliżej spokrewnione z kolczastymi jeżowcami i gąbczastymi ogórkami morskimi. Chociaż mogą wydawać się posłuszne i wiotkie, osamotnione na piaszczystej plaży, w rzeczywistości są ważnymi drapieżnikami, które mogą mieć do 50 ramion, rozpiętość metra i żyć przez dziesięciolecia.

Fakty i znaczenie rozgwiazdy

Znanych jest około 2000 gatunków rozgwiazd. Teraz współpraca naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego, akwarium Enoshima, Muzeum Nauk o Morzu, prefektury Fukushima i Centrum Badań nad Rybołówstwem Prefektury Yamaguchi w Japonii doprowadziła do odkrycia nowego gatunku u wybrzeży kraju.

Nowy gatunek należy do rodziny rozgwiazd zwanych Pseudarchasteridae. Do tej pory w wodach Japonii zaobserwowano tylko cztery gatunki Pseudarchasteridae, należące do dwóch rodzajów (biologiczny ranking między rodziną a gatunkiem w celu klasyfikacji zwierząt).

Odkrywanie Paragonaster hoeimaruae

„Odkryliśmy rozgwiazdę – nową nazwę Paragonaster hoeimaruae – u wybrzeży półwyspu Izu w zatoce Sagami, na południe od Tokio. Znaleźliśmy także inny na Morzu Japońskim, na północny zachód od prefektury Yamaguchi w południowo-zachodniej Japonii” – wyjaśnił główny badacz Itaru Kobayashi z Morskiej Stacji Biologicznej Misaki na Uniwersytecie Tokijskim. „Złapano je na głębokości od 150 do 350 metrów, mają proporcjonalne ciało z pięcioma ramionami, są piękne czerwone na powierzchni i beżowe pod spodem”.

W latach 2021–2023 zespół zebrał różnorodne gatunki z całej Japonii. Zostały one zebrane z klatek z krewetkami i krabami używanymi przez rybaków w prefekturach Hokkaido i Shizuoka, odpowiednio w północnej i środkowej Japonii, oraz z badań przy użyciu włoka rozprzowego (gdzie wykorzystuje się dużą sieć). przeciągane po dnie oceanu) prowadzone przez statek badawczy zajmujący się rybołówstwem prefektury Yamaguchi. Imię rozgwiazdy hej został zabrany ze statku rybackiego Hoei-maruktóry jako pierwszy pobrał okaz.

Zespół zarejestrował także inne rozgwiazdy w miejscach innych niż te, w których je wcześniej znaleziono. Na szczególną uwagę zasługuje Gefiraster Swifti, zaskakująco duża rozgwiazda o średnicy około 30 centymetrów, znaleziona u północnego wybrzeża Hokkaido. Wcześniej notowano go jedynie na zachodnim wybrzeżu Pacyfiku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także na wyspach na Morzu Beringa na północy.

Znaczenie ustaleń

„W Japonii żyje około 250 gatunków rozgwiazd i byliśmy zaskoczeni, że przeoczono tak duży gatunek. Nasze badania pokazują, że różnorodność gatunków w wodach Japonii jest nadal niedoceniana” – powiedział Kobayashi. „Te ekscytujące odkrycia pokazują, jak ważna jest współpraca rybaków, akwariów, uniwersytetów i innych instytucji badawczych na rzecz lepszego zrozumienia naszych oceanów i morskiej różnorodności biologicznej”.

Odniesienie: „Pseudarchasteridae (Asteroidea: Paxillosida) w wodach Japonii, z opisem nowego gatunku i rozszerzeniem zasięgu trzech gatunków” autorstwa Itaru Kobayashiego, Takayuki Sonoyama, Mai Hibino, Mitsuhisa Kawano i Hisanori Kohtsuka, 2 sierpnia 2024 r., Dziennik historii naturalnej.
DOI: 10.1080/00222933.2024.2377336

Badanie to było wspierane przez Instytut Badawczy Bezkręgowców Morskich w ramach grantu [KO2023, No. 5]. Okazy zebrane w ramach projektu „Ocena i ocena zasobów rybnych morskich wód japońskich” otrzymały wsparcie Japońskiej Agencji Rybołówstwa.



Link źródłowy