W nowym raporcie przedstawiono najlepsze szpitale w całych Stanach Zjednoczonych, oferujące kilkanaście specjalizacji i zabiegów.
Eksperci medyczni z US News and World Report rankingowe tysiące szpitali w całej Ameryce na liście najlepszych szpitali US News na lata 2024–2025.
Instytucje pogrupowano według 15 specjalności, w tym nowotworów, gastroenterologii, kardiologii, ortopedii, rehabilitacji i psychiatrii, a także 20 różnych rodzajów chirurgii.
W raporcie nie sklasyfikowano najlepszych szpitali pod względem liczbowym, ale renomowane w całym kraju szpitale, takie jak bostoński Brigham and Women’s, Cleveland Clinic i Mayo Clinic, przyznały badaczom „honorowy wynik”.
Jednakże ranking szpitali odbywał się według najskuteczniejszych specjalizacji, a klinika Mayo w Rochester w stanie Minnesota uzyskała najwyższe oceny w ośmiu specjalizacjach, najwięcej ze wszystkich instytucji.
Szpitale te znalazły się na liście „Honor Roll” magazynu US News ze względu na wysokie miejsca w wielu kategoriach
Najlepiej radzące sobie szpitale w stanie ma pięć szpitali w Kalifornii, tuż za nimi plasuje się Nowy Jork z czterema i Massachusetts z trzema.
Spośród 5000 przeanalizowanych instytucji badacze umieścili liczbowo 50 najlepszych w każdej specjalności.
Mówi o tym US News rankingi: „US News szacuje, że prawie 2 miliony pacjentów hospitalizowanych w szpitalach rocznie staje przed perspektywą operacji lub specjalnej opieki, która wiąże się albo z nietypowymi wyzwaniami technicznymi, albo ze znacznie podwyższonym ryzykiem śmierci lub obrażeń ze względu na wiek, stan fizyczny lub istniejące schorzenia.
„Rankingi są narzędziem, które może pomóc tym pacjentom i ich rodzinom w znalezieniu źródeł wykwalifikowanej opieki szpitalnej”.
Zespół przygotował także zestawienie szpitali „honorowych”, które uzyskały najwyższe ogólne wyniki w kategoriach specjalistycznych.
Należą do nich Brigham and Women’s Hospital, Cedars-Sinai w Kalifornii, Cleveland Clinic, Duke University Hospital w Północnej Karolinie, NYU Langone w Nowym Jorku, New York-Presbyterian Hospital – Columbia i Cornell oraz University of California Los Angeles Medical Center.
Na drugim miejscu w rankingu znalazły się szpitale NYU Langone w Nowym Jorku, w tym neurologia, neurochirurgia i kardiologia.
Kilka szpitali zajęło trzecie miejsce w rankingu najwyżej ocenianych specjalizacji, w tym Cleveland Clinic w Ohio i New York-Presbyterian w Nowym Jorku.
Jeśli chodzi o najlepsze ośrodki onkologiczne, pierwsze miejsce zajęło University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston.
US News and World Report przyznało tej instytucji doskonały wynik 100 na karcie wyników.
Zdobył 5 z 5 ocen „doskonałych” za największą liczbę pacjentów przeżywających po 30 dniach w szpitalu, a także za przyjemne doświadczenie pacjenta.
Częściej niż do innego szpitala pacjenci byli także wypisywani do domów.
Jednak w tę słynną instytucję niedawno wmieszał się skandal po tym, jak immunoonkolog dr Padmanee Sharma został oskarżony przez kolegów o kultywowanie „toksycznego” i „obraźliwego” środowiska oraz przypisywanie sobie zasług za badania innych osób.
Drugie miejsce w rankingu przypadło Memorial Sloan Kettering z Nowego Jorku z notą 93 na 100.
Instytucja uzyskała ocenę „znakomitą” we wszystkich kategoriach z wyjątkiem liczby pacjentów, która była „bardzo wysoka”.
Liczbę pacjentów oblicza się na podstawie liczby pacjentów wysokiego ryzyka leczonych z powodu chorób nowotworowych w okresie trzech lat. Oblicza się to na podstawie łącznej liczby pacjentów poszukujących opieki.
Memorial Sloan Kettering miał 6890, a MD Anderson 13 354.
Trzy najlepsze ośrodki leczenia raka uzupełniła Klinika Mayo w Rochester w stanie Minnesota.
Instytucja ta uzyskała 84 punkty na 100. Chociaż w kilku obszarach uzyskała ocenę „znakomitą”, ogólna ocena jej ekspertów była „bardzo dobra” i wyniosła 13 procent.
Ta ocena pochodzi z odsetka specjalistów onkologów, którzy uznali ten szpital za jeden z najlepszych dla „bardzo trudnych” pacjentów. W przypadku MD Andersona zalecała to prawie jedna trzecia lekarzy, a w przypadku MSK – 28 procent.
Według danych US News i World Report klinika Mayo w Rochester w stanie Minnesota znalazła się na czołowych miejscach w ośmiu specjalizacjach
Centrum Onkologiczne Uniwersytetu Teksasu im. Andersona w Houston zajęło pierwsze miejsce w rankingu opieki onkologicznej. W ostatnim czasie w placówce doszło jednak do skandalu
Na samym dole listy placówek onkologicznych znalazł się szpital University of Kansas, który uplasował się na 49. miejscu. To uzyskał ocenę „doskonałą” pod względem liczby pacjentów, którzy przeżyli 30 dni, przy dobrej obsadzie personelu i najnowocześniejszej technologii w szpitalu.
Jednak doświadczenia pacjentów uznano za „powyżej średniej”, a opinie ekspertów były jedynie przeciętne.
Mniej niż jeden procent specjalistów onkologów uznał tę instytucję za jedną z najlepszych dla wymagających pacjentów. Jednakże w „US News and World Report” zauważono, że ogólnie „większość szpitali nosi nazwy od kilku specjalistów lub nie nosi ich wcale”.
Szpital Uniwersytetu Kansas współpracuje z Centrum Medycznym Baylor University w Dallas w zakresie leczenia nowotworów.
Inne instytucje zajmujące się rakiem znajdujące się na najniższym miejscu w rankingu to Tampa General Hospital na Florydzie, University of Maryland Medical Center w Baltimore, Smilow Cancer Hospital w Yale New Haven oraz Fred & Pamela Buffett Cancer Center w Omaha.
W dziedzinie cukrzycy i endokrynologii Mayo Clinic uzyskała doskonałe 100 na 100, znacznie wyprzedzając Brigham and Women’s i New York-Presbyterian Hospital – Columbia i Cornell, które zajęły drugie miejsce.
Queen’s Medical Center w Honolulu zajęło 50. miejsce, uzyskując 61 punktów na 100. Tuż za nimi plasowały się Plainview Hospital w Northwell Health w Nowym Jorku i Baylor St Luke’s Medical Center w Houston.
Ponieważ choroby serca są zabójcą numer jeden w USA, US News and World Report umieściło także ranking praktyk kardiologicznych. Cleveland Clinic zajęła pierwsze miejsce z doskonałym wynikiem 100, a tuż za nim plasowały się NYU Langone (98) i Mayo Clinic (96).
Uniwersytet Alabama w Birmingham Hospital znalazł się na samym dole, zajmując 50. miejsce z wynikiem 63 na 100 punktów.