Komisja Europejska planuje zaproponować nową „europejską ustawę o produkcji obronnej”, aby wzmocnić bazę przemysłową sektora obronnego bloku, od badań po wspólne zamówienia, aby pomóc państwom członkowskim UE lepiej stawić czoła przyszłym kryzysom.
Wojna Rosji na Ukrainie zmusiła państwa członkowskie UE do refleksji nad brakami w możliwościach produkcyjnych przemysłu obronnego bloku i nad sposobami zaspokojenia ich pilnego zapotrzebowania na sprzęt obronny.
„Potrzebujemy programu konsolidującego i rozszerzającego wsparcie dla przemysłu europejskiego, ale także potencjalnego ustanowienia ram regulacyjnych, które w razie potrzeby można uruchomić w celu wspierania produkcji obronnej – czegoś w rodzaju ustawy o produkcji obronnej na wzór europejski” – powiedział EURACTIV wyższy rangą urzędnik Komisji .
Proponowany schemat nawiązuje do Amerykańska ustawa o produkcji obronnejw ramach którego prezydent USA może przyspieszyć i rozszerzyć dostawy materiałów i usług z amerykańskiej bazy przemysłowej potrzebnych do wspierania obrony narodowej.
Dla urzędników zajmujących się obroną wojna pokazała także użyteczność konwencjonalnego sprzętu do obrony wojennej, takiego jak czołgi, amunicja czy rakiety ziemia-powietrze, na granicach UE oraz potrzebę zapewnienia przez przedsiębiorstwa możliwości szybkiego jego dostarczenia w razie potrzeby.
EURACTIV rozumie, że pomysł ten został po raz pierwszy poruszony na nieformalnym spotkaniu ministrów obrony UE w Toledo w Hiszpanii w zeszłym tygodniu i prawdopodobnie zostanie poruszony w ostatnim przemówieniu o stanie Unii (SOTEU) przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen wygłoszonej w przyszłą środę (13 września) ) w Strasburgu.
Czas zwolnień regulacyjnych
Nowy akt UE dotyczący obronności mógłby zatem stanowić stałe ramy mające na celu wsparcie pełnego procesu produkcji obronnej w przypadku pilnych potrzeb.
Jeden z dyplomatów UE powiedział, że mogłoby się to opierać na krótkoterminowych ramach wzmocnienia europejskiego przemysłu obronnego poprzez fundusz wspólnych zamówień (EDIRPA), aby zachęcać do wspólnych zamówień i zwiększać zdolność UE do zwiększania zdolności produkcyjnych amunicji (jak najszybciej).
Ponadto mogłaby zaproponować odstępstwa regulacyjne, które początkowo były zawarte we wniosku Komisji Europejskiej jeszcze przed latem.
Państwa członkowskie UE odłożyły jednak negocjacje w tej sprawie ze względu na brak czasu i porozumienia w sprawie zamówień priorytetowych, mapowania mocy produkcyjnych i zwolnień z licencji eksportowych.
W tekstach przedstawionych już za kadencji von der Leyen zaproponowano regulacje dające Komisji Europejskiej i państwom członkowskim uprawnienia do dyktowania i informowania o zdolnościach produkcyjnych poszczególnych branż w zakresie kluczowych produktów, ponieważ niebezpieczny brak masek i respiratorów podczas pandemii Covid-19 pozostał w pamięci wszystkich.
Kiedyś jednak stanęli przed murem w rękach państw członkowskich, ustanawiając instrument nadzwyczajny jednolitego rynku (SMEI) lub ustawę o żetonach, obawiając się deptania od palców prywatnym przedsiębiorstwom.
W przypadku Stanów Zjednoczonych ustawa była wywołany podczas pandemii Covid-19 w celu zwiększenia produkcji krytycznych środków medycznych oraz regularnego zakupu sprzętu związanego z obronnością.
Spróbuj ponownie, Komisjo
Chociaż władza wykonawcza UE planuje przedstawić tekst do „końca roku” 2023, ten sam urzędnik wyższego szczebla powiedział również, że „będzie to oznaczać znalezienie odpowiednich zasobów”, aby to zrobić.
Pandemia Covid-19 i wojna na Ukrainie mocno uderzyły w budżet UE. Władza wykonawcza UE zaproponowała w czerwcu śródokresowy przegląd w wysokości 66 miliardów euro, który nie przewiduje ustawy o produkcji obronnej na potrzeby obronności.
Nie jest jasne, jak ta ustawa będzie współgrać z planami Komisji Europejskiej dotyczącymi zaproponowania nowego Europejskiego Programu Inwestycji w Obronę (EDIP), który początkowo miał zaproponować zwolnienie z podatku VAT, ale został przełożony na późniejszy etap.
Przedstawiciel instytucji powiedział, że EDIP będzie filarem „europejskiej obrony w perspektywie długoterminowej”.
Wspomnieli także o Europejskim Funduszu Obronnym, który finansuje badania i rozwój technologii, oraz o Instrumentu na rzecz Pokoju, który ma finansować państwa członkowskie i europejskie dostawy śmiercionośnego i nieśmiercionośnego sprzętu do krajów trzecich.
[Edited by Alexandra Brzozowski/Alice Taylor]