Strona główna nauka/tech Jak bezpieczne są Twoje antybiotyki? Nowe badanie ujawnia ukryte zagrożenia

Jak bezpieczne są Twoje antybiotyki? Nowe badanie ujawnia ukryte zagrożenia

34
0


Szpitalny Oddział Ratunkowy

Ostatnie badania wskazują, że dwie określone klasy antybiotyków doustnych stwarzają największe ryzyko wystąpienia ciężkich reakcji skórnych, prowadzących do pilnej hospitalizacji, a czasem do śmierci. Badanie wzywa do rozważniejszego stosowania antybiotyków, szczególnie u osób starszych.

Badanie z udziałem starszych osób dorosłych w Ontario wykazało, że niektóre doustne antybiotyki znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia ciężkich wysypek polekowych, prowadzących do wizyt w nagłych przypadkach i potencjalnie śmiertelnych skutków.

Naukowcy opowiadają się za ostrożnym przepisywaniem antybiotyków, zwłaszcza wśród osób starszych, podkreślając, że chociaż większość wizyt w szpitalu nie kończy się śmiercią, niewielki odsetek kończy się intensywną opieką lub śmiercią.

Jak wynika z nowego badania, dwie klasy powszechnie przepisywanych doustnych antybiotyków wiążą się z największym ryzykiem wystąpienia ciężkich wysypek polekowych, które mogą prowadzić do wizyt na oddziale ratunkowym, hospitalizacji, a nawet śmierci.

Naukowcy z ICES, Instytutu Badawczego Sunnybrook i Wydziału Lekarskiego Wydziału Lekarskiego Temerty Uniwersytetu w Toronto sugerują, że lekarze przepisujący leki powinni rozważyć stosowanie u swoich pacjentów antybiotyków o niższym ryzyku, jeśli jest to klinicznie uzasadnione.

Wpływ ciężkich wysypek polekowych

Poważne skórne działania niepożądane leku (cADR) lub ciężka wysypka polekowa to grupa rzadkich, ale potencjalnie zagrażających życiu opóźnionych reakcji obejmujących skórę i często narządy wewnętrzne. Niektóre z tych reakcji powodują śmiertelność od 20 do 40%. Chociaż wiele różnych klas leków może powodować poważne działania niepożądane typu cADR, antybiotyki należą do najczęściej zgłaszanych czynników wywołujących te reakcje.

„Klinicyści spekulują, że niektóre antybiotyki niosą ze sobą większe ryzyko wystąpienia tych ciężkich reakcji, ale żadne badanie nigdy nie potwierdziło tych twierdzeń” – mówi Erika Lee, alergolog i stażystka w ICES i programie szkoleniowym dla klinicystów-naukowców Eliota Phillipsona firmy Temerty Medicine. „Naszym celem było zbadanie ryzyka związanego z kartami w populacji osób starszych, które zwykle otrzymują nieproporcjonalnie więcej recept na antybiotyki niż młodsi dorośli”.

Powszechnie stosowane antybiotyki niosą ze sobą poważne ryzyko wystąpienia zagrażających życiu reakcji na leki

Źródło: ICES

Opublikowano w czasopiśmie JAMAw tym badaniu kliniczno-kontrolnym wykorzystano dane dotyczące opieki zdrowotnej ICES dotyczące dorosłych w wieku 66 lat i starszych, którzy otrzymali receptę na co najmniej jeden doustny antybiotyk w latach 2002–2022 w Ontario w Kanadzie.

W okresie badania 21 758 dorosłych odbyło wizytę na SOR lub hospitalizację z powodu poważnego cADR po doustnym antybiotykoterapii i porównano je z 87 025 osobami z grupy kontrolnej, u których nie wystąpiła żadna reakcja.

Największe ryzyko w przypadku dwóch klas antybiotyków

„Dobra wiadomość jest taka, że ​​większość pacjentów, którzy odwiedzili szpital z takimi reakcjami, została wypisana bez przyjęcia, co powinno uspokoić świadczeniodawców i pacjentów” – mówi Lee. „Jednak spośród osób przyjętych do szpitala z powodu najcięższych reakcji dwadzieścia procent było leczonych na OIT, a pięć procent hospitalizowanych pacjentów zmarło, co podkreśla potrzebę ostrożnego przepisywania leków”.

Najczęściej przepisywanymi antybiotykami były penicyliny (29%), następnie cefalosporyny (18%), fluorochinolony (17%), makrolidy (15%), nitrofurantoina (9%) i sulfonamidy (6%). Rzadziej przepisywane antybiotyki zostały zgrupowane i stanowiły 7% przepisanych recept.

Nieproporcjonalne ryzyko związane ze stosowaniem określonych antybiotyków

Kluczowe ustalenia obejmują:

  • Wszystkie antybiotyki wiązały się z większym ryzykiem wystąpienia poważnych działań niepożądanych w porównaniu z makrolidami, ale sulfonamidy („leki sulfonamidowe”) i cefalosporyny wiązały się z największym ryzykiem.
  • Na każde 1000 wydanych recept na antybiotyki przypadały 2 wizyty w szpitalu związane z cADR
  • Około 1 na 8 pacjentów zgłaszających się na oddział ratunkowy z działaniami niepożądanego działania niepożądanego związanymi z antybiotykami był hospitalizowany, prawdopodobnie z powodu cięższych reakcji lub z powodu obaw związanych z potencjalnymi powikłaniami.
  • 20% hospitalizowanych pacjentów z najcięższymi postaciami cADR było leczonych na oddziale intensywnej terapii, a 5% z tych pacjentów zmarło.

Zalecenia dla klinicystów i pacjentów

„Chociaż te ciężkie reakcje na lek są rzadkie, mogą zagrażać życiu. Pacjenci powinni zwracać uwagę na wysypkę, gorączkę i inne objawy, które mogą wystąpić kilka tygodni po rozpoczęciu przepisywania antybiotyków, a nawet po zakończeniu leczenia antybiotykami” – mówi David Juurlink, internista i kierownik Oddziału Farmakologii Klinicznej i Toksykologia w Sunnybrook Health Sciences Centre, starszy główny naukowiec w ICES i profesor medycyny w Temerty Medicine.

„To także kolejny powód, dla którego antybiotyki należy przepisywać tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne” – dodaje.

Odniesienie: „Antybiotyki doustne a ryzyko poważnych skórnych działań niepożądanych leków” 8 sierpnia 2024 r., JAMA.
DOI: 10.1001/jama.2024.11437





Link źródłowy