Strona główna zdrowie Fani olimpiady byli zaskoczeni mało znanym wpływem pchnięcia kulą na organizm

Fani olimpiady byli zaskoczeni mało znanym wpływem pchnięcia kulą na organizm

64
0


Często pomijane wydarzenie olimpijskie przyciąga uwagę międzynarodową ze względu na wyjątkowy wpływ, jaki wywarło na jednego z jego gwiazdorskich sportowców.

Amerykański olimpijczyk Ryan Crouser, który właśnie zdobył swój trzeci z rzędu złoty medal w pchnięciu kulą na igrzyskach w Paryżu, zadziwił fanów, gdy zobaczyli różnicę między jego prawą i lewą ręką.

W niedawnym wywiadzie 31-latek pokazał ręce obok siebie zaciśnięte w pięści, co wyraźnie pokazało, że jego prawa pięść jest znacznie większa od lewej.

Jest to efekt uboczny używania prawej ręki do rzucania szesnastofuntowej piłki prawie czterdzieści mil na godzinę przez osiemnaście lat.

Crouser powiedział ankieterom, że prawa ręka przez lata „biła”, przez co stała się większa, silniejsza i mniej elastyczna niż lewa

Crouser powiedział ankieterom, że prawa ręka przez lata „biła”, przez co stała się większa, silniejsza i mniej elastyczna niż lewa

Crouser to potężna siła w świecie pchnięcia kulą, mając na swoim koncie jedno złoto na wszystkich trzech igrzyskach olimpijskich, w których brał udział

Crouser to potężna siła w świecie pchnięcia kulą, mając na swoim koncie jedno złoto na wszystkich trzech igrzyskach olimpijskich, w których brał udział

Ten ekstremalny, powtarzalny ruch wzmacnia mięśnie dłoni, palców, przedramion i nadgarstków.

Ale powoduje również obrzęk i zmniejsza jego elastyczność – wszystkie te czynniki współdziałają, powodując, że prawa ręka staje się grubsza niż lewa.

Pchnięcie kulą to sport lekkoatletyczny, który wymaga od zawodników rzucania gęstą metalową piłką jak najdalej od punktu startu, używając tylko jednej ręki.

Nie mogą pozwolić, aby piłka spadła poniżej ich ramion, więc wypychają ją z szyi, wykonując ruch pchający.

Kulki wykonane z piasku, stali żelaznej lub mosiądzu ważą 16 funtów dla mężczyzn i 8,8 funta dla kobiet.

Ponieważ ruchy, które wykonujesz w tej konkurencji, są tak wyspecjalizowane, większość miotaczy kulowych, jak np. pan Crouser, wybiera jedną rękę do rzucania i trenuje ją samodzielnie.

To powtarzające się rzucanie tylko jedną ręką może wywołać asymetryczny wygląd obserwowany u pana Crousera, powodując zwiększenie mięśni i obrzęk przedramienia.

„Moja ręka jest oczywiście spuchnięta, ale większość tego bólu to efekt wieloletniego rzucania. Rzucam już od 18 lat. Dlatego moja prawa ręka jest zawsze większa od lewej” – powiedział olimpijczyk w filmie na swoim kanale YouTube.

Tę różnicę pokazał światu w wywiadzie dla TODAY po zdobyciu złota.

Wyciągnął w nim obie ręce i pokazał, jak mała jest ich elastyczność po prawej stronie – ponieważ jego mięśnie były tak rozbudowane, że ograniczały jego zakres ruchu. Nawet gdy mocno naciska opuszki palców, jego dłoń nie przekracza kąta 90 stopni.

Inne skutki uboczne tego sportu są nieco bardziej oczywiste – według badań z 2023 r z Uniwersytetu Tsukuba w Japonii pchnięci kulą rozwijają silniejsze mięśnie klatki piersiowej, brzucha i ramion niż przeciętny człowiek.

W tych ostatnich zawodach pan Crouser zdobył złoto, wystrzeliwując piłkę na odległość ponad 75 stóp (22,9 m) od miejsca, w którym stał na arenie.

Oregończyk jest obecnie rekordzistą świata w najdłuższym pchnięciu kulą – rzucając go z odległości 77 stóp (23,56 m) od punktu startowego.

Brał udział w igrzyskach olimpijskich w Rio De Janeiro i Tokio i powiedział, że ma nadzieję wziąć udział w igrzyskach w Los Angeles w 2028 roku.



Link źródłowy