Strona główna nauka/tech Astronomowie zaskoczeni wybuchowym rozbłyskiem promieniowania gamma w M87

Astronomowie zaskoczeni wybuchowym rozbłyskiem promieniowania gamma w M87

11
0


Wykres krzywej światła rozbłysku promieniowania gamma M87
Krzywa blasku rozbłysku gamma (na dole) i zbiór quasi-symulowanych zdjęć dżetu M87 (na górze) w różnych skalach uzyskanych w promieniach radiowych i rentgenowskich podczas kampanii 2018. Instrument, zakres obserwacji długości fali i skala są pokazane w lewym górnym rogu każdego obrazu. Źródło: współpraca EHT, współpraca Fermi-LAT, współpraca HESS, współpraca MAGIC, współpraca VERITAS, współpraca EAVN

M87, wybitna galaktyka w gromadzie w Pannie, zyskała sławę po tym, jak Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT) ujawnił pierwsze zdjęcie galaktyki czarna dziura w jego centrum.

W kolejnym badaniu przeanalizowano dane z kampanii EHT z 2018 r., w których zgłoszono rzadki rozbłysk promieniowania gamma – pierwszy od ponad dziesięciu lat – powiązany z supermasywną czarną dziurą w galaktyce. Rozbłysk dostarczył cennych informacji na temat obszarów emisji, dynamiki dżetów i przyspieszania cząstek o wysokiej energii, dzięki współpracy wiodących teleskopów i badaczy.

M87 i jej pionierskie obserwacje

M87, znana również jako Panna A lub NGC 4486, jest najjaśniejszą galaktyką w gromadzie w Pannie — największej strukturze we wszechświecie związanej grawitacyjnie. Zyskała światowe uznanie w kwietniu 2019 r., kiedy Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT) opublikował pierwszy w historii obraz czarnej dziury w jej centrum.

Wyniki niedawnego badania prowadzonego przez grupę roboczą EHT ds. wielu długości fal, opublikowane w czasopiśmie Astronomia i astrofizykaprzedstawia ustalenia z drugiej kampanii obserwacyjnej EHT przeprowadzonej w kwietniu 2018 r. W kampanii tej wzięło udział ponad 25 teleskopów na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej, co czyni ją jedną z najbardziej wszechstronnych wysiłków obserwacyjnych, jakie kiedykolwiek podjęto. Naukowcy ogłosili pierwsze od ponad dziesięciu lat wykrycie wysokoenergetycznego rozbłysku promieniowania gamma z supermasywnej czarnej dziury M87. Dane obejmowały niemal jednoczesne obserwacje w najszerszym zakresie długości fal, jakie kiedykolwiek zarejestrowano dla tej galaktyki.

Przełomowa detekcja rozbłysków promieni gamma

„Mieliśmy szczęście, że odkryliśmy rozbłysk promieniowania gamma z M87 podczas kampanii obejmującej wiele długości fal Teleskopu Horyzontu Zdarzeń. Oznacza to pierwsze rozbłysk promieniowania gamma zaobserwowane w tym źródle od ponad dziesięciu lat, co pozwala nam precyzyjnie określić rozmiar obszaru odpowiedzialnego za obserwowaną emisję promieniowania gamma” – wyjaśnił Giacomo Principe, jeden z koordynatorów artykułu, badacz na Uniwersytecie w Trieście, stowarzyszony z INAF i INFN. Artykuł ukazał się w Astronomia i astrofizyka 13 grudnia.

„Obserwacje – zarówno te niedawne za pomocą bardziej czułego układu EHT, jak i te planowane na nadchodzące lata – dostarczą bezcennych spostrzeżeń i niezwykłej okazji do zbadania fizyki otaczającej supermasywną czarną dziurę M87. Wysiłki te mają rzucić światło na połączenie strumienia dyskowego i odkryć pochodzenie i mechanizmy stojące za promieniowaniem gamma foton emisja.”

Teleskop horyzontu zdarzeń czarnej dziury M87
Supermasywna czarna dziura (w środku) pokazana przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń znajduje się w centrum galaktyki M87. Krótki liniowy obiekt w pobliżu środka to dżet wytwarzany przez czarną dziurę. Źródło: NASA

Relatywistyczne spostrzeżenia dotyczące odrzutowców

Badany przez naukowców relatywistyczny dżet jest zaskakujący pod względem zasięgu, osiągając rozmiary przekraczające horyzont zdarzeń czarnej dziury dziesiątki milionów razy (7 rzędów wielkości) – co odpowiada różnicy między wielkością bakterii a wielkością największego znanego błękitu wieloryb.

Energetyczny rozbłysk, który trwał około trzech dni i sugeruje obszar emisyjny o wielkości mniejszej niż trzy dni świetlne (~170 jednostek astronomicznych, gdzie 1 jednostka astronomiczna to odległość od Słońca do Ziemi), ujawnił jasny rozbłysk wysokoenergetycznego emisja – znacznie powyżej energii zwykle wykrywanych przez radioteleskopy z obszaru czarnej dziury.

Nieprzewidywalność rozbłysków czarnych dziur

„Aktywność tej supermasywnej czarnej dziury jest wysoce nieprzewidywalna – trudno przewidzieć, kiedy nastąpi rozbłysk. Kontrastujące dane uzyskane w 2017 i 2018 roku, reprezentujące odpowiednio fazę spoczynkową i aktywną, dostarczają kluczowych informacji na temat rozwikłania cyklu aktywności tej enigmatycznej czarnej dziury” – mówi Kazuhiro Hada z Nagoya City University, który prowadził obserwacje radiowe i analizę wielo- kampania na falach.

„Czas trwania rozbłysku odpowiada w przybliżeniu rozmiarowi obszaru emisji. Szybka zmienność promieni gamma wskazuje, że obszar rozbłysku jest niezwykle mały, zaledwie około dziesięciokrotnie większy od centralnej czarnej dziury. Co ciekawe, ostrej zmienności obserwowanej w promieniach gamma nie wykryto w przypadku innych długości fal. Sugeruje to, że obszar rozbłysku ma złożoną strukturę i wykazuje różne cechy w zależności od długości fali”. wyjaśnia Daniel Mazin z Instytutu Badań nad Promieniowaniem Kosmicznym na Uniwersytecie Tokijskim, członek zespołu teleskopu MAGIC, który wykrył rozbłysk promieniowania gamma.

Obserwatoria i teleskopy Kampania wielopasmowa M87 2018
Obserwatoria i teleskopy, które wzięły udział w wielopasmowej kampanii w 2018 r., mającej na celu wykrycie wysokoenergetycznego rozbłysku promieniowania gamma z czarnej dziury M87*. Źródło: współpraca EHT, współpraca Fermi-LAT, współpraca HESS, współpraca MAGIC, współpraca VERITAS, współpraca EAVN

Zaawansowane techniki w astronomii o wielu długościach fal

W ramach drugiej kampanii EHT i kampanii obejmującej wiele długości fal w 2018 r. wykorzystano ponad dwa tuziny renomowanych obiektów obserwacyjnych, w tym NASA’s Fermi-LAT, HST, NuSTARChandra i Swift, a także trzy największe na świecie teleskopy Imaging Atmospheric Cherenkov Telescope (HESS, MAGIC i VERITAS). Obserwatoria te są wrażliwe odpowiednio na fotony promieniowania rentgenowskiego oraz wysokoenergetyczne promieniowanie gamma o bardzo wysokiej energii (VHE). Podczas kampanii instrument LAT na pokładzie obserwatorium kosmicznego Fermi wykrył wzrost strumienia wysokoenergetycznego promieniowania gamma o energii nawet miliardy razy większej niż światło widzialne. Chandra i NuSTAR zebrały następnie wysokiej jakości dane w paśmie rentgenowskim. Obserwacje radiowe wschodnioazjatyckiej sieci VLBI (EAVN) pokazują widoczną roczną zmianę kąta położenia dżetu w ciągu kilku mikrosekund łukowych od jądra galaktyki.

Odkrywanie mechanizmów odrzutowych poprzez obserwacje

„Łącząc informacje o zmianie kierunku strumienia, rozkładzie jasności pierścienia obserwowanym przez EHT i aktywności promieniowania gamma, możemy lepiej zrozumieć mechanizmy stojące za wytwarzaniem promieniowania o bardzo wysokiej energii” – mówi Motoki Kino na Uniwersytecie Kogakuin, koordynator obserwacji EAVN podczas kampanii.

Dane pokazują również znaczną zmienność kąta położenia asymetrii pierścienia (tzw. horyzontu zdarzeń czarnej dziury) i położenia dżetu, co sugeruje fizyczny związek pomiędzy tymi strukturami w bardzo różnych skalach. Badacz wyjaśnia: „Na pierwszym zdjęciu uzyskanym podczas kampanii obserwacyjnej w 2018 r. widać było, że emisja wzdłuż pierścienia nie była jednorodna, przez co ukazywały się asymetrie (tj. jaśniejsze obszary). Kolejne obserwacje przeprowadzone w 2018 roku i związane z tym artykułem potwierdziły dane, podkreślając, że zmienił się kąt położenia asymetrii.”

Modele porównawcze i przyszłe kierunki badań

Zespół porównał także zaobserwowane widma szerokopasmowe o różnych długościach fal z teoretycznymi modelami emisji. „Rozbłysk w 2018 roku wykazywał szczególnie silne pojaśnienie w promieniach gamma. Możliwe, że cząstki o ultrawysokiej energii uległy dodatkowemu przyspieszeniu w tym samym obszarze emisji obserwowanym w cichych stanach, lub że nowe przyspieszenie nastąpiło w innym obszarze emisji” – mówi Tomohisa Kawashima z Instytutu Badań Promienia Kosmicznego, która przeprowadziła symulację za pomocą superkomputera zainstalowanego w Narodowym Obserwatorium Astronomicznym w Japonii.

„Jak i gdzie cząstki są przyspieszane w dżetach supermasywnych czarnych dziur, pozostaje od dawna tajemnicą. Po raz pierwszy możemy połączyć bezpośrednie obrazowanie obszarów bliskiego horyzontu zdarzeń podczas rozbłysków promieniowania gamma powstałych w wyniku zdarzeń przyspieszania cząstek i przetestować teorie na temat pochodzenia rozbłysków” – mówi Sera Markoff, profesor na Uniwersytecie w Amsterdamie i współautorka książki badanie.

Odkrycie to toruje drogę do stymulowania przyszłych badań i potencjalnych przełomów w zrozumieniu wszechświata.

Więcej informacji na temat tego odkrycia można znaleźć w artykule Astronomowie uchwycili masywny rozbłysk promieniowania gamma z płonącej czarnej dziury M87.

Odniesienie: „Właściwości szerokopasmowe M87 w wielu długościach fal podczas kampanii EHT 2018, w tym epizod rozbłysku o bardzo wysokiej energii” JC Algaba, M. Baloković, S. Chandra, W.-Y. Cheong, Y.-Z. Cui, F. D’Ammando, AD Falcone, NM Ford, M. Giroletti, C. Goddi, MA Gurwell, K. Hada, D. Haggard, S. Jorstad, A. Kaur, T. Kawashima, S. Kerby, J .-Y. Kim, M. Kino, EV Krawczenko, S.-S. Lee, R.-S. Lu, S. Markoff, J. Michail, J. Neilsen, MA Nowak, G. Principe, V. Ramakrishnan, B. Ripperda, M. Sasada, SS Savchenko, C. Sheridan, K. Akiyama, A. Alberdi, W. Alef, R. Anantua, K. Asada, R. Azulay, U. Bach, A.-K. Baczko, D. Ball, B. Bandyopadhyay, J. Barrett, M. Bauböck, BA Benson, D. Bintley, L. Lackburn, R. Blundell, KL Bouman, GC Bower, H. Boyce, M. Bremer, R. Brissenden , S. Britzen, AE Broderick, D. Broguiere, T. Bronzwaer, S. Bustamante, JE Carlstrom, A. Chael, C.-k. Chan, DO Chang, K. Chatterjee, S. Chatterjee, M.-T. Chen, Y. Chen, X. Cheng, I. Cho, P. Christian, NS Conroy, JE Conway, TM Crawford, GB Crew, A. Cruz-Osorio, R. Dahale, J. Davelaar, M. De Laurentis, R Deane, J. Dempsey, G. Desvignes, J. Dexter, V. Dhruv, IK Dihingia, SS Doeleman, SA Dzib, RP Eatough, R. Emami, H. Falcke, J. Farah, VL Fish, E. Fomalont, HA Ford, M. Foschi, R. Fraga-Encinas, WT Freeman, P. Friberg, CM Fromm, A. Fuentes, P. Galison, CF Gammie, R. García, O. Gentaz, B. Georgiev, R. Gold, AI Gómez-Ruiz, JL Gómez, M. Gu, R. Hesper, D. Heumann, LC Ho, P. Ho, M. Honma, C.-WL Huang, L. Huang, DH Hughes, S. Ikeda, CMV Impellizzeri, M. Inoue, S Issaoun, DJ James, BT Jannuzi, M. Janssen, B. Jeter, W. Jiang, A. Jiménez-Rosales, MD Johnson, AC Jones, AV Joshi, T. Jung, R. Karuppusamy, GK Keating, M. Kettenis, D.-J. Kim, J. Kim, J. Kim, …, DA Williams, SL Wong, Z. Chen, L. Cui, T. Hirota, B. Li, G. Li, Q. Liu, X. Liu, Z. Liu, J. Ma, K. Niinuma, H. Ro, N. Sakai, S. Sawada-Satoh, K. Wajima, J. Wang, N. Wang, B. Xia, H. Yan, Y. Yonekura, H. Zhang, R. Zhao i W. Zhong, 13 grudnia 2024 r., Astronomia i astrofizyka.
DOI: 10.1051/0004-6361/202450497



Link źródłowy