Strona główna Biznes 2000 projektów czeka na finansowanie w ramach planu Junckera – Euractiv

2000 projektów czeka na finansowanie w ramach planu Junckera – Euractiv

6
0


Unia Europejska przygotowała listę prawie 2000 kandydujących projektów o łącznej wartości 1300 miliardów euro, które mogłyby skorzystać z planu inwestycyjnego na kwotę 315 miliardów euro. Raporty EURACTIV Francja.

Według dokumentu UE ponad 2000 projektów w całej UE ma nadzieję uzyskać część kilkumiliardowego planu inwestycyjnego ogłoszonego przez przewodniczącego Komisji Junckera. Państwa członkowskie zostały poproszone o przedłożenie europejskiej władzy wykonawczej listy projektów w nadziei na uzyskanie finansowania.

Projekty te obejmują budowę nowego terminalu na lotnisku w Helsinkach, modernizację zabezpieczeń przeciwpowodziowych w Wielkiej Brytanii i poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej we Francji.

Długa lista

w komunikat prasowy od 9 grudnia Komisja Europejska zidentyfikowała „około 2000 projektów w całej Europie o wartości około 1,3 biliona euro potencjalnych inwestycji, z czego projekty o wartości ponad 500 miliardów euro mogłyby zostać potencjalnie zrealizowane w ciągu najbliższych trzech lat”.

Projekty kandydujące na tej liście, która nie jest jeszcze ukończona, obejmują program renowacji budynków w Holandii, budowę nowego portu w Irlandii, a nawet budowę nowej szybkiej kolei pomiędzy Estonią, Łotwą i Litwą i Polski o wartości 4,5 miliarda euro.

Komisja Europejska ma nadzieję, że pierwsze wybrane przez nią projekty będą miały dostęp do finansowania już od czerwca 2015 r.

>> Przeczytaj: Ujawniono plan inwestycyjny Junckera o wartości 315 miliardów euro: piętnastokrotny efekt dźwigni i solidarność dla południa

26 listopada, niecały miesiąc po objęciu stanowiska szefa europejskiej władzy wykonawczej, Jean-Claude Juncker przedstawił swój plan dotyczący Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który, jak ma nadzieję, doprowadzi do uzyskania 315 miliardów euro (głównie prywatnych ) inwestycja na okres 3 lat.

Porozmawiaj z EBC

Celem w okresie historycznie niskiego poziomu inwestycji jest uniknięcie przedłużającego się okresu stagnacji gospodarczej. Komisja ma nadzieję, że kapitał EFIS w wysokości 21 miliardów euro zapoczątkuje reakcję łańcuchową polegającą na wykorzystaniu dźwigni do wygenerowania inwestycji o wartości 315 miliardów w ciągu trzech lat.

Całkowita suma może sięgnąć nawet 500 miliardów euro, jeśli państwa członkowskie UE również wspomogą ten plan pieniędzmi. Ich wkłady zostałyby odliczone od oceny ich budżetów krajowych dokonanej przez Komisję, co mogłoby pomóc niektórym krajom w dostosowaniu ich budżetów do zasad europejskich.

Niektórzy obserwatorzy postrzegają plan inwestycyjny jako ukryte porozumienie pomiędzy Europejskim Bankiem Centralnym (EBC) a państwami członkowskimi w czasie, gdy wiele z nich zmaga się z anemicznym wzrostem, masowym bezrobociem i niskim poziomem inflacji.

Zgodnie z warunkami tego porozumienia państwa członkowskie UE zobowiążą się do reform, które poprawią ich konkurencyjność i pobudzą inwestycje, a w zamian EBC wprowadzi politykę luzowania ilościowego, obejmującą zakup obligacji rządowych w celu napływu gotówki z powrotem do gospodarki europejskiej.

32 projekty francuskie

Według Les Echosrząd francuski przedstawił listę 32 projektów o wartości do 48 mld euro w latach 2015–2017; więcej niż Niemcy, ale mniej niż Włochy czy Wielka Brytania.

>> Przeczytaj: Francuscy szefowie jednoczą się wokół planu inwestycyjnego Junckera o wartości 300 miliardów dolarów

Innowacje i cyfryzacja zajmują 40% francuskiej listy, ale inne priorytety obejmują transport, energię i edukację. Do dużych projektów infrastrukturalnych Francji zalicza się połączenie kolejowe Charles-de-Gaulle (które ma kosztować 300 mln euro w ciągu trzech lat) oraz sieć metra Grand Paris Express.

Nowy przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił plan uruchomienia 300 miliardów euro w celu ożywienia europejskiej gospodarki.

Komisarz ds. miejsc pracy, wzrostu gospodarczego, inwestycji i konkurencyjności Jyrki Katainen zaplanował, że pakiet będzie obejmował partnerstwo publiczno-prywatne, aby zwiększyć zdolność kredytową Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i innych pożyczkodawców w Unii, zwiększyć poziom inwestycje państw członkowskich w infrastrukturę i dalszy rozwój jednolitego rynku.

Szczegóły planu zostały ujawnione 25 listopada i znalazły się w porządku obrad grudniowego posiedzenia Rady Europejskiej. Kapitał z EBI z siedzibą w Luksemburgu znajduje się w centrum planów, które zakładają utworzenie europejskiego funduszu inwestycji strategicznych, a także narzędzia umożliwiające EBI podejmowanie większego ryzyka w swoich inwestycjach.

Istotnym elementem planu Junckera jest także solidarność z krajami Europy Południowej, najbardziej dotkniętymi kryzysem i środkami oszczędnościowymi.

Komisja Europejska, Europejski Bank Inwestycyjny





Link źródłowy