Strona główna zdrowie Według nauki czołowy ekspert w dziedzinie demencji ujawnia dwie popularne diety, które...

Według nauki czołowy ekspert w dziedzinie demencji ujawnia dwie popularne diety, które naprawdę mogą powstrzymać chorobę Alzheimera, zanim ona wystąpi

54
0


Jagody wzmacniają funkcje poznawcze. Suplementy oleju rybnego mogą poprawić pamięć. Curry leczy Alzheimera.

Być może zauważyłeś te popularne twierdzenia o „pokarmie mózgowym” na temat „magicznego” działania niektórych produktów spożywczych rozsiane po Internecie i mediach społecznościowych.

Jeśli jednak będziesz polegać na którymkolwiek z tych stwierdzeń w swoim codziennym życiu, możesz marnować czas i pieniądze.

Obecnie uważa się, że w Wielkiej Brytanii na demencję cierpi około 944 000 osób, a w USA liczba ta szacuje się na około 7 milionów. Choroba Alzheimera dotyka około sześciu na 10 osób cierpiących na demencję.

Ale czy określone pokarmy lub diety naprawdę mogą powstrzymać tę chorobę lub jej zapobiec?

Badania sugerują, że w szczególności dwie diety, dieta śródziemnomorska i MIND, mogą zapewniać pewną ochronę przed pogorszeniem funkcji poznawczych. Zachęcają do spożywania nieprzetworzonej żywności, roślin i nasion oraz unikania lub ograniczania alkoholu

Badania sugerują, że w szczególności dwie diety, dieta śródziemnomorska i MIND, mogą zapewniać pewną ochronę przed pogorszeniem funkcji poznawczych. Zachęcają do spożywania nieprzetworzonej żywności, roślin i nasion oraz unikania lub ograniczania alkoholu

Jako specjalistyczna pielęgniarka i badaczka, która od kilkudziesięciu lat pracuje z osobami chorymi na demencję, często słyszę to pytanie.

Odpowiedź jest taka, że ​​chociaż nie ma konkretnej diety przeciw chorobie Alzheimera jako takiej, to, co jest dobre dla serca, jest dobre dla głowy.

Profesor June Andrews OBE FRCN FCGI jest ekspertem w dziedzinie opieki nad starszymi, słabymi osobami i osobami z demencją

Profesor June Andrews OBE FRCN FCGI jest ekspertem w dziedzinie opieki nad starszymi, słabymi osobami i osobami z demencją

Dzieje się tak dlatego, że badania pokazują, że osoby cierpiące na pewne schorzenia, takie jak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, otyłość i cukrzyca – które dotykają co najmniej 2 miliony Brytyjczyków – są bardziej narażone na związane z wiekiem pogorszenie funkcji poznawczych niż osoby bez takich schorzeń.

Wiele dowodów wskazuje, że ryzyko wystąpienia tych chorób zmniejsza się dzięki zmianom w diecie.

Badania sugerują, że w szczególności dwie diety, dieta śródziemnomorska i dieta MIND (podobna do diety Med, ale zawierająca mniej żywności pochodzenia zwierzęcego) mogą zapewniać pewną ochronę przed pogorszeniem funkcji poznawczych.

Zachęcają do konsumpcji nieprzetworzonej żywności, roślin i nasion oraz unikanie lub ograniczanie alkohol.

Poniżej szczegółowo opisałem kilka konkretnych produktów spożywczych, w które warto zaopatrzyć się, jeśli chcesz dać sobie największe szanse w walce z demencją.

Jedz dużo jarmużu, szpinaku i brokułów

Naprawdę trudno powiedzieć, że jedna rzecz lub grupa żywności jest ważniejsza od drugiej. Chodzi o równowagę we wszystkim.

Jednak owoce i warzywa są bardzo ważne ze względu na zawarte w nich przeciwutleniacze i witaminę C.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji. Choroba może powodować niepokój, dezorientację i utratę pamięci krótkotrwałej

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji. Choroba może powodować niepokój, dezorientację i utratę pamięci krótkotrwałej

Jedno z zeszłorocznych badań amerykańskich wykazało, że osoby stosujące dietę MIND i traktujące priorytetowo zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i jarmuż, mogą mieć mniej białek w mózgu powiązanych z chorobą Alzheimera.

Opublikowano w czasopiśmie Neurologiaodkryli, że u osób, które jadły siedem lub więcej porcji tygodniowo, poziom szkodliwych płytek mózgowych odpowiadał prawie 19 lat młodszym niż u osób, które jadły najmniej.

W tamtym czasie Puja Agarwal, autorka badania i adiunkt specjalizująca się w roli diety w chorobach neurodegeneracyjnych na Uniwersytecie Rush w Chicago, powiedziała: „Te wyniki są ekscytujące.

„Nasze odkrycie, że spożywanie większej ilości zielonych warzyw liściastych samo w sobie wiąże się z mniejszą liczbą objawów choroby Alzheimera w mózgu, jest na tyle intrygujące, że ludzie rozważają dodanie większej ilości tych warzyw do swojej diety”.

Naucz się kochać soczewicę

Całe ziarna, a także rośliny strączkowe, takie jak soczewica i soja, również wydają się mieć korzystny wpływ na zdrowie serca i funkcje poznawcze.

Oliwa z oliwek, główny składnik diety śródziemnomorskiej i MIND, ma silny związek ze zdrowym starzeniem się poznawczym.

Jeden Badanie 2022 na ponad 92 000 dorosłych Amerykanów stwierdziło, że wyższe spożycie oliwy z oliwek wiązało się z o 29% niższym ryzykiem śmierci z powodu chorób neurodegeneracyjnych.

Ryzyko zgonu było ogólnie o 8–34% niższe w porównaniu z osobami, które nigdy lub rzadko spożywały oliwę z oliwek.

jeśli możesz sobie pozwolić na kupowanie świeżej żywności i gotowanie jej, gdy jest jeszcze świeża, jest to naprawdę ważne.

Jeśli zrobisz jedną rzecz… przestań pić

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć dietę zdrową dla mózgu, ale musisz realistycznie ocenić, jaką różnicę to przyniesie.

Jeśli robisz tylko jedną rzecz, odetnij alkohol.

Teraz, gdy jest tak wiele znakomitych napojów o zerowej zawartości alkoholu, może się okazać, że jest to jedyna transformacyjna zmiana, jaką możesz wprowadzić w swojej diecie.

Badania pokazują, że jest to szkodliwe dla mózgu, a badania wykazały, że osoby pijące najwięcej są znacznie bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera w późniejszym życiu niż osoby pijące najmniej.

Wielu młodych ludzi uważa, że ​​picie jest w porządku, ale im młodszy zaczniesz ograniczać spożycie alkoholu, tym lepiej będzie na starość.

Kobiety z mojego pokolenia z pewnością piły więcej niż nasze matki, więc nie wiemy jeszcze, jakie są tego długoterminowe skutki.

Jeśli trzymasz się naprawdę ostrożnej diety, ćwiczysz, ale w weekendy, na imprezach pijesz, prawdopodobnie zniweczysz całe dobro, które zrobiłeś przez cały tydzień.



Link źródłowy