Strona główna Biznes W ramach „ogromnego” wysiłku odbudowy Ukrainy potrzeba więcej prywatnych inwestycji – ostrzega...

W ramach „ogromnego” wysiłku odbudowy Ukrainy potrzeba więcej prywatnych inwestycji – ostrzega najwyższy urzędnik UE – Euractiv

55
0


Rządy europejskie muszą wzmóc wysiłki, aby zachęcić sektor prywatny do inwestowania na Ukrainie w celu sfinansowania znaczących potrzeb tego rozdartego wojną kraju w zakresie odbudowy i odbudowy, powiedział we wtorek (16 lipca) wysoki rangą urzędnik UE.

Pierre-Arnaud Proux, zastępca szefa międzyinstytucjonalnej jednostki koordynującej pomoc i odbudowę Ukrainy w Komisji Europejskiej, zauważył, że 50 miliardów euro z funduszy zadeklarowanych przez UE w ramach unijnego programu Obiekt Ukraina wsparcie odbudowy Kijowa znacznie odbiega od szacunkowych potrzeb inwestycyjnych kraju, które oscylują tuż poniżej poziomu 500 miliardów dolarów.

„Ważne jest, aby […] spróbujcie wykorzystać efekt dźwigni i upewnić się, że uda nam się pozyskać sektor prywatny, ponieważ same zasoby publiczne nigdy nie wystarczą” – powiedział Proux podczas wydarzenia internetowego zorganizowanego przez Centrum Polityki Europejskiej (EPC).

„[Ukraine’s] potrzeby są ogromne” – stwierdził unijny urzędnik.

Proux zauważył, że 7 miliardów euro zaoferowane Kijowowi w ramach ram inwestycyjnych instrumentu na rzecz Ukrainy, których wyraźnym celem jest pobudzenie inwestycji sektora prywatnego, mogłoby wygenerować dodatkowe 40 miliardów euro w funduszach prywatnych. Dodał, że dodatkowe 1,4 miliarda euro zadeklarowane na konferencji na temat odbudowy Ukrainy w Berlinie w zeszłym miesiącu mogłoby pozyskać kolejne 6 miliardów euro w kapitale prywatnym, pozostawiając Ukrainę z luką inwestycyjną netto wynoszącą setki miliardów euro.

„Jesteśmy bardzo daleko od [meeting Kyiv’s investment needs] w szczególności z naszym Instrumentem Finansowym dla Ukrainy, a w szczególności z naszymi Ramami Inwestycyjnymi dla Ukrainy” – stwierdził Proux, dodając, że wysiłki UE na rzecz pobudzenia inwestycji prywatnych stanowią jednak krok we właściwym kierunku.

Instrument na rzecz Ukrainy, zaproponowany przez Komisję Europejską w czerwcu 2023 r., zapewnia 50 mld euro na wsparcie odbudowy Ukrainy w latach 2024–2027.

W ramach instrumentu wypłacono już środki w wysokości 7,9 mld euro, a pierwsza płatność miała miejsce w marcu tego roku.

A wspólny raport opublikowane w lutym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Bank Światowy, rząd Ukrainy i Komisję Europejską oszacowały całkowity koszt odbudowy Ukrainy na 486 miliardów dolarów (446 miliardów euro).

Niedawne nasilenie się przez Rosję ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną oznacza, że ​​obecnie liczba ta prawdopodobnie będzie znacznie wyższa.

Próbuję zaangażować największych graczy z sektora finansowego

Anna Derewianko, dyrektor wykonawcza Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu, które reprezentuje 900 międzynarodowych i krajowych przedsiębiorstw z siedzibą na Ukrainie, powiedziała, że ​​firmy napotykają na szereg przeszkód w inwestowaniu w kraju – w tym regularne przerwy w dostawie prądu, brak dostępu do kapitału, dotkliwe niedobory siły roboczej i stale obecne obawy dotyczące bezpieczeństwa.

„Kiedy firmy po prostu czytają wiadomości, widać, że się boją” – stwierdziła. „I dlatego w zasadzie muszą wykazać się naprawdę dużą odwagą, aby spróbować odkryć, co można zrobić na Ukrainie”.

Komentarze Derewianki pojawiają się w związku z wielokrotnymi wysiłkami prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, aby pozyskać prywatnych inwestorów od czasu inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r.

„Inwestycje biznesowe są niezwykle potrzebne” – Zełenski powiedział liderów biznesu na sesji za zamkniętymi drzwiami w styczniu w Davos. „Aby przybliżyć pokój, potrzebujemy Was na Ukrainie, abyście budowali, rekonstruowali i przywracali nam życie. Każdy z Was może odnieść większy sukces z Ukrainą”.

W ciągu ostatnich dwóch i pół roku Zełenski spotykał się także z przedstawicielami wielu liczących się zachodnich inwestorów, w tym amerykańskich banków JP Morgana I Goldman Sachs I Czarna Skałanajwiększego na świecie zarządzającego aktywami.

Jego rząd jest obecnie zajęty negocjacjami, aby uniknąć w przyszłym miesiącu niespłacenia 20 miliardów dolarów długu wobec wielu prywatnych wierzycieli – w tym BlackRock.

Eksperci zauważyli, że niewypłacalność poważnie ograniczyłaby zdolność Kijowa do pozyskiwania środków na zachodnich rynkach kapitałowych po zakończeniu wojny.

[Edited by Anna Brunetti/Alice Taylor]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy