To cecha charakterystyczna zarówno podeszłego wieku, jak i młodości spędzonej w pierwszych rzędach na koncertach.
Ale utrata słuchu może być również ukrytą oznaką cukrzycy.
Prawie 6 milionów Brytyjczyków choruje na cukrzycę, ale organizacje charytatywne szacują, że 1,2 miliona żyje z niezdiagnozowaną chorobą.
Eksperci wzywają obecnie ludzi, aby byli świadomi, że zmiany w słyszeniu mogą wskazywać, że są jednymi z tych cichych cierpiących.
Rob Ormerod, audiolog w Bayfields Optics and Audiologists, wyjaśnił, że stan zdrowia może mieć ogromny wpływ na zdrowie naszych uszu.
Rob Ormerod, audiolog w Bayfields Optics and Audiologists, wyjaśnił, że stan zdrowia może mieć ogromny wpływ na zdrowie naszych uszu
„Wysoki i niski poziom cukru we krwi, na jaki cierpią diabetycy, może wpływać na przepływ krwi i powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych w uchu wewnętrznym, wpływając na sygnały nerwowe odbierane przez ucho” – powiedział.
Obejmowało to zmianę, która zdarza się każdemu z nas, zazwyczaj w miarę starzenia się, utratę słuchu.
„Badania pokazują, że ryzyko utraty słuchu u osób chorych na cukrzycę jest dwukrotnie wyższe” – stwierdził Ormerod.
Dodał, że ludziom może być trudno uświadomić sobie, że doświadczają ubytku słuchu, biorąc pod uwagę jego powolny postęp w miarę upływu czasu.
„Utrata słuchu może być często trudna do wykrycia, ponieważ postępuje stopniowo, ale jeśli masz trudności z nadążaniem za rozmową i zauważysz, że zwiększasz głośność swoich urządzeń – może to wynikać z pogorszenia się słuchu”. powiedział.
Chociaż cukrzyca jest tylko jedną z niezliczonej liczby potencjalnych przyczyn utraty słuchu, pan Ormerod nalegał, aby każdy, kto cierpi na jej objawy, zwrócił się o pomoc, ponieważ leczenie może mieć ogromny wpływ.
Ubytek słuchu to tylko jeden z objawów związanych z uszami, świadczący o tym, że możesz być niezdiagnozowanym cukrzykiem.
Infekcje ucha są stosunkowo częstą dolegliwością, ale częste ich występowanie może świadczyć o cukrzycy.
„Cukrzycy są bardziej podatni na infekcje ucha” – wyjaśnił Ormerod.
„Jest to spowodowane zmniejszonym przepływem krwi do uszu, co z kolei może zmniejszyć siłę układu odpornościowego i zdolność do zwalczania infekcji”.
Radził ludziom, aby podejmowali podstawowe środki ostrożności, takie jak nie wkładanie wacików do uszu i używanie zatyczek do uszu podczas pływania, aby ogólnie uniknąć infekcji ucha.
Dodał jednak, że jeśli nadal odczuwasz dolegliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub farmaceutą, aby uzyskać poradę dotyczącą badania potencjalnych przyczyn, w tym cukrzycy.
Szumy uszne, podczas których słyszysz dźwięki, takie jak dzwonienie lub brzęczenie w uchu, pochodzące bez zewnętrznego źródła, mogą być również oznaką cukrzycy.
Ormerod powiedział: „Ucho wewnętrzne, czyli ślimak, do skutecznego funkcjonowania potrzebuje tlenu i glukozy we krwi.
„Ponieważ cukrzyca ma bezpośredni wpływ na poziom glukozy we krwi ze względu na nieprawidłowy poziom insuliny, może to mieć wpływ na ślimak i powodować szum w uszach”.
Chociaż powiedział, że szum w uszach może być wywołany innymi, mniej poważnymi problemami niż cukrzyca, takimi jak gromadzenie się woskowiny w uszach, ważne jest zbadanie sprawy w celu ustalenia przyczyny i zalecenia dotyczącego leczenia.
Cukrzyca, w której organizm nie reaguje prawidłowo na insulinę – hormon kontrolujący wchłanianie cukru do krwi – i nie jest w stanie prawidłowo regulować poziomu cukru i glukozy we krwi, stanowi coraz większy problem zdrowotny.
Istnieją dwa typy cukrzycy, zwane cukrzycą typu 1 i typu 2.
Typ 1 to stan, w którym organizm w ogóle nie wytwarza insuliny i uważa się, że jest on powiązany z genami.
W roku 2021/22 na cukrzycę chorowało prawie 4,3 mln osób. Kolejne 850 000 osób choruje na cukrzycę i zupełnie nie jest tego świadomych, co jest niepokojące, ponieważ nieleczona cukrzyca typu 2 może prowadzić do powikłań, w tym chorób serca i udarów mózgu.
Z drugiej strony typ 2 występuje częściej i występuje wtedy, gdy organizm jest w stanie wytwarzać insulinę, ale nie wytwarza jej w wystarczającej ilości lub nie działa prawidłowo.
Czynniki takie jak wiek i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i uważa się, że w Wielkiej Brytanii ryzyko zachorowania na tę chorobę wzrasta, szczególnie wśród młodych dorosłych.
Niedawny raport Diabetes UK sugeruje, że nastąpił oszałamiający, 39-procentowy wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2 u osób poniżej 40. roku życia, a trend ten przypisuje się rosnącemu poziomowi otyłości.
Oprócz utraty słuchu inne objawy cukrzycy obejmują częstsze niż zwykle oddawanie moczu, ciągłe uczucie pragnienia, zmęczenie, utratę wagi bez wysiłku, swędzenie wokół narządów płciowych i niewyraźne widzenie.