Dwukrotna mistrzyni Wielkiego Szlema Simona Halep kwestionuje „dużą różnicę” w sposobie rozpatrywania przypadków dopingu w tenisie po tym, jak druga na świecie Iga Świątek otrzymała miesięczny zakaz.
Międzynarodowa Agencja ds. Integralności Tenisa (ITIA) ogłosiła w czwartek, że Świątek zgodził się na miesięczne zawieszenie po pozytywnym wyniku testu na obecność zakazanej substancji trimetazydyny (TMZ).
Halep, która pauzowała przez ponad 18 miesięcy w wyniku dwóch odrębnych naruszeń antydopingowych, skrytykowała ITIA za „zupełnie odmienne podejście”.
„Stoję i zadaję sobie pytanie, dlaczego istnieje tak duża różnica w traktowaniu i ocenie?” W piątek Halep opublikowała wpis na Instagramie.
„Nie mogę znaleźć i nie sądzę, że istnieje logiczna odpowiedź. Może to być tylko zła wola ITIA, organizacji, która zrobiła absolutnie wszystko, aby mnie zniszczyć pomimo dowodów”.
Halep została tymczasowo zawieszona w październiku 2022 r. po pozytywnym wyniku testu na obecność zakazanej substancji roksadustat – leku przeciwanemicznego, który stymuluje wytwarzanie czerwonych krwinek w organizmie.
Rumun został później zawieszony na cztery lata – okres ten został skrócony w marcu do dziewięciu miesięcy po apelacji do Sportowego Sądu Arbitrażowego
Halep zawsze utrzymywała, że jest niewinna i twierdziła, że zażyła skażony suplement.
„Straciłem dwa lata kariery, straciłem wiele nocy, kiedy nie mogłem spać, myśli, niepokoje, pytania bez odpowiedzi” – powiedział były numer jeden na świecie.
„Jak to możliwe, że w identycznych przypadkach mających miejsce mniej więcej w tym samym czasie ITIA ma zupełnie inne podejście na moją szkodę?”
Świątek uzyskała pozytywny wynik testu na obecność leku na serce TMZ w próbce poza zawodami w sierpniu 2024 r., kiedy była numerem jeden na świecie.
ITIA przyznała, że pięciokrotne naruszenie głównego zwycięzcy było spowodowane zanieczyszczeniem melatoniny podlegającej przepisom, leku dostępnego bez recepty, produkowanego i sprzedawanego w Polsce, który Świątek przyjmował na zmęczenie spowodowane zmianą strefy czasowej i problemy ze snem.
Rzecznik ITIA powiedział BBC Sport, że istnieją „bardzo istotne różnice” między sprawą Halep i Świątka.
„Nie ma dwóch takich samych przypadków, często dotyczą różnych okoliczności, a bezpośrednie porównania nie zawsze są pomocne” – stwierdziła ITIA.
„Produktem skażonym w przypadku pani Świątek był lek regulowany, a nie suplement”.
Zawieszenie Świątka następuje po tym, jak w marcu numer jeden światowego zawodnika Jannik Sinner uzyskał pozytywny wynik testu na obecność klostebolu.
Chociaż ITIA przyznała, że 23-letniemu Włochowi „nie dopatrzył się żadnej winy ani zaniedbania”, Światowa Agencja Antydopingowa (Wada) wystosowała apelację do Cas.
ITIA stwierdziła: „Każdą sprawę zajmujemy się faktami i dowodami, a nie nazwiskiem, rankingiem czy narodowością gracza. Kiedy w organizmie gracza wykryta zostanie substancja zabroniona, dokładnie ją badamy.
„Namawiamy graczy, aby zachowali szczególną ostrożność podczas przyjmowania suplementów i zawsze chętnie odpowiemy na wszelkie ich pytania”.