Strona główna zdrowie Prosty test równowagi na jednej nodze pozwala określić Twój wiek biologiczny –...

Prosty test równowagi na jednej nodze pozwala określić Twój wiek biologiczny – a więc ile masz naprawdę lat?

45
0


Zapomnij o kosztownych badaniach MRI i analizach DNA – badanie stanu zdrowia związanego z wiekiem można wykonać w zaciszu własnego domu.

Naukowcy z Mayo Clinic odkryli, że czas, przez jaki dana osoba jest w stanie utrzymać równowagę na jednej nodze, wskazuje na kluczowe wskaźniki stanu kości, mięśni i nerwów.

Przeciętny 50-latek był w stanie utrzymać równowagę przez około dziewięć sekund, podczas gdy przeciętny 80-latek utrzymywał równowagę przez około 3 sekundy.

Stanie na jednej nodze wymaga od organizmu jednoczesnego wykonywania szeregu złożonych zadań.

Aby utrzymać pozycję wyprostowaną, wymagane jest połączenie informacji z maleńkich narządów w uchu, które kontrolują równowagę, sygnałów wizualnych z oczu i wielu dużych grup mięśni w nogach i tułowiu.

Dzięki temu, zdaniem naukowców, jest to prosty i skuteczny sposób pomiaru związanych z wiekiem zmian w mięśniach, kościach i nerwach.

W 2019 r. nieżyjący już współpracownik Daily Mail, dr Michael Mosley, wspomniał o korzyściach płynących z ćwiczenia równowagi na jednej nodze.

Zauważył, że jeśli jesteś w stanie to robić przez dziesięć sekund z zamkniętymi oczami, powinieneś cieszyć się dobrym zdrowiem – niezależnie od wieku.

Świat wellness uczynił przemysł z testów długowieczności. Gwiazda reality show Kim Kardashian trafiła w zeszłym roku na pierwsze strony gazet, promując badanie MRI całego ciała w celu wykrycia szeregu chorób związanych z wiekiem.

Popularni biohakerzy, tacy jak Bryan Johnson, mierzą wszystko, od cholesterolu po nocne erekcje, aby dowiedzieć się, jak wypadają na tle innych osób w ich wieku.

Jednak naukowcy, podobnie jak zespół Mayo Clinic, szukają prostszych i bardziej opłacalnych sposobów, aby dać pacjentom wyobrażenie o swoim zdrowiu, zarówno w domu, jak i w gabinecie lekarskim.

Nauka od dawna wie, że mięśnie, kości i sposób poruszania się pogarszają się wraz z wiekiem.

Nie jest jasne, czy siła, równowaga czy chód zaczynają działać jako pierwsze, a zatem jaka jest najlepsza miara wieku.

Dlatego badacze z Mayo Clinic postanowili to ustalić, przeprowadzając szereg testów związanych z ruchem na 40 uczestnikach w wieku od 50 do 80 lat.

Wykluczyli osoby otyłe i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami, które mogłyby mieć wpływ na ich równowagę lub krok, i stworzyli testy mierzące ich chód, równowagę i siłę.

„Wytrzymałem osiem sekund, nieźle jak na 62-latka” – powiedział dr Michael Mosley (na zdjęciu)

„Wytrzymałem osiem sekund, nieźle jak na 62-latka” – powiedział dr Michael Mosley (na zdjęciu)

Do badania siły wykorzystano niestandardowe urządzenie do sprawdzania siły chwytu uczestników oraz test polegający na jak najszybszym wyprostowaniu kolana.

Test chodu polegał na tym, że uczestnicy chodzili tam i z powrotem po chodniku o długości 26 stóp z komfortową prędkością, mając na sobie czujniki ruchu trzykrotnie.

Wykorzystali takie pomiary, jak prędkość, długość kroku i długość kroku.

Na koniec w teście równowagi badano osoby na dwóch i jednej nodze.

W teście dwóch nóg poproszono ich, aby patrzyli do przodu, raz z oczami otwartymi, raz z zamkniętymi, i postawili stopy na dwóch płytkach siłowych, które mierzą siłę, jaką ktoś wywiera na ziemię.

W przypadku testu jednej nogi fizjoterapeuci kazali uczestnikom stać prosto z rękami w dowolnej wygodnej pozycji.

Następnie podnoszono i trzymano jedną nogę na raz w określonym czasie, tak długo, jak długo byli w stanie utrzymać równowagę.

Obydwa wykresy pokazują, ile czasu dana osoba była w stanie utrzymać równowagę na nogach dominujących i niedominujących, pojedynczo. W przypadku stopy niedominującej czas, przez jaki uczestnicy byli w stanie stać, zmniejszał się o 2,2 sekundy na dekadę

Obydwa wykresy pokazują, ile czasu dana osoba była w stanie utrzymać równowagę na nogach dominujących i niedominujących, pojedynczo. W przypadku stopy niedominującej czas, przez jaki uczestnicy byli w stanie stać, zmniejszał się o 2,2 sekundy na dekadę

Sposób chodzenia nie zmieniał się znacząco wraz z wiekiem, ale ilość czasu, w jakim utrzymywała się równowaga, chwyt i siła kolan. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „The Journal”. Publiczna Biblioteka Naukowa.

Pomiar, który najbardziej zmieniał się wraz z wiekiem, polegał na utrzymywaniu równowagi na jednej nodze. Naukowcy stwierdzili, że pozwala to na dobry pomiar słabości, niezależności, prawdopodobieństwa upadku i uszkodzenia nerwów kończyn.

Z każdą dekadą życia ilość czasu, przez jaki ktoś był w stanie stać na niedominującej nodze, zmniejszał się o 2,2 sekundy – więc jeśli osoba w wieku 50 lat była w stanie utrzymać równowagę przez 15 sekund, osoba w wieku 60 lat była w stanie utrzymać równowagę przez 12,8 .

W przypadku nogi dominującej czas, jaki byli w stanie wytrzymać, spadał o 1,7 sekundy na dekadę.

Naukowcy stwierdzili, że test ten można wdrożyć w gabinetach lekarskich jako niedrogi i mało zaawansowany technologicznie sposób badania wytrzymałości kości i starzenia się.

Stwierdzili: „To odkrycie jest znaczące, ponieważ pomiar ten nie wymaga specjalistycznej wiedzy, zaawansowanych narzędzi ani technik pomiaru i interpretacji. Można to łatwo wykonać, nawet samodzielnie.

Mając pojęcie o tym, na jakim etapie zdrowia nerwowo-mięśniowego się znajdujesz, możesz stworzyć plan odnowy biologicznej, który będzie dla Ciebie skuteczny.

Na przykład, jeśli brakowało siły lub masy kostnej, można włączyć do swojego programu trening z lekkimi ciężarami, aby spróbować odzyskać trochę siły.

Naukowcy doszli do wniosku, że wyniki te „mogą pomóc zoptymalizować programy szkoleniowe i konserwacyjne w celu poprawy równowagi i siły w populacji osób starszych, opóźniając w ten sposób niepełnosprawność lub jej unikając”.



Link źródłowy