Lekarze wyleczyli stopę 46-letniego mężczyzny chorego na cukrzycę, używając robaków, miodu i ludzkiego łożyska, po tym jak zwykłe antybiotyki nie pomogły.
Owrzodzenia stóp są częstym powikłaniem cukrzycy. Słabe krążenie, uszkodzenie nerwów i wysokie ciśnienie krwi mogą sprawić, że osoby chore na cukrzycę będą podatne na wrzody.
Kiedy pacjent zgłosił się do szpitala w Iranie, rana uciskowa na pięcie – o długości 7 cm – utrzymywała się od około sześciu miesięcy.
Chociaż pacjent próbował już wyleczyć infekcję za pomocą konwencjonalnych metod leczenia, takich jak oczyszczanie ran i antybiotykoterapia, okazały się one nieskuteczne.
Zamiast tego lekarze leczyli zakażoną ranę nietypowymi metodami, z których część jest dostępna w ramach NHS.
Lekarze wyleczyli stopę 46-letniego chorego na cukrzycę za pomocą robaków, miodu i ludzkiego łożyska
Po terapii larwami ranę opatrzono Med-miodem – specjalistycznym miodem o wykazanych właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych
Walizka badanie opublikowane w International Journal of Surgery Case Reports ujawniły posiewy ran od pacjenta, który od 15 lat chorował na cukrzycę typu 2 i miał infekcję bakteryjną oporną na wiele leków.
Lekarze usunęli martwą tkankę z pięty mężczyzny, aby stworzyć czyste miejsce, w którym skóra może się zregenerować.
Następnie pacjent przeszedł cztery rundy terapii robakami – leczenie, które może wydawać się ekstremalne, ale czasami jest stosowane przez lekarzy NHS w celu zwalczania infekcji.
Znana również jako terapia oczyszczenia robakami, specjaliści wykorzystują larwy much zielonych, które żerują na martwej tkance, uwalniając substancje chemiczne rozkładające bakterie i stymulujące proces gojenia.
Kiedy pacjent zgłosił się do szpitala w Iranie, rana uciskowa na pięcie – o długości 7 cm – utrzymywała się od około sześciu miesięcy. Jednak po trzech miesiącach leczenia rana się zagoiła
Te robaki są specjalnie hodowane w laboratorium przy użyciu jaj, które zostały poddane obróbce w celu usunięcia bakterii.
Umieszcza się je na ranie i przykrywa gazą, pod mocnym opatrunkiem, który utrzymuje je na ranie i poza zasięgiem wzroku. Po kilku dniach opatrunek zostaje odcięty i usunięte robaki.
Po terapii larwami ranę opatrzono Med-miodem – specjalistycznym miodem o wykazanych właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych.
Opatrunki zmieniano co 48 godzin, aby utrzymać wilgotne środowisko rany i wspomagać proces gojenia.
Równolegle z aplikacją Med-honey ranę poddano leczeniu ludzką błoną owodniową (HAM), która wykorzystuje wewnętrzną część łożyska. Pacjentka miała osiem sesji w ciągu miesiąca.
Najpierw membranę dokładnie wyczyszczono i zdezynfekowano, aby mieć pewność, że jest bezpieczna. Jego bioaktywne składniki, w tym czynniki wzrostu i cytokiny – kluczowe dla wspomagania reakcji immunologicznych i zapalnych organizmu – zostały zachowane.
„Proces aplikacji przypominał ostrożne rozkładanie cennego gobelinu, którego membrana pełniła rolę rusztowania dla czynności komórkowych” – napisali autorzy badania.
Jak wyjaśnia badanie, czynniki wzrostu znajdujące się w błonie pomogły w gojeniu uszkodzonej tkanki, podczas gdy cytokiny zapewniły odpowiedź biologiczną w „mikrośrodowisku” rany.
Funkcja barierowa membrany nie tylko chroniła ranę przed zagrożeniami zewnętrznymi, takimi jak inwazja drobnoustrojów, ale także zatrzymywała wilgoć, pomagając w regeneracji tkanek.
W ciągu trzech miesięcy lekarze zaobserwowali „niezwykłą poprawę” ze znacznym zmniejszeniem rozmiaru rany, zmniejszeniem stanu zapalnego i infekcji, a ostatecznie rana się zagoiła.