Strona główna Polityka Papież Franciszek wzywa wszystkie narody do „uciszenia odgłosów broni” podczas orędzi bożonarodzeniowych

Papież Franciszek wzywa wszystkie narody do „uciszenia odgłosów broni” podczas orędzi bożonarodzeniowych

5
0



Papież Franciszek w swoim tradycyjnym orędziu bożonarodzeniowym w środę nawoływał „wszystkich ludzi wszystkich narodów”, aby odnaleźli w sobie odwagę ten Rok Święty „aby uciszyć odgłosy broni i przezwyciężyć podziały” nękające świat, od Bliskiego Wschodu po Ukrainę, od Afryki po Azję.

Przemówienie papieża „Urbi et Orbi” – „Do miasta i świata” – stanowi podsumowanie nieszczęść, przed którymi stoi świat w tym roku. Ponieważ Święta Bożego Narodzenia zbiegły się z początkiem Obchody Roku Świętego 2025 które poświęcił nadziei, Franciszek wezwał do szerokiego pojednania „nawet (z) naszymi wrogami”.

„Wzywam każdego człowieka i wszystkich ludzi wszystkich narodów… aby stali się pielgrzymami nadziei, aby uciszyć odgłosy broni i przezwyciężyć podziały” – powiedział Papież z loggii Bazyliki św. Piotra do tłumów znajdujących się na dole.

Papież przywołał Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra, które otworzył w Wigilię Bożego Narodzenia, aby rozpocząć Jubileusz 2025 roku, jako symbolizujące miłosierdzie Boże, które „rozwiązuje każdy węzeł; burzy każdy mur podziałów; rozwiewa nienawiść i ducha zemsty.”

Wezwał do uciszenia broni na rozdartej wojną Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, wyróżniając wspólnoty chrześcijańskie w Izraelu i na terytoriach palestyńskich, „szczególnie w Gazie, gdzie sytuacja humanitarna jest niezwykle poważna”, a także w Libanie i Syrii „w w tym najdelikatniejszym momencie.

Franciszek powtórzył swoje wezwania do uwolnienia zakładników wziętych z Izraela przez Hamas 7 października 2023 r.

Przytoczył śmiertelną epidemię odry w Demokratycznej Republice Konga i cierpienia ludności Birmy, zmuszonej do opuszczenia swoich domów w wyniku „ciągłego starcia broni”. Papież wspominał także dzieci cierpiące z powodu wojny i głodu, osoby starsze żyjące w samotności, uciekające z ojczyzny, które straciły pracę i są prześladowane za wiarę.

W Boże Narodzenie pielgrzymi ustawili się w kolejce, aby przejść przez wielkie Drzwi Święte przy wejściu do Bazyliki św. Piotra, ponieważ oczekuje się, że Jubileusz przyniesie trochę 32 miliony wiernych katolików do Rzymu.

Przejście przez Drzwi Święte jest jednym ze sposobów uzyskania przez wiernych odpustów, czyli przebaczenia grzechów podczas Jubileuszu, zgodnie z tradycją odbywającą się raz na ćwierć wieku, której początki sięgają 1300 roku.

Pielgrzymi poddali się kontroli bezpieczeństwa przed wejściem do Drzwi Świętych w obliczu nowych obaw związanych z bezpieczeństwem śmiertelny atak na jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech. Wiele osób zatrzymywało się, aby dotknąć drzwi, przechodząc i robiąc znak krzyża wchodząc do bazyliki poświęconej św. Piotrowi, założycielowi Kościoła rzymskokatolickiego.

„Przechodząc przez te drzwi, czujesz się tak pokornie, że kiedy je przekroczysz, jest to prawie jak uwolnienie, uwolnienie emocji” – powiedziała Blanca Martin, pielgrzymka z San Diego. „…To prawie jak uwolnienie emocji, czujesz, że możesz już odpuścić i oddać wszystko w ręce Boga. Widzisz, zaczynam się emocjonować. To po prostu piękne przeżycie.”

Cud Chrismukki, gdy Chanuka i Boże Narodzenie zbiegają się

Chanuka, Ośmiodniowe święto świateł judaizmurozpoczyna się w tym roku w Boże Narodzenie, co zdarzyło się tylko cztery razy od 1900 roku.

Zbieżność kalendarzy zainspirowała niektórych przywódców religijnych do zorganizowania spotkań międzywyznaniowych, takich jak przyjęcie chanukowe zorganizowane w zeszłym tygodniu przez kilka organizacji żydowskich w Houston w Teksasie, gromadzące członków społeczności latkes i Żydów w mieście na latkes, tradycyjnym placku ziemniaczanym spożywanym w dniu Chanuki , z guacamole i salsą.

Chociaż Chanuka ma być optymistycznym i uroczystym świętem, rabini zauważają, że przypada ono w tym roku, w obliczu szalejących wojen na Bliskim Wschodzie i rosnącego strachu przed powszechnymi przypadki antysemityzmu. Święta nakładają się na siebie rzadko, ponieważ kalendarz żydowski opiera się na cyklach księżycowych i nie jest zsynchronizowany z kalendarzem gregoriańskim, który wyznacza Boże Narodzenie 25 grudnia. Ostatni raz Chanuka rozpoczęła się w Boże Narodzenie w 2005 roku.

Iraccy chrześcijanie trwają przy swojej wierze

Chrześcijanie z Równiny Niniwy uczestniczyli we wtorek we mszy bożonarodzeniowej w kościele Mar Georgis w centrum Telaskafu w Iraku, obawiając się bezpieczeństwa o przyszłość. „Czujemy, że w każdej chwili wyciągną dywanik spod naszych nóg. Nasz los jest tutaj nieznany” – powiedziała Bayda Nadhim, mieszkanka Telaskaf.

Chrześcijanie w Iraku, których obecność tam sięga niemal czasów Chrystusa, należą do wielu obrządków i wyznań. Kiedyś stanowili znaczną mniejszość w Iraku, szacowaną na około 1,4 miliona.

Jednak społeczność ta stale się zmniejsza od inwazji pod przewodnictwem USA w 2003 r., a następnie w 2014 r., kiedy grupa bojowników Państwa Islamskiego przetoczyła się przez ten obszar. Dokładna liczba chrześcijan pozostawionych w Iraku nie jest znana, ale uważa się, że liczy ona kilkaset tysięcy.

Niemieckie uroczystości przytłumione przez atak rynkowy

Niemieckie uroczystości przyćmił piątkowy atak samochodowy na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, w tym 9-letni chłopiec, a 200 osób zostało rannych. Prezydent Frank-Walter Steinmeier przepisał swoje nagrane przemówienie bożonarodzeniowe, aby odnieść się do ataku, mówiąc, że „istnieje smutek, ból, przerażenie i niezrozumienie w związku z tym, co wydarzyło się w Magdeburgu”. Nawoływał Niemców, aby „stali razem” i że „nienawiść i przemoc nie mogą mieć ostatniego słowa”.

50-letni saudyjski lekarz, który od 2006 roku praktykował medycynę w Niemczech, został aresztowany pod zarzutem morderstwa, usiłowania zabójstwa i uszkodzenia ciała. Relacja X podejrzanego opisuje go jako byłego muzułmanina i jest pełna wątków antyislamskich. Krytykował władze za brak walki z „islamifikacją Niemiec” i wyraził poparcie dla antyimigracyjnej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).



Link źródłowy