Naukowcy z Massachusetts General Hospital odkryli, że przestrzeganie zalecanych cotygodniowych poziomów aktywności fizycznej, niezależnie od tego, czy jest ona wykonywana w ciągu jednego lub dwóch dni, czy rozłożona na cały tydzień, może zmniejszyć ryzyko różnych schorzeń.
Ze względu na pracę i inne obowiązki niektóre osoby mają tendencję do ograniczania swoich umiarkowanych do intensywnych ćwiczeń do jednego lub dwóch dni w tygodniu lub w weekend. Badanie przeprowadzone przez naukowców ze szpitala Massachusetts General Hospital, będącego częścią systemu opieki zdrowotnej Mass General Brigham, wykazało, że ten schemat ćwiczeń „weekendowego wojownika” wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju chorób w przyszłości. Badanie wykazało również, że takie podejście do ćwiczeń jest tak samo skuteczne w zmniejszaniu zagrożeń dla zdrowia, jak bardziej równomierne rozłożenie treningów w ciągu tygodnia. Wyniki opublikowano w Krążenie.
„Wiadomo, że aktywność fizyczna wpływa na ryzyko wielu chorób” – powiedział współautor Shaan Khurshid, lekarz medycyny, MPH, pracownik naukowy w Demoulas Center for Cardiac Arrhythmias w Massachusetts General Hospital. „Tutaj pokazujemy potencjalne korzyści weekendowej aktywności wojownika w zakresie ryzyka nie tylko chorób sercowo-naczyniowych, jak wykazaliśmy w przeszłości, ale także przyszłych chorób obejmujących całe spektrum, począwszy od schorzeń takich jak przewlekła choroba nerek po zaburzenia nastroju i nie tylko .”
Wytyczne zalecają co najmniej 150 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo dla ogólnego stanu zdrowia. Czy jednak wśród osób, które spełniają te zalecenia, ci, którzy ćwiczą przez 20–30 minut przez większość dni w tygodniu, odczują korzyści w porównaniu z tymi, którzy spędzają 5 lub 6 dni między dłuższymi sesjami ćwiczeń?
Projekt badania i ustalenia
Khurshid, wraz ze współautorem, doktorem medycyny Patrickiem Ellinorem, pełniącym obowiązki szefa oddziału kardiologii i współdyrektorem Corrigan Minehan Heart Center w Massachusetts General Hospital oraz ich współpracownikami przeanalizowali informacje dotyczące 89 573 osób w prospektywnym badaniu brytyjskiego Biobanku którzy nosili akcelerometry nadgarstkowe, które rejestrowały ich całkowitą aktywność fizyczną i czas spędzony na ćwiczeniach o różnej intensywności w ciągu jednego tygodnia. Wzorce aktywności fizycznej uczestników sklasyfikowano jako weekendowe, regularne i nieaktywne, stosując oparty na wytycznych próg 150 minut tygodniowo umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej.
Następnie zespół szukał powiązań między wzorcami aktywności fizycznej a występowaniem 678 schorzeń w 16 typach chorób, w tym chorób psychicznych, trawiennych, neurologicznych i innych.
Analizy badaczy wykazały, że weekendowe treningi i regularna aktywność fizyczna wiązały się ze znacznie niższym ryzykiem wystąpienia ponad 200 chorób w porównaniu z brakiem aktywności. Powiązania były najsilniejsze w przypadku chorób kardiometabolicznych, takich jak nadciśnienie (ryzyko mniejsze o 23% i 28% w ciągu średnio 6 lat, odpowiednio w przypadku weekendowych ćwiczeń i regularnych ćwiczeń) oraz cukrzyca (odpowiednio 43% i 46% mniejsze ryzyko). Jednakże powiązania obejmowały także wszystkie badane kategorie chorób.
Kluczowe dania na wynos
„Nasze ustalenia były spójne w przypadku wielu różnych definicji weekendowej aktywności wojowników, a także innych progów stosowanych do klasyfikowania ludzi jako aktywnych” – powiedział Khurshid.
Wyniki sugerują, że aktywność fizyczna jest szeroko korzystna w obniżaniu ryzyka przyszłych chorób, zwłaszcza chorób kardiometabolicznych. „Ponieważ wydaje się, że weekendowy wojownik przynosi podobne korzyści w porównaniu z regularną aktywnością, najważniejsza może być całkowita wielkość aktywności, a nie jej schemat” – powiedział Khurshid. „Przyszłe interwencje sprawdzające skuteczność skoncentrowanej aktywności w celu poprawy zdrowia publicznego są uzasadnione, a pacjentów należy zachęcać do angażowania się w aktywność fizyczną zgodną z wytycznymi, stosując dowolny schemat, który może być dla nich najlepszy”.
Odniesienie: „Powiązania aktywności fizycznej „weekendowego wojownika” z chorobami incydentalnymi i zdrowiem kardiometabolicznym” Shinwan Kany, Mostafa A. Al-Alusi, Joel T. Rämö, James P. Pirruccello, Timothy W. Churchill, Steven A. Lubitz, Mahnaz Maddah, J. Sawalla Guseh, Patrick T. Ellinor i Shaan Khurshid, 26 września 2024 r., Krążenie.
DOI: 10.1161/CYRCULATIONAHA.124.068669
Ujawnienia: Ellinor otrzymuje sponsorowane wsparcie badawcze od firm Bayer AG, IBM Research, Bristol Myers Squibb, Pfizer i Novo Nordisk; zasiadał także w radach doradczych lub konsultował firmy MyoKardia i Bayer AG. Lubitz jest pracownikiem firmy Novartis od lipca 2022 r. i otrzymał sponsorowane wsparcie badawcze od firm Bristol Myers Squibb, Pfizer, Boehringer Ingelheim, Fitbit, Medtronic, Premier i IBM, a także konsultował dla Bristol Myers Squibb, Pfizer, Blackstone Life Sciences i Invitae .
Finansowanie: Zadanie to zostało wsparte dofinansowaniem ze środków UE Narodowe Instytuty Zdrowia (K08HL159346, K23HL159262-01A1, 1RO1HL092577, 1R01HL157635, 5R01HL139731, 18SFRN34230127, 961045, R01HL157635, T32HL007208, K23HL169839-0, 1, stypendium Waltera Benjamina od Deutsche Forschungsgemeinschaft (521832260), Fundacji Sigrid Jusélius, American Heart Association (19AMFDP34990046, 18SFRN34230127 , 961045, 18SFRN34250007, 2023CDA1050571), prezydent i stypendyści Harvard College (5KL2TR002542-04), Unii Europejskiej (MAESTRIA 965286).