Strona główna zdrowie FDA oficjalnie rozpoczyna przegląd produktów używanych codziennie przez miliony kobiet w obawie,...

FDA oficjalnie rozpoczyna przegląd produktów używanych codziennie przez miliony kobiet w obawie, że mogą one powodować raka

13
0


FDA oficjalnie wszczęła dochodzenie w sprawie metali ciężkich znajdujących się w tamponach.

Agencja ogłosiła dwutorowe podejście, które obejmie przeprowadzenie nowego badania w celu sprawdzenia, czy metale ciężkie zawarte w tamponach rzeczywiście są uwalniane podczas użytkowania oraz zlecenie przeglądu starszych badań niezależnej grupie badaczy.

Jest to następstwem szokującego badania przeprowadzonego w Berkeley, w którym wykryto metale ciężkie, takie jak ołów i arsen – substancje chemiczne powiązane z uszkodzeniem mózgu, chorobami nerek, poronieniami i rakiem – w 30 różnych tamponach 14 głównych marek.

Agencja oficjalnie rozpoczęła przegląd we wtorek, po zeszłotygodniowym ogłoszeniu przez senator Waszyngtonu Patty Murray, która przewodziła tym inicjatywom.

W recenzjach wykryto metale ciężkie w tamponach i innych produktach związanych z okresem, np. bieliźnie okresowej

W recenzjach wykryto metale ciężkie w tamponach i innych produktach związanych z okresem, np. bieliźnie okresowej

Sen Murray ogłosił w zeszłym tygodniu decyzję FDA o zbadaniu bezpieczeństwa tamponów, przed oficjalnym komunikatem prasowym agencji. Sen Murray wysłał wcześniej publiczny list do agencji, wzywając do przeprowadzenia tego rodzaju badań

Sen Murray ogłosił w zeszłym tygodniu decyzję FDA o zbadaniu bezpieczeństwa tamponów, przed oficjalnym komunikatem prasowym agencji. Sen Murray wysłał wcześniej publiczny list do agencji, wzywając do przeprowadzenia tego rodzaju badań

„FDA jest świadoma obaw dotyczących bezpieczeństwa tamponów po tym, jak badanie przeprowadzone w 2024 r. wykazało obecność metali w tamponach podczas testów laboratoryjnych. Chcemy, aby społeczeństwo wiedziało, że zanim tampony będą mogły być legalnie sprzedawane w USA, muszą spełniać wymogi FDA dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności” komunikat FDA powiedział.

Tampony są obecnie regulowane jako wyrób medyczny, co oznacza, że ​​zanim zostaną sprzedane, władze sprawdzają je pod kątem chłonności, wytrzymałości, integralności oraz tego, czy sprzyjają rozwojowi szkodliwych bakterii.

Nie jest jasne, czy testują specjalnie na metale ciężkie.

Zatwierdzone produkty są używane przez miliony Amerykanów – coś pomiędzy 47 i 80 procent kobiet Badania szacują, że decydują się na używanie produktów w określonej porze miesiąca.

FDA stwierdziła, że ​​ich dochodzenie będzie miało na celu rozwiązanie kwestii, których nie znalazło badanie Berkley, opublikowane na początku tego roku.

„Chociaż w badaniu wykazano obecność metali w niektórych tamponach, nie sprawdzano w nim, czy metale wydzielają się z tamponów podczas ich używania” – stwierdziła agencja.

„Nie zbadano również uwalniania metali, wchłaniania ich przez błonę śluzową pochwy i przedostawania się do krwioobiegu podczas stosowania tamponów”.

Badanie Berkeley, opublikowane w lipcu, wykazało 16 rodzajów metali ciężkich – w tym ołów, arsen, chrom i miedź – we wszystkich 30 przetestowanych tamponach 14 różnych marek.

Badacze nie chcieli komentować, które marki zostały przetestowane, ale przekazali, że wszystkie są dostępne u głównych sprzedawców detalicznych w USA, Wielkiej Brytanii i niektórych częściach Europy.

Nie jest jasne, w jaki sposób metale ciężkie dostają się do tych produktów.

Wskazali na to badacze z BerkeleyWykazano, że rośliny bawełny używane do produkcji tamponów pochłaniają metale ciężkie z gleby, pestycydów, nawozów i ścieków.

Możliwe jest również, że te chemikalia mogły zostać wprowadzone do produktów podczas procesu produkcyjnego. W fabryce tampony są polewane środkami chemicznymi w celu wybielenia, usunięcia zapachu i dezynfekcji produktów.

Chociaż badania nie zbadały jeszcze, w jaki sposób narażenie na metale ciężkie przez tampony może wpłynąć na zdrowie, istnieje długa historia badania innych narażeń na metale ciężkie.

Dzieje się tak dlatego, że producenci stosowali metale ciężkie w szerokiej gamie produktów – od rur ołowianych po tkaniny barwione arsenem.

Pojawiły się pewne wzorce, że u osób, które często jadły, wdychały lub miały kontakt z tymi chemikaliami, częściej niż u osób nienarażonych na działanie metali ciężkich zapadały na takie schorzenia, jak opóźniony rozwój, choroby wątroby i nerek, demencja, poronienia i nowotwory.

Naukowcy z Berkeley napisali, że pochwa, która jest zbudowana z „wysoce chłonnej tkanki”, teoretycznie może wchłaniać metale ciężkie z tamponów, jeśli zostaną one uwolnione podczas użytkowania.

W takim przypadku może to prowadzić do „narażenia ogólnoustrojowego” – skutki zdrowotne tego narażenia nie są znane.



Link źródłowy