Strona główna zdrowie Eksperci ostrzegają, że ukryta przypadłość zdrowotna, która dotyka MILIONÓW osób, dramatycznie zwiększa...

Eksperci ostrzegają, że ukryta przypadłość zdrowotna, która dotyka MILIONÓW osób, dramatycznie zwiększa ryzyko demencji

36
0


Zespół ekspertów ostrzega, że ​​miliony Brytyjczyków cierpiących na choroby serca, niektóre niezdiagnozowane, mogą być narażone na zwiększone ryzyko demencji.

Jednak z ostatnich badań wynika, że ​​czterem na dziesięć przypadków zaburzenia polegającego na pozbawianiu pamięci można zapobiec, wprowadzając proste zmiany w stylu życia.

Eksperci twierdzą, że kilka chorób serca, począwszy od nieregularnego bicia serca po następstwo zawału serca, dramatycznie zwiększa ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych w późniejszym życiu.

I chociaż prawie 8 milionów Brytyjczyków cierpi już na takie schorzenia, uważa się, że około 300 000 osób nie zostało zdiagnozowanych, ale nadal jest zagrożonych.

Z najnowszych badań wynika, że ​​czterem na dziesięć przypadków demencji można by zapobiec, wprowadzając proste zmiany w stylu życia

Z najnowszych badań wynika, że ​​czterem na dziesięć przypadków demencji można by zapobiec, wprowadzając proste zmiany w stylu życia

Trzy powszechne choroby układu krążenia u dorosłych – niewydolność serca, migotanie przedsionków i choroba niedokrwienna serca – są powiązane z zaburzeniami funkcji poznawczych i zwiększonym ryzykiem demencji – wynika z oświadczenia naukowego American Heart Association (AHA) opublikowanego w czasopiśmie: Udarujawnił.

Upośledzenie funkcji poznawczych jest uważane za prekursor demencji, zaburzenia, które pozbawia chorych pamięci i niezależności.

Osoby z migotaniem przedsionków, chorobą powodującą nieregularne i nienormalnie szybkie tętno, były narażone na największe ryzyko wystąpienia problemów poznawczych – 39 procent, a następnie u osób z chorobami serca ryzyko wystąpienia demencji było o 27 procent większe.

Ponadto AHA ostrzegło, że u około połowy ofiar zawału serca i niewydolności serca po nagłym wypadku dochodzi do pogorszenia funkcji poznawczych.

W Wielkiej Brytanii około 7,6 miliona osób cierpi na choroby serca lub układu krążenia, a w USA 121,5 miliona.

Migotanie przedsionków zdiagnozowano w Wielkiej Brytanii u ponad 1,5 miliona osób w Wielkiej Brytanii i uważa się, że dotyka ono do 6 milionów Amerykanów rocznie, podczas gdy niewydolność serca dotyka ponad milion Brytyjczyków i prawie 6,5 miliona Amerykanów.

Profesor Fernando Testai, ekspert w dziedzinie neurologii i rehabilitacji na Uniwersytecie Illinois oraz przewodniczący zespołu ekspertów, który jest współautorem oświadczenia, stwierdził, że pogorszenie funkcji poznawczych u ludzi ma dramatyczny wpływ zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym.

„Zarządzanie zdrowiem serca od najmłodszych lat jest ważne, aby zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym i zdarzeniom sercowym, chronić zdrowie mózgu i zmniejszać ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych w późniejszym życiu” – stwierdził.

Wcześniej sądzono, że migotanie przedsionków, zwane „cichym zabójcą”, dotyka około jednej czwartej dorosłych. Duńscy naukowcy odkryli jednak, że wśród osób cierpiących na choroby serca aż u dwóch na pięć osób w ciągu życia może rozwinąć się niewydolność serca

Wcześniej sądzono, że migotanie przedsionków, zwane „cichym zabójcą”, dotyka około jednej czwartej dorosłych. Duńscy naukowcy odkryli jednak, że wśród osób cierpiących na choroby serca aż u dwóch na pięć osób w ciągu życia może rozwinąć się niewydolność serca

A metaanaliza poprzednich badań wykazała, że ​​prawie 50 procent osób z niewydolnością serca doświadcza pewnego rodzaju zaburzeń poznawczych, które mogą wpływać na język, pamięć lub funkcje wykonawcze.

Istnieje kilka powiązań pomiędzy niewydolnością serca a uszkodzeniem mózgu; zmniejszony przepływ krwi może powodować mini udary lub ciche uszkodzenia mózgu, a przewlekłe zapalenie może również przyczyniać się do uszkodzenia mózgu.

Co to jest migotanie przedsionków?

U ponad 1,5 miliona osób w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano migotanie przedsionków (AF).

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii co najmniej 270 000 osób pozostaje niezdiagnozowanych i nieświadomych choroby.

Jest to spowodowane przypadkowymi impulsami elektrycznymi wysyłanymi z górnych komór serca (przedsionków), które zastępują normalny rytm serca.

Przyczyna nie jest w pełni poznana, ale zwykle dotyka określone grupy ludzi, np. osoby starsze i osoby cierpiące na długotrwałe (przewlekłe) schorzenia, takie jak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi lub otyłość.

Może być wywołany pewnymi sytuacjami, takimi jak picie zbyt dużej ilości alkoholu lub palenie.

Objawy obejmują:

  • Zawrót głowy
  • Duszność
  • Zmęczenie
  • Słychać kołatanie serca
  • Czasami migotanie przedsionków nie daje żadnych objawów i osoba, która na nie cierpi, jest zupełnie nieświadoma, że ​​jej tętno jest nieregularne

Źródło: NHS i Heart Research UK oraz British Heart Foundation

Migotanie przedsionków (AF), stan charakteryzujący się nieregularnym i nienormalnie szybkim tętnem, również zwiększa ryzyko demencji.

Nazywana „cichym zabójcą”, jest spowodowana przypadkowymi impulsami elektrycznymi, które nieprawidłowo wysyłane są z górnych komór serca i zastępują normalny rytm serca.

Może to prowadzić do takich objawów, jak kołatanie serca i duszność, a w niektórych przypadkach do niewydolności serca.

Zarówno demencja, jak i AF mają wspólne kilka czynników ryzyka, w tym wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę typu 2, niewydolność serca, palenie tytoniu, choroby naczyniowe i zaburzenia oddychania podczas snu.

U osób z AF częściej występują również udary i małe krwawienia do mózgu, które wiążą się z pogorszeniem funkcji poznawczych.

Uważa się, że jest to podobne do niewydolności serca. Zmniejszony rzut serca w przypadku AF może upośledzać przepływ krwi do kluczowych obszarów mózgu odpowiedzialnych za funkcje poznawcze.

Eksperci twierdzą, że stan zapalny jest powiązany zarówno z AF, jak i chorobą Alzheimera, a biomarkery stanu zapalnego wiążą się ze zwiększonym ryzykiem zakrzepów krwi i uszkodzenia mózgu.

Migotanie przedsionków w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano u ponad 1,5 miliona osób, co stanowi około 1 na 50 osób.

Jednak według British Heart Foundation szacuje się, że dodatkowe 270 000 osób cierpi na migotanie przedsionków, ale pozostaje niezdiagnozowane i nieświadome niebezpieczeństwa.

Lekarze pozostają zaskoczeni co do dokładnej przyczyny migotania przedsionków, które może prowadzić do udaru mózgu.

Wiadomo jednak, że występuje częściej u osób z wysokim ciśnieniem krwi – konsekwencją otyłości.

Autorzy AHA podkreślają, że skuteczne leczenie AF może zmniejszyć pogorszenie funkcji poznawczych.

Choroba niedokrwienna serca znacznie zwiększa również ryzyko demencji i zaburzeń funkcji poznawczych.

Dane z wielu zakrojonych na szeroką skalę badań pokazują, że zawał serca wiąże się z większym pogorszeniem pamięci i funkcji wykonawczych.

Podwyższony poziom gromadzenia się wapnia w tętnicach jest również powiązany z większym ryzykiem rozwoju demencji.

Wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca typu 2, które są czynnikami ryzyka chorób serca, powodują stan zapalny, który wpływa na barierę krew-mózg i zmniejsza przepływ krwi do mózgu, co prowadzi do pogorszenia funkcji poznawczych i demencji.

Choroby serca są również powiązane ze zmniejszonym przepływem krwi w mózgu, co powoduje upośledzenie funkcji poznawczych.

Te same problemy związane ze zmniejszonym przepływem krwi w mózgu obserwuje się również u pacjentów z chorobą Alzheimera, co sugeruje ścisły związek pomiędzy uszkodzeniem naczyń krwionośnych a zwyrodnieniem mózgu.

Autorzy AHA dodali, że czynniki genetyczne zwiększające ryzyko chorób serca mogą również przyczyniać się do kurczenia się mózgu i pogorszenia funkcji poznawczych.

Leki takie jak leczenie ciśnienia krwi mogą pomóc w zmniejszeniu łagodnych zaburzeń poznawczych, ale autorzy badania twierdzą, że nie wykazano, że pomagają zapobiegać demencji.

Inne badania dotyczące zdrowia serca i pogorszenia funkcji poznawczych również sugerują, że zdrowie serca można kontrolować za pomocą zmian w stylu życia, takich jak dieta i ćwiczenia, które mogą również zapobiegać pogorszeniu funkcji poznawczych.

Profesor Testai powiedział: „Chociaż opracowywane są nowe leki, które mogą leczyć chorobę Alzheimera, społeczność medyczna doskonale zdaje sobie sprawę, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

„Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić i opisać, w jaki sposób opieka sercowo-naczyniowa może poprawić zdrowie mózgu. Ponadto potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób płeć, rasa i pochodzenie etniczne mogą wpływać na połączenie między mózgiem a sercem”.



Link źródłowy