Strona główna zdrowie DR JEN GUNTER: Pigułka 10 pensów może złagodzić obfite miesiączki u milionów...

DR JEN GUNTER: Pigułka 10 pensów może złagodzić obfite miesiączki u milionów kobiet… dlaczego więc lekarze i farmaceuci nie mówią o tym pacjentom?

18
0


Przez około pięć dni w miesiącu około dziewięć milionów Brytyjek zmaga się z intensywnym i trwałym bólem, który uniemożliwia im pracę, opiekę nad dziećmi, a nawet poruszanie się.

Mówię o bólach miesiączkowych, czyli skurczach menstruacyjnych, które według najnowszych sondaży są ciężkie u dwóch trzecich kobiet, które mają comiesięczne krwawienia.

Jako ginekolog moim zadaniem jest oferowanie pacjentom terapii, które poprawią ich stan i w efekcie poprawią jakość życia.

Jednak jeśli chodzi o ból miesiączkowy, wydaje się, że lekarze rodzinni i inni pracownicy służby zdrowia nie przyjmują tego samego podejścia.

Większości kobiet nigdy nie powiedziano, że istnieje pigułka, która może zmniejszyć o połowę ilość utraty krwi, co radykalnie zmniejsza ból.

Badania pokazują, że dwie trzecie brytyjskich kobiet, które mają okres, opisuje swój ból jako silny

Badania pokazują, że dwie trzecie brytyjskich kobiet, które mają okres, opisuje swój ból jako silny

Nazywa się kwasem traneksamowym i jest to tabletka przyjmowana trzy razy dziennie przez maksymalnie cztery dni i jest dostępna zarówno na receptę, jak i bez recepty.

Jest znacznie tańszy na receptę, a lekarze pierwszego kontaktu oferują do 60 tabletek za 9,90 GBP w porównaniu do opakowania zawierającego 18 tabletek za 15 GBP od Boots.

Jest to również tanie jak chipsy dla NHS, kosztujące służbę zdrowia mniej niż dziesięć pensów za tabletkę.

Ale tak niewiele kobiet o tym wie, ponieważ lekarze rzadko o tym wspominają, z tego, co słyszę od pacjentów.

I właśnie dlatego zdecydowałem się napisać o tym w zeszłym tygodniu w ramach mojego cotygodniowego newslettera, Vajenda.

Z raportu organizacji charytatywnej Wellbeing of Women z 2023 r. wynika, że ​​połowa kobiet cierpiących na silny ból miesiączkowy ma poczucie, że pracownicy służby zdrowia nie traktują go poważnie.

Większość z nich wynika z powszechnie panującego poglądu, że miesiączki to „nic wielkiego” i kobiety są „przyzwyczajone” do tolerowania.

Doktor Philippa Kaye, lekarz rodzinny i lekarz rezydent This Morning, zgadza się z tym. „Zbyt długo w społeczeństwie panowało przekonanie, że kobiety muszą znosić ból” – mówi.

„Nie chodzi tylko o to, że pracownicy służby zdrowia mogą nie informować pacjentów o dostępnych możliwościach, ale przede wszystkim wiele kobiet i dziewcząt w ogóle nie będzie szukać pomocy.

„Uważają, że strach przed oddaleniem się od toalety podczas okresu jest normalny”.

Ale nie musisz się z tym pogodzić.

Obfite i bolesne miesiączki są nie tylko uciążliwe, ale mogą mieć poważne konsekwencje.

Dzieje się tak dlatego, że duża utrata krwi może prowadzić do anemii lub niedoboru żelaza.

Doktor Jen Gunter jest często opisywana jako ulubiona ginekolog w internecie, a na Instagramie obserwuje ją 293 tys. osób.

Doktor Jen Gunter jest często opisywana jako ulubiona ginekolog w internecie, a na Instagramie obserwuje ją 293 tys. osób.

Niedobór żelaza jest prekursorem anemii, która ma miejsce, gdy wyczerpanie się żelaza powoduje brak zdrowych czerwonych krwinek, co wpływa na poziom energii, oddychanie, tętno i wiele innych funkcji organizmu.

Jednak u wielu kobiet niedokrwistość jest odrzucana jako „nie taka zła” lub niedobór żelaza jest całkowicie ignorowany.

Jednakże niedobór żelaza jest samodzielnym stanem chorobowym i należy go leczyć niezależnie od tego, czy występuje anemia, czy nie.

Badania pokazują, że około 17 procent nastolatków i kobiet w wieku od 14 do 50 lat ma niedobór żelaza, głównie z powodu obfitego krwawienia miesiączkowego.

W przypadku dziewcząt i młodych kobiet w wieku od 12 do 21 lat jest to oszałamiające 40%.

Ponieważ w okresie menopauzy częściej występują obfite miesiączki, niedobór żelaza powinien być także przedmiotem uwagi u każdej osoby powyżej 40. roku życia.

Objawy niedoboru żelaza (patrz ramka poniżej) w tak dużym stopniu pokrywają się z objawami doświadczanymi przez wiele kobiet w okresie menopauzy, że uważam, że istotne jest zbadanie kobiet, u których występują którekolwiek z powyższych objawów.

Jeśli nie miesiączkujesz, na przykład z powodu histerektomii lub wkładki hormonalnej, ryzyko niedoboru żelaza jest z pewnością mniejsze, ale nadal warto to sprawdzić.

Istnieje wiele terapii, które mogą zmniejszyć utratę krwi menstruacyjnej, w tym kwas traneksmowy.

Kwas traneksamowy jest dostępny bez recepty i przyjmowany trzy razy dziennie.

Kwas traneksamowy jest dostępny bez recepty i przyjmowany trzy razy dziennie.

Należą do nich hormony, takie jak pigułka i wkładka domaciczna (lub cewka Mirena), a także niesteroidowe leki przeciwzapalne lub NLPZ, takie jak ibuprofen.

Jednak wiele kobiet nie chce przyjmować hormonów, a NLPZ nie mogą być stosowane przez wiele osób z pewnymi schorzeniami.

Badania pokazują, że nie są one również tak skuteczne jak kwas traneksamowy.

Kwas traneksamowy jest syntetycznym rodzajem aminokwasu lizyny i zmniejsza krwawienie, spowalniając rozkład skrzepów krwi w organizmie.

Stosuje się go również w innych sytuacjach, gdy istnieje ryzyko krwawienia, na przykład podczas niektórych operacji lub w leczeniu krwotoku poporodowego.

Kwas traneksamowy przyjmuje się trzy razy dziennie w czasie menstruacji (każda dawka to zwykle dwie tabletki po 500 mg).

W badaniach zmniejsza utratę krwi menstruacyjnej nawet o 50 procent w porównaniu z placebo.

U uczestników badania, którzy przyjmowali lek, zaobserwowano „klinicznie znaczące zmniejszenie krwawienia”, co zasadniczo oznacza, że ​​dla większości osób lek jest bardzo pomocny.

Istnieje teoretyczna obawa, że ​​kwas traneksamowy może zwiększać ryzyko powstania niebezpiecznych zakrzepów krwi w płucach, ale większość badań nie wykazała, aby było to prawdą.

Kwas traneksamowy jest dostępny bez recepty w Szwecji od ponad 20 lat, gdzie stosuje go 1 procent miesiączkujących kobiet, a mimo to dane obserwacyjne nie wykazały zwiększonego ryzyka powstawania zakrzepów.

Inne dane dotyczące bezpieczeństwa pochodzą ze stosowania kwasu traneksamowego w leczeniu krwawień poporodowych. W jednym badaniu lek otrzymało ponad 10 000 kobiet i nie zaobserwowano wzrostu liczby zakrzepów krwi.

Jednakże w Danii, gdzie badacze prześledzili historię kobiet, którym przepisano kwas traneksamowy, stwierdzono bardzo niewielkie zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, co oznacza, że ​​na każde 78 549 kobiet przyjmujących lek przez pięć dni, u jednej może wystąpić zakrzep.

OZNAKI NIEDOBORU ŻELAZA, KTÓRE KOBIETA POWINNA WIEDZIEĆ

  • Zmęczenie
  • Wyczerpanie
  • Mgła mózgowa
  • Osłabienie mięśni
  • Duszność
  • Uczucie zimna
  • Zawrót głowy
  • Lęk
  • Kołatanie serca
  • Drażliwość
  • Wypadanie włosów
  • Problemy ze snem
  • Sucha skóra
  • Ból głowy
  • Kruche paznokcie
  • Ból stawów
  • Mniej niespokojny
  • Ból mięśni
  • Depresja

Biorąc jednak pod uwagę dane obserwacyjne, nie wiemy, czy jest to prawdziwy efekt, czy artefakt, a udowodnienie, że jest to prawdziwy efekt, będzie prawie niemożliwe, biorąc pod uwagę liczbę osób, które musiałyby zostać włączone do badania klinicznego.

Co to oznacza dla Ciebie? Większość badań nie wykazuje zwiększonego ryzyka, ale jeśli takie ryzyko istnieje, jest ono prawdopodobnie bardzo niskie – co najwyżej około jednego na prawie 80 000, co uważa się za bardzo rzadkie.

A co powiesz na połączenie kwasu traneksamowego z doustną antykoncepcją zawierającą estrogen, taką jak pigułka złożona?

Ponieważ środki antykoncepcyjne zawierające estrogeny rzeczywiście zwiększają ryzyko zakrzepów krwi i udaru mózgu, jest to rozsądne pytanie.

Zgodnie z etykietą opakowania w Stanach Zjednoczonych „kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną powinny stosować tranexamik tylko wtedy, gdy istnieje silna potrzeba medyczna, a korzyści z leczenia przewyższają potencjalne zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi”.

Należy jednak pamiętać, że etykiety na opakowaniach są dokumentami prawnymi i z różnych powodów nie zawsze są zgodne z medycyną opartą na faktach. Ponadto korzyści z leczenia powinny przewyższać ryzyko w przypadku KAŻDEGO leku.

W jednym badaniu przeprowadzonym wśród położników i ginekologów w USA, gdzie lek jest dostępny wyłącznie na receptę, w poprzednim roku 64 procent przepisało kwas traneksamowy w połączeniu ze środkami antykoncepcyjnymi zawierającymi estrogeny.

Połowa tych lekarzy stwierdziła, że ​​objawy ustąpiły u co najmniej 50 procent kobiet leczonych w ten sposób, a tylko u jednej zgłosiła się zakrzepica krwi.

Trzeba przyznać, że nie jest to najdokładniejszy sposób uzyskania danych, ale jasne jest, że wielu lekarzy woli przepisywać oba leki razem.

Należy spojrzeć na potencjalne ryzyko z odpowiedniej perspektywy, ponieważ obfite krwawienie może mieć również poważne konsekwencje medyczne.

Ogólnie rzecz biorąc, większość ekspertów nie wierzy, że łączenie kwasu traneksamowego z hormonalną antykoncepcją zawierającą estrogeny znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi.

Jeśli jednak oprócz stosowania środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny u pacjentki występują inne czynniki ryzyka wystąpienia zakrzepów krwi, może to wymagać dalszej dyskusji z lekarzem rodzinnym.

Osoby, u których w przeszłości występowały zakrzepy krwi lub u których występuje ryzyko zakrzepów, nie powinny przyjmować kwasu traneksamowego.

Podejrzewam, że wiele osób z obfitym krwawieniem mogłoby odnieść korzyści ze stosowania leku, ale tracą na tym, ponieważ nikt im o tym nie powiedział.

Tymczasem lek stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji jest dość popularną nazwą.

Ta rozbieżność jest, cóż, szczytowym patriarchatem.



Link źródłowy