Z badania wynika, że trzech na czterech Brytyjczyków przyznaje, że „nie ma pojęcia”, w co wierzyć, jeśli chodzi o porady zdrowotne.
A prawie jedna trzecia nie wie, czy owoce są rzeczywiście zdrowe i czy zawierają za dużo cukru.
Ankieta, w której wzięło udział 2000 Brytyjczyków, zlecona przez aplikację zdrowotną Lingo firmy Abbott, wykazała, że 75 procent nie wie, w co wierzyć, jeśli chodzi o porady dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia, i korzysta z Internetu sześć razy w tygodniu.
Ze względu na temat 29 procent nie było zdecydowanych, czy owoce są zdrowe, czy też zawierają zbyt dużo cukru.
Tymczasem 28 procent nie miało pojęcia, ile wody powinno pić, a jedna czwarta nie wiedziała, czy kawa czy herbata wlicza się do dziennego spożycia płynów.
Z badania wynika, że prawie jedna trzecia Brytyjczyków nie wie, czy owoce są rzeczywiście zdrowe i czy zawierają za dużo cukru
Ponadto 26 procent osób nie było pewnych, czy dietetyczne napoje gazowane nadają się do picia.
Dietetyczka Sophie Bertrand z Lingo by Abbott powiedziała: „Przy tak dużej ilości informacji dostępnych w Internecie i mediach społecznościowych łatwo się pogubić, dlatego zawsze upewnij się, że otrzymujesz informacje z wiarygodnego i godnego zaufania źródła”.
Na temat owoców powiedziała: „Prawda jest taka, że nasze ciała reagują inaczej na różne pokarmy i choć dieta uboga w cukier ma na ogół kluczowe znaczenie w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, możesz zareagować inaczej na kawałek owocu niż kolega lub przyjaciel.
„Przekąski owoców o niższej zawartości cukru, takich jak jagody w połączeniu z orzechami lub masłem orzechowym, mogą pomóc uniknąć skoków poziomu cukru we krwi.
„Owoce to żywność niezwykle bogata w składniki odżywcze, ale zawierają cukier. Nadmiar czegokolwiek niekoniecznie jest dla nas dobry, ale w ramach diety bogatej w składniki odżywcze należy uwzględnić różnorodne owoce.
NHS zaleca spożywanie łącznie pięciu porcji (400 g) owoców i warzyw dziennie. Przykładem jednej takiej porcji jest banan lub siedem truskawek.
Jeśli chodzi o wodę, służba zdrowia zaleca spożywanie od sześciu do ośmiu szklanek płynu dziennie, wliczając do tego także kawę i herbatę.
Dowody na to, czy napoje dietetyczne można spożywać, są mieszane. Jednak większość ekspertów zgadza się, że są one ogólnie lepsze niż zamienniki zawierające wysoki poziom cukru.
Pani Bertrand powiedziała: „3. Dietetyczne napoje bezalkoholowe nie są zwykle pożywne i mogą zawierać dodatki i słodziki, dlatego jak wszystko, należy je spożywać z umiarem i jako część zróżnicowanej, zdrowej diety.