Strona główna zdrowie Badanie pokazuje, że jeden popularny zastrzyk odchudzający jest skuteczniejszy u kobiet –...

Badanie pokazuje, że jeden popularny zastrzyk odchudzający jest skuteczniejszy u kobiet – niektóre z nich tracą jedną czwartą masy ciała

46
0


Badania pokazują, że lek kiedyś nazwany „King Kongiem” wśród zastrzyków odchudzających pomaga kobietom schudnąć znacznie więcej niż mężczyznom.

Badania wykazały, że kobiety stosujące Mounjaro przez okres do 20 miesięcy straciły nawet jedną czwartą masy ciała.

Według badań, w których wzięło udział ponad 4500 otyłych dorosłych, odsetek ten wynosi do 18 procent w przypadku mężczyzn.

Eksperci stwierdzili, że przyczyna tej różnicy nie jest jeszcze znana, dodając, że wyniki pokazują, że jest to skuteczne narzędzie w walce z otyłością u obu płci.

Wstrzyknięcie podawane raz w tygodniu to klasa leków zwanych agonistami GLP-1, które naśladują działanie hormonu pomagającego tłumić apetyt, zmniejszając spożycie pokarmu.

Wstrzyknięcie raz w tygodniu to klasa leków zwanych agonistami GLP-1, które naśladują działanie hormonu pomagającego tłumić apetyt, zmniejszając spożycie pokarmu

Wstrzyknięcie raz w tygodniu to klasa leków zwanych agonistami GLP-1, które naśladują działanie hormonu pomagającego tłumić apetyt, zmniejszając spożycie pokarmu

Badania wykazały, że kobiety stosujące Mounjaro przez okres do 20 miesięcy straciły nawet jedną czwartą masy ciała

Badania wykazały, że kobiety stosujące Mounjaro przez okres do 20 miesięcy straciły nawet jedną czwartą masy ciała

Badania wykazały również, że tyrzepatid zwiększa wytwarzanie insuliny – hormonu regulującego poziom cukru we krwi, niezbędnego do kontrolowania cukrzycy typu 2.

Został on tymczasowo zatwierdzony przez brytyjskie organy regulacyjne na początku tego roku dla osób ze wskaźnikiem masy ciała wynoszącym co najmniej 35 i co najmniej jedną chorobą współistniejącą związaną z wagą, taką jak choroba serca lub cukrzyca typu 2.

Naukowcy z Eli Lilly przeanalizowali wyniki czterech badań, w których wzięło udział 4677 otyłych dorosłych przyjmujących lek przez okres do 88 tygodni.

We wszystkich badaniach tyrzepatid wiązał się ze znaczną utratą masy ciała w porównaniu z pacjentami w grupach placebo.

Według wyników przedstawionych przez Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Cukrzycą (EASD) w Madrycie podobny poziom u mężczyzn i kobiet był w stanie osiągnąć cele polegające na 5, 10 i 15% redukcji masy ciała.

Jednak efekty były bardziej znaczące u kobiet, u których utrata masy ciała wyniosła od 11,5 do 27,6 procent całkowitej masy ciała w porównaniu z od 8,8 do 18,9 procent u mężczyzn.

Przedstawiając wyniki, dr Luis-Emilio García-Pérez stwierdził, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, dlaczego kobiety tracą więcej kilogramów.

Powiedział: „W tej chwili nie mam żadnych wyjaśnień. Może to być związane z dystrybucją tkanki tłuszczowej, może być związane z farmakologią, ale na razie nie mamy odpowiedzi.

Dodał: „Profil bezpieczeństwa był zasadniczo podobny w zależności od płci, ale liczbowo większą częstość występowania nudności i wymiotów zaobserwowano u kobiet”.



Link źródłowy