zdrowie

Badania sugerują, że Long Covid nie może być obwiniany za ciągłe zmęczenie, zamglenie mózgu lub ból mięśni


Ciągłe zmęczenie. Zaćmienie mózgu. Ból w mięśniach.

Są to najczęstsze skargi osób z „długim Covidem”.

Jednak nowe badanie sugeruje, że objawy te mogą wystąpić z takim samym prawdopodobieństwem u osób, które nigdy nie złapały Covida.

Po prześledzeniu tysięcy osób, u których wynik testu był pozytywny i nie, zespół stwierdził, że Covid „nie ma wpływu” na to, czy u kogoś rozwiną się te problemy – zmęczenie, problemy z myśleniem lub pamięcią oraz bóle mięśni.

Badanie, nazwane INSPIRE i finansowane przez CDC, stanowi część rosnącej liczby badań sugerujących, że długotrwałe objawy Covid-19 mogą być wyolbrzymione lub przypisane innym chorobom.

Badacze z UCLA odkryli, że u pacjentów, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność Covid-19, ryzyko wystąpienia zespołu chronicznego zmęczenia nie było większe niż u pacjentów, którzy nigdy nie chorowali na Covid-19.

Badacze z UCLA odkryli, że u pacjentów, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność Covid-19, ryzyko wystąpienia zespołu chronicznego zmęczenia nie było większe niż u pacjentów, którzy nigdy nie chorowali na Covid-19.

Violet Affleck – córka Bena Afflecka i Jennifer Garner – po kampanii na rzecz nakazu noszenia maseczek od dawna postawiła Covida w centrum uwagi.  18-latka twierdzi, że w 2019 roku nabawiła się „infekcji powirusowej”;  Widziane z Affleckiem i macochą Jennifer Lopez w 2023 r

Violet Affleck – córka Bena Afflecka i Jennifer Garner – po kampanii na rzecz nakazu noszenia maseczek od dawna postawiła Covida w centrum uwagi. 18-latka twierdzi, że w 2019 roku nabawiła się „infekcji powirusowej”; Widziane z Affleckiem i macochą Jennifer Lopez w 2023 r

Long Covid również znalazł się ostatnio w centrum uwagi, gdy Ben Affleck i córka Jennifer Garner, Violet Affleck, opowiadali się za nakazem noszenia maseczek.

18-latka twierdzi, że w 2019 roku nabawiła się „infekcji powirusowej”.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) zrekrutowali ponad 4000 dorosłych, u których w okresie od grudnia 2020 r. do sierpnia 2022 r. uzyskano pozytywny wynik testu na obecność Covida.

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: Covid-dodatni i Covid-ujemny.

W obu grupach od trzech do czterech procent uczestników zgłosiło objawy zgodne z mięśniowym zapaleniem mózgu i rdzenia/zespołem chronicznego zmęczenia (ME/CFS) – chorobą powodującą skrajne zmęczenie, zamglenie mózgu i podobne objawy.

Odkrycie to sugeruje, że Covid „nie miał wpływu” na to, czy u kogoś rozwinie się choroba, mimo że Covid od dawna był uważany za przyczynę ME/CFS.

Dr Joann Elmore, współautorka badania i profesor chorób wewnętrznych i badań nad usługami zdrowotnymi na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, powiedziała: „Prawdopodobieństwo wystąpienia ME/CFS u osób zakażonych Covid-19 nie jest większe niż u osób cierpiących na inne ostre choroby”.

Jednakże rozpowszechnienie ME/CFS „może nałożyć bardzo duże obciążenie na społeczeństwo i nasz system opieki zdrowotnej” – stwierdziła.

Jednak głównym zastrzeżeniem jest to, że ME/CFS jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ nie ma złotego standardu testu wykrywającego tę chorobę. Oznacza to, że objawy takie jak wyczerpanie mogą być spowodowane innymi chorobami.

Naukowcy zrekrutowali 4378 uczestników w wieku od 18 do 64 lat, u których w okresie od grudnia 2020 r. do sierpnia 2022 r. uzyskano pozytywny wynik testu na obecność Covid-19 i wykazywali objawy.

Wykluczono pacjentów w wieku powyżej 65 lat, aby wykluczyć choroby „związane z wiekiem”, które mogą przyczyniać się do ME/CFS.

Średni wiek uczestników wynosił 38 lat, a około 68 procent pacjentów stanowiły kobiety.

Podczas każdej trzymiesięcznej obserwacji około jedna trzecia uczestników w obu grupach zgłaszała co najmniej jeden z następujących pięciu objawów: złe samopoczucie powysiłkowe (uczucie zmęczenia po minimalnej aktywności fizycznej lub umysłowej), nierzedzący sen, zmęczenie, nietolerancja ortostatyczna (trudności stanie lub siedzenie w pozycji wyprostowanej) i zaburzenia funkcji poznawczych.

Sugeruje to, że pacjenci, którzy przeszli i nie mieli Covida, mieli podobny obraz objawów.

W obu grupach najczęstszym objawem był nieodświeżający sen.

„Nasze odkrycia sugerują, że prawdopodobieństwo powiązania COVID-19 z ME/CFS nie jest większe niż w przypadku innych ostrych infekcji oraz że w szerszym ujęciu ostre choroby mogą wiązać się z przewlekłymi objawami ME/CFS” – napisali naukowcy.

Badanie miało kilka ograniczeń, w tym możliwość fałszywie dodatnich wyników testów i samodzielnego zgłaszania objawów.

Jednak badanie stanowi uzupełnienie coraz większej liczby dowodów sugerujących, że długotrwała choroba Covida może zostać przesadzona lub obalona.

W jednym dużym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z USA, Wielkiej Brytanii i Danii stwierdzono, że ryzyko związane z długą chorobą Covid jest „mocno przesadzone”, a stan ten jest zbyt „szeroko zdefiniowany”.

Inni eksperci argumentowali, że tej choroby „nie da się odróżnić” od innych chorób powirusowych.

Nowe badanie opublikowano w środę w Sieć JAMA otwarta.

Jakie są objawy długiego Covida?

Podczas gdy większość osób, które złapią Covida, czuje się lepiej w ciągu kilku dni, osoby, u których objawy trwają dłużej niż miesiąc, uważa się za osoby cierpiące na Covida od dawna.

Eksperci ds. zdrowia wymieniają kilkanaście objawów związanych z tą chorobą.

  • skrajne zmęczenie (zmęczenie)
  • uczucie braku tchu
  • utrata węchu
  • bóle mięśni
  • problemy z pamięcią i koncentracją („mgła mózgowa”)
  • ból lub ucisk w klatce piersiowej
  • trudności ze snem (bezsenność)
  • palpitacje serca
  • zawroty głowy
  • mrowienie
  • ból stawu
  • Depresja i niepokój
  • szumy uszne, bóle uszu
  • nudności, biegunka, bóle brzucha, utrata apetytu
  • wysoka temperatura, kaszel, bóle głowy, ból gardła, zmiany węchu lub smaku
  • wysypki



Link źródłowy

Related Articles

Back to top button