Z badania wynika, że osoby, które przeżyły chorobę nowotworową, poszukujące kredytu hipotecznego i ubezpieczenia, są „dyskryminowane” wiele lat po wyzdrowieniu.
Wiele z 20 milionów ocalałych w całej Europie ma trudności z dostępem do usług finansowych, zwłaszcza do ubezpieczeń podróżnych.
Suma ta obejmuje „ostrożne szacunki” na ponad pół miliona pacjentów w Wielkiej Brytanii, gdzie klienci muszą zadeklarować wcześniejszą diagnozę, mimo że uznano ich za „wolnych od raka”.
Oznacza to, że okrutnie odmawia się im usług lub zmusza do płacenia znacznie wyższych składek, co często sprawia, że wakacje są zbyt drogie.
Kierownik badania, profesor Mark Lawler z Queen’s University w Belfaście, powiedział: „Nasze dowody na toksyczność finansową dla osób, które wyzdrowiały z raka, są niezaprzeczalne.
Z badania wynika, że osoby, które przeżyły chorobę nowotworową, ubiegające się o kredyt hipoteczny i ubezpieczenie, są „dyskryminowane” wiele lat po wyzdrowieniu
„To haniebne, że znaczna liczba osób jest w dalszym ciągu dyskryminowana finansowo”.
Chociaż obecny kryzys kosztów życia jest trudny dla wszystkich, jest on o wiele gorszy dla osób, które wyzdrowiały z raka.
„Musimy pilnie chronić naszych pacjentów, którzy przeżyli chorobę nowotworową”.
Profesor Lawler w czasopiśmie medycznym The Lancet Oncology wezwał do wprowadzenia przepisów, które pozwolą pacjentom z sukcesem wyleczonym na raka nie zgłaszać swojej wcześniejszej diagnozy, dzięki czemu ich choroba zostanie w zasadzie „zapomniana”.
W styczniu 2016 r. Francja jako pierwszy kraj wprowadziła „prawo do bycia zapomnianym”, które stanowi, że osoby, które wyleczyły się z raka po pięciu latach bez nawrotów choroby, nie muszą udostępniać informacji medycznych instytucji finansowej.
Siedem innych krajów europejskich podjęło podobne działania – ale nie Wielka Brytania.
Na początku tego miesiąca organizacja charytatywna Maggie’s napisała do Sekretarza Zdrowia Wesa Streetinga i Sekretarza Biznesu Jonathana Reynoldsa, podkreślając trudności, z jakimi borykają się pacjenci.
Nowe badanie wykazało, że osoby, które wyzdrowiały z raka, są „dyskryminowane finansowo”
Ujawniło, że jednemu pacjentowi choremu na raka podróżującemu do Francji wyliczono kwotę do 3000 funtów za ubezpieczenie podróżne, podczas gdy inna para miała zapłacić 1200 funtów za wyjazd do Hiszpanii.
Rzecznik Stowarzyszenia Brytyjskich Ubezpieczycieli powiedział: „Prowadzimy rozmowy z Maggie’s i innymi organizacjami charytatywnymi na temat ich obaw.
„Ubezpieczenie podróżne obejmuje przede wszystkim niezwykle kosztowne leczenie w nagłych przypadkach za granicą, dlatego niezwykle istotne jest ujawnienie wszelkich istniejących wcześniej schorzeń, aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę”.