Strona główna Biznes Austriacy sprzeciwiają się finansowaniu przez UE brytyjskiego projektu nuklearnego w Hinkley Point...

Austriacy sprzeciwiają się finansowaniu przez UE brytyjskiego projektu nuklearnego w Hinkley Point – Euractiv

31
0


Premier Austrii Werner Faymann będzie dziś (18 grudnia) protestować przeciwko włączeniu przez Wielką Brytanię przełomowych projektów energii jądrowej – w tym Hinckley Point – do listy infrastruktury kwalifikującej się do finansowania w ramach proponowanego planu inwestycyjnego Junckera o wartości 315 miliardów euro.

Wielka Brytania umieściła w planie Junckera kilka projektów związanych z energią jądrową, listę 2000 projektów ze wszystkich państw członkowskich, które zostaną rozpatrzone pod kątem finansowania w ramach planu inwestycyjnego.

„Widzimy potrzebę, aby Austria zwróciła uwagę na nasz wkład [to the Juncker plan] nie zaspokoi potrzeb przemysłu energii jądrowej” – powiedział dziennikarzom austriacki minister środowiska Andrä Rupprechter wczoraj (17 grudnia) w Brukseli, zgodnie z raportem Austriackiej Agencji Prasowej (APA).

Rupprechter przyznał, że Austria nie zajmuje „większościowego” stanowiska w sprawie energetyki jądrowej, ale zasygnalizował, że Niemcy, Luksemburg i Szwecja również są sceptyczne w tej kwestii.

„Nie mamy nic przeciwko poprawie bezpieczeństwa istniejących elektrowni” – stwierdził Rupprechter, dodając: „Jednak żądania dotyczące nowych budynków lub ukończenia projektów budowlanych spotkają się z oporem”.

W październiku władza wykonawcza UE zatwierdziła program dotacji, który umożliwi budowę Hinckley i innych reaktorów jądrowych w ramach renesansu nuklearnego w Wielkiej Brytanii, gdzie energia atomowa stanowi obecnie kluczowy element przyszłej strategii energetycznej.

Przeciw porozumieniu wypowiadał się wówczas komisarz ds. polityki regionalnej Austriak Johannes Hahn.

Austria już wcześniej groziła podjęciem kroków prawnych w celu wstrzymania programu.

Jeśli zostanie zbudowany, Hinkley będzie pierwszym brytyjskim reaktorem jądrowym od czasu Sizewell B w 1995 r. Ze względu na 35-letni kontrakt na eksploatację i 10 lat budowy, jego koszty i konsekwencje polityczne rozciągają się daleko w przyszłość.

Umowa zapewnia francuskiemu wytwórcy energii elektrycznej EDF gwarancję 92,50 funtów za megawatogodzinę przez 35 lat eksploatacji elektrowni w Hinkley.

Dotacja ta w wysokości dwukrotności aktualnej ceny energii elektrycznej zostanie pokryta z rachunków gospodarstw domowych za energię.

  • 18 grudnia: Spotkanie szefów państw i rządów UE, Bruksela





Link źródłowy