W poniedziałek sędzia w hrabstwie Fulton w stanie Georgia uchylił sześciotygodniowy stanowy zakaz aborcji, zezwalając na wznowienie procedury i czyniąc ją legalną do 22 tygodnia ciąży.
Ustawa stanowa, znana jako ustawa LIFE, została podpisana przez republikańskiego gubernatora Briana Kempa w 2019 r., ale weszła w życie dopiero w lipcu 2022 r., po tym, jak stanęła przed wyzwaniem prawnym i uchyleniem przez Sąd Najwyższy wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade.
Sędzia Robert McBurney napisał w swoim poniedziałkowym orzeczeniu, że przegląd „interpretacji pojęcia „wolność” przez nasze sądy wyższej instancji pokazuje, że wolność w Gruzji obejmuje w swoim znaczeniu, ochronie i pakiecie praw władzę kobiety w zakresie kontrolowania własnego ciała, decydowania o tym, co się z nim i w nim stanie, oraz odrzucania ingerencji państwa w jej wybory w zakresie opieki zdrowotnej”.
„Ta moc nie jest jednak nieograniczona” – kontynuował McBurney. „Kiedy płód rozwijający się w kobiecie osiągnie zdolność do życia, kiedy społeczeństwo będzie mogło przejąć opiekę i odpowiedzialność za to odrębne życie, wtedy – i tylko wtedy – społeczeństwo może interweniować”.
Sędzia napisał, że zasadniczą zmianą w stosunku do poprzedniego prawa stanowego było „skrajne zawężenie okna czasowego, w którym kobiety mają prawną możliwość przerwania ciąży trwającej mniej więcej dwadzieścia tygodni (tjżywotność) do zaledwie sześciu tygodni, czyli do momentu, w którym wiele – jeśli nie większość – kobiet jest całkowicie nieświadomych lub w najlepszym wypadku niepewnych, czy są w ciąży”.
Kara Murray, rzeczniczka prokuratora generalnego Gruzji Christophera Carra, powiedziała: „Uważamy, że gruzińska ustawa LIFE jest w pełni zgodna z konstytucją i natychmiast złożymy odwołanie od decyzji sądu niższej instancji”.
Sprawa wynika z pozwu złożonego przez SisterSong Women of Color Reproductive Justice Collective i innych powodów w 2019 r., wkrótce po podpisaniu tej ustawy przez Kemp. W obliczu wyzwania prawnego w 2022 r. McBurney orzekł, że prawo narusza Konstytucję Stanów Zjednoczonych z 2022 r. i uchylił ją. Jednak wkrótce Sąd Najwyższy Gruzji zajął się tą sprawą i pozostawił ją w mocy.
Sprawa została odesłana do McBurneya, który uznał, że prawo narusza konstytucję stanu.
„[D]oes prawo Gruzina do wolności prywatności obejmuje prawo do podejmowania decyzji dotyczących osobistej opieki zdrowotnej? Najwyraźniej tak” – napisał sędzia.
Powiedział, że z akt sprawy jasno wynika, że „w przypadku wielu kobiet ciąża była niezamierzona, nieoczekiwana i często nieznana długo po rozpoczęciu bicia serca embrionalnego. Jednak zgodnie z wymogami ustawy LIFE jest już za późno: kobietom tym nie wolno obecnie przerywać ciąży. tę zmieniającą życie zmianę okoliczności – zanim w ogóle zorientowali się, że zmiana nastąpiła.”
„Dla tych kobiet wolność prywatności oznacza, że one same powinny wybrać, czy będą służyć jako inkubatory dla ludzi przez pięć miesięcy poprzedzających zdolność do życia. Nie jest to ustawodawca, sędzia czy dowódca z Opowieść podręcznej powiedzieć tym kobietom, co mają zrobić ze swoimi ciałami w okresie, kiedy płód nie może przeżyć poza macicą, tak samo jak społeczeństwo nie mogłoby – lub powinno – zmusić ich do pełnienia funkcji banku tkanek ludzkich lub oddania nerki na rzecz kolejny” – napisał sędzia.
McBurney odniosła się także do części prawa, która umożliwia prokuratorom okręgowym dostęp do dokumentacji zdrowotnej kobiet, które w swoich okręgach poddały się aborcji.
Prawo nie zawiera „definicji„ dokumentacji zdrowotnej ”. Żadnego wyjaśnienia, w jaki sposób prokurator okręgowy uzyskuje takie dane: nakaz, wezwanie do sądu, pismo z żądaniem, e-mail? I żadnej wzmianki o jakimkolwiek zawiadomieniu, które należy przekazać „kobiecie”, której „akta zdrowia” zostały „udostępnione”, „” – napisał sędzia.
„Biorąc pod uwagę takie sformułowanie, Powodowie twierdzą, że przepis ten niezgodnie z konstytucją narusza prawo ich pacjentów do prywatności, upoważniając prokuratorów do uzyskiwania osobistych informacji medycznych bez wystarczającego procesu. Powodowie mają rację” – dodał.
Biuro Kempa skrytykowało decyzję sędziego.
„Po raz kolejny wola Gruzinów i ich przedstawicieli została unieważniona przez osobiste przekonania jednego sędziego. Ochrona życia najbezbronniejszych spośród nas jest jednym z naszych najświętszych obowiązków, a Gruzja nadal będzie miejscem, w którym walczymy o życie nienarodzonych” – powiedział w oświadczeniu rzecznik Kempa, Garrison Douglas.
Monica Simpson, dyrektor wykonawcza SisterSong Women, nazwała orzeczenie „znaczącym krokiem we właściwym kierunku”.
„Cieszymy się, że sąd w Gruzji orzekł na rzecz autonomii ciała. Jednocześnie nie możemy zapominać, że każdy dzień obowiązywania zakazu był o jeden dzień za długi i odczuliśmy tragiczne konsekwencje w postaci wyniszczających skutków oraz możliwych do uniknięcia zgonów Amber Nicole Thurman i Candi Miller” – stwierdził Simpson w oświadczeniu.
Thurmana I Młynarz to dwie kobiety, które zmarły w wyniku powikłań po zażyciu tabletek aborcyjnych. Na ich przypadki zwróciła uwagę wiceprezydent Kamala Harris w swojej ofercie w Białym Domu.
Miller, która miała liczne problemy zdrowotne, bała się wizyty u lekarza ze względu na obowiązujące prawo, a Thurman przebywała w szpitalu przez 20 godzin, zanim lekarze zdecydowali, że mogą ją legalnie operować. – poinformowała ProPublica że komisja stanowa stwierdziła, że obu zgonom można było zapobiec.