Strona główna Biznes Granicza opłata węglowa będzie napędzać transformację stali w UE – Euractiv

Granicza opłata węglowa będzie napędzać transformację stali w UE – Euractiv

25
0


Technologie radykalnie zmniejszające emisję gazów cieplarnianych w przemyśle żelaza i stali już istnieją i są skalowalne. Dlatego też polityka i środki stosowane w UE muszą zachęcać do rozwoju w tym kierunku i to szybko, pisze Henrik Henriksson.

Henrik Henriksson jest dyrektorem generalnym H2 Zielona stalstart-up z siedzibą w Sztokholmie założony w 2020 roku w celu budowy dwóch dużych zakładów produkujących ekologiczną stal w północnej Szwecji i na Półwyspie Iberyjskim.

Celem Zielonego Ładu jest przekształcenie UE w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę przy jednoczesnym szybkim ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych do zera netto do 2050 r. Sektor stalowy odpowiada za około 25% emisji przemysłowych w UE.

Podczas gdy nowi gracze zobowiązują się do przyspieszenia redukcji emisji poprzez innowacje, zasiedziałi gracze na rynku stali chcą opóźnić zmiany, zagrażając w ten sposób podwójnym celom Zielonego Ładu.

Technologie radykalnie zmniejszające emisję gazów cieplarnianych w przemyśle żelaza i stali już istnieją i są skalowalne. Dzięki tym technologiom mamy szansę zabezpieczyć branżę w UE na przyszłość.

Inwestycje i przedsiębiorczość, które poprawiają produktywność, efektywność kosztową, cyfryzację, jakość, a jednocześnie znacznie zmniejszają ślad węglowy produktów, stworzą przewagę nad resztą świata na nadchodzące dziesięciolecia.

Dlatego też polityka i środki stosowane w UE muszą zachęcać do rozwoju w tym kierunku i to szybko. Najważniejszym elementem prawodawstwa UE w tym zakresie będzie wdrożenie skutecznego mechanizmu dostosowania granic pod względem emisji dwutlenku węgla (CBAM) powiązanego ze skutecznym i ambitnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (ETS).

Ta opłata za ślad węglowy stali wprowadzanej do Europy stworzy rynek wewnętrzny, na którym będzie można uwzględnić rzeczywiste koszty emisji. Jednocześnie CBAM będzie zachęcać do działań klimatycznych w branżach i krajach spoza UE.

Obecne przepisy dotyczące ETS mają odwrotny skutek. Do tej pory hutnictwo niemal wszystkie potrzebne uprawnienia otrzymywało za darmo. Szacuje się, że możliwość przeniesienia części kosztów wygenerowała dodatkowe przychody z systemu ETS o wartości ponad 12 miliardów euro. Sektor ten w dalszym ciągu emituje substancje bez znaczących redukcji i nie płaci za zanieczyszczenie.

Kiedy duża część sektora stalowego wzywa obecnie do dalszego opóźnienia wycofywania bezpłatnych uprawnień i wdrożenia CBAM, martwimy się o zdolność sektora do utrzymania konkurencyjności i wywiązania się z Porozumienia paryskiego.

Jak najszybsze całkowite wycofanie bezpłatnych uprawnień w ramach ETS i zastąpienie ich dotacjami sprzedawanymi na aukcji spowoduje wygenerowanie znacznych dochodów, które należy zwrócić z powrotem do przemysłu, aby wesprzeć transformację ekologiczną. Jeśli uprawnienia zaproponowane dla przemysłu stalowego zostaną sprzedane na aukcji, mogą wygenerować przychody w wysokości do 100 miliardów euro.

H2 Green Steel to start-up przemysłowy, którego celem jest dekarbonizacja trudnych do ograniczenia gałęzi przemysłu przy użyciu zielonego wodoru produkowanego przy użyciu energii odnawialnej. Budujemy dwa zakłady od podstaw, które będą produkować surowe żelazo i surową stal przy ponad 90% redukcji emisji w porównaniu z obecnymi procesami produkcyjnymi.

Zakład w północnej Szwecji rozpocznie produkcję w wolumenie handlowym w 2025 r., a w Iberii w 2026 r.

Parlament UE i Rada mogą w nadchodzących miesiącach wzmocnić wnioski Komisji. Państwa członkowskie muszą dziś wspólnie dojść do ambitnego wniosku na Radzie ds. Środowiska.





Link źródłowy