Strona główna zdrowie Cukrzyca napędza bombę zegarową związaną z chorobami nerek – liczba osób oczekujących...

Cukrzyca napędza bombę zegarową związaną z chorobami nerek – liczba osób oczekujących na przeszczep jest najwyższa od dekady i wzrosła o 10% w porównaniu z rokiem

10
0


Organizacja charytatywna ostrzega, że ​​gwałtownie rosnący poziom cukrzycy powoduje kryzys w zdrowiu nerek – największa od dziesięciu lat liczba osób oczekujących na przeszczep.

Opublikowane dzisiaj dane NHS pokazują, że 6250 osób oczekuje na nerkę – o 10 procent więcej niż rok temu.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy z listy do przeszczepienia skreślono 608 osób, ponieważ ich stan zdrowia był zbyt zły, aby przeprowadzić operację, a kolejnych 258 osób zmarło w oczekiwaniu na listę.

Dzisiejszy raport Kidney Care UK ostrzega, że ​​konieczne są pilne działania, aby powstrzymać tę falę, w przeciwnym razie lata postępu zwiększające liczbę przeszczepów zostaną utracone.

Zauważa, że ​​liczba osób w Wielkiej Brytanii wymagających leczenia ratującego życie z powodu niewydolności nerek dramatycznie rośnie, a niemal co godzinę ktoś jest diagnozowany.

Opublikowane dzisiaj dane NHS pokazują, że 6250 osób oczekuje na nerkę – o 10 procent więcej niż rok temu (zdjęcie stockowe)

Opublikowane dzisiaj dane NHS pokazują, że 6250 osób czeka na nerkę – o 10 procent więcej niż rok temu (zdjęcie stockowe)

Cukrzyca jest główną przyczyną niewydolności nerek w Wielkiej Brytanii, a jedna na pięć osób potrzebuje przeszczepu w wyniku tej choroby. Szacuje się, że do 2033 roku liczba osób cierpiących na przewlekłą chorobę nerek (PChN) będzie wynosić 7,6 miliona, co oznacza wzrost o prawie pół miliona (obraz stockowy)

Cukrzyca jest główną przyczyną niewydolności nerek w Wielkiej Brytanii, a jedna na pięć osób potrzebuje przeszczepu w wyniku tej choroby. Szacuje się, że do 2033 r. liczba osób cierpiących na przewlekłą chorobę nerek (PChN) będzie wynosić 7,6 miliona, co oznacza wzrost o prawie pół miliona (obraz stockowy)

W 2021 r. 8175 dorosłych pacjentów rozpoczęło terapię zastępczą nerki – poprzez dializę lub przeszczep – co stanowi wzrost o 7,3% w porównaniu z 2020 r.

Przewiduje się, że w nadchodzącej dekadzie liczba ta znacznie wzrośnie ze względu na wzrost czynników ryzyka, takich jak cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi, a także starzenie się społeczeństwa – stwierdza.

Szacuje się, że do 2033 r. na przewlekłą chorobę nerek (CKD) będzie 7,6 miliona osób, co oznacza wzrost o prawie pół miliona.

Fiona Loud, dyrektor ds. polityki organizacji charytatywnej, powiedziała: „Jesteśmy niezwykle zaniepokojeni i zasmuceni faktem, że lista oczekujących na przeszczep nerek jest najdłuższa od dziesięciu lat.

„Teraz nadszedł czas, aby rząd zajął się transplantacją.

„Pandemia Covid-19 wywarła znaczący wpływ na listę oczekujących i zaprzepaszczono możliwości maksymalnego wykorzystania zmiany w prawie dotyczącym dawstwa narządów w kierunku systemu rezygnacji”.

Według danych Wielkiej Brytanii w roku 2021/22 na cukrzycę chorowało prawie 4,3 mln osób. Kolejne 850 000 osób choruje na cukrzycę i zupełnie nie jest tego świadomych, co jest niepokojące, ponieważ nieleczona cukrzyca typu 2 może prowadzić do powikłań, w tym chorób serca i udarów mózgu

Według danych Wielkiej Brytanii w roku 2021/22 na cukrzycę chorowało prawie 4,3 mln osób. Kolejne 850 000 osób choruje na cukrzycę i zupełnie nie jest tego świadomych, co jest niepokojące, ponieważ nieleczona cukrzyca typu 2 może prowadzić do powikłań, w tym chorób serca i udarów mózgu

Cukrzyca jest główną przyczyną niewydolności nerek w Wielkiej Brytanii, a jedna na pięć osób potrzebuje przeszczepu w wyniku tej choroby.

W zeszłym roku organizacja Diabetes UK ogłosiła, że ​​Wielka Brytania znajduje się w „szybko nasilającym się kryzysie cukrzycowym”, wynikającym w dużej mierze z niezdrowego stylu życia, a liczba chorych po raz pierwszy przekroczyła 5 milionów.

Z raportu wynika, że ​​rosnące listy oczekujących i brak poprawy po 30-procentowym spadku liczby przeszczepów podczas pandemii doprowadziły do ​​pogorszenia się sytuacji pacjentów po przeszczepach.

W samym Londynie 1753 osoby znajdują się na liście oczekujących na nerkę, a pacjenci od chwili wpisania na listę oczekują na przeszczep średnio 500 dni.

W raporcie wskazano szerokie różnice w zakresie badań niezbędnych do uwzględnienia na liście oczekujących na przeszczep oraz niespójności w oznakowaniu wskazującym, czy dana osoba należy do grupy wysokiego ryzyka, co skutkuje loterią z kodem pocztowym w przypadku przeszczepów.

Jedna na trzy osoby zgłosiła, że ​​czas oczekiwania na badania utrudnia dostanie się na listę oczekujących lub poddanie się przeszczepowi.

Pacjenci znajdujący się na liście oczekujących zgłaszali niezaspokojoną potrzebę wsparcia psychologicznego, a prawie co piąty pacjent był wzywany do przeszczepu, który nie został zrealizowany. Brakowało także wsparcia po przeprowadzeniu przeszczepów.

W raporcie wskazano także wiele trudności finansowych, jakich doświadczają pacjenci po przeszczepach, w tym natychmiastową utratę świadczeń z tytułu niepełnosprawności niezwiązanych z kryterium dochodowym po operacji, mimo że pacjenci w dalszym ciągu borykają się z problemami zdrowotnymi i kosztami trwającego leczenia.

Organizacja charytatywna wzywa nowy rząd do nadania priorytetu spowolnieniu wzrostu listy oczekujących na przeszczep nerki i wykorzystania komunikatów dotyczących zdrowia publicznego w celu zmniejszenia liczby osób zapadających na tę chorobę.

Twierdzą, że osoby z grupy ryzyka powinny zostać poddane badaniom przesiewowym, aby umożliwić wcześniejsze wykrycie i lepszy dostęp do leczenia, które może pomóc w spowolnieniu choroby, przy zapewnieniu bardziej spójnej opieki przed i po przeszczepach.

Z raportu wynika, że ​​większa świadomość społeczna na temat dawstwa narządów, szkolenia personelu NHS, inwestycji w technologię przeszczepów i dostępu do sali operacyjnej na potrzeby przeprowadzania operacji są również niezbędne do poprawy usług.

Pani Loud dodała: „Potrzebujemy rządu, aby zapobiec zapadnięciu na chorobę nerek większej liczby osób, aby NHS zapewniła najlepszą możliwą opiekę oraz zapewniła przestrzeń teatralną, technologię, edukację i świadomość, w przeciwnym razie ryzykujemy, że więcej osób umrze, zanim otrzymają szczepionkę szansę otrzymać to zmieniające życie powołanie.

Rzecznik NHS Blood and Transplant powiedział: „Ponad 6000 osób czeka na przeszczep nerki.

„W zeszłym roku odbyło się ponad 3300 operacji przeszczepienia nerek, ale potrzebujemy więcej osób, które podpiszą Rejestr Dawców Narządów NHS i musimy wykazać się innowacyjnością, aby jak najlepiej wykorzystać każdy cenny narząd.

„Nie możemy się doczekać współpracy z rządem, aby rozwiązać ten problem”.

Rzecznik Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej powiedział: „Listy oczekujących są zbyt długie, co oznacza, że ​​pacjenci potrzebujący przeszczepu nerki nie mają dostępu do opieki, której tak bardzo potrzebują, dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy postawili NHS na nogi i zapewnili nadaje się na przyszłość.

„Zapewnimy dodatkowe 40 000 wizyt tygodniowo i podwoimy liczbę tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, aby pomóc NHS nadrobić zaległości, zapewniając dodatkowe przychodnie wieczorami i w weekendy”.

CZYM JEST PRZEWLEKŁA CHOROBA NEREK I JAK JĄ ROZPOZNAĆ?

Przewlekła choroba nerek (CKD), zwana także przewlekłą niewydolnością nerek, opisuje stopniową utratę funkcji nerek.

Nasze nerki odfiltrowują produkty przemiany materii i nadmiar płynów z krwi, zanim zostaną one wydalone z moczem. Pomagają także utrzymać ciśnienie krwi.

W miarę postępu PChN nerki nie funkcjonują prawidłowo, a w organizmie gromadzą się niebezpieczne ilości odpadów.

Ryzyko wystąpienia PChN wzrasta wraz z wiekiem. Częściej występuje także wśród Azjatów i osób rasy czarnej.

CKD zwykle nie powoduje żadnych objawów, dopóki nie osiągnie zaawansowanego stadium. Można ją wcześnie wykryć na podstawie badań krwi i moczu.

Objawy obejmują:

 • Mdłości
 • Wymioty
 • Utrata apetytu
 • Zmęczenie i osłabienie
 • Problemy ze snem
 • Zmiany w ilości oddawanego moczu
 • Zmniejszona bystrość umysłu
 • Drganie i skurcze mięśni
 • Obrzęk stóp i kostek
 • Uporczywy swędzenie
 • Ból w klatce piersiowej, jeśli płyn gromadzi się wokół wyściółki serca
 • Duszność, jeśli płyn gromadzi się w płucach
 • Wysokie ciśnienie krwi, które jest trudne do kontrolowania

Osoby cierpiące na tę chorobę są bardziej narażone na udar lub zawał serca. Może również powodować niewydolność nerek, kiedy chorzy będą musieli poddać się dializie lub ewentualnemu przeszczepowi.

Jednak zmiany stylu życia i leki mogą zapobiec pogorszeniu się choroby, jeśli zostanie zdiagnozowana na wczesnym etapie.

Aby zmniejszyć ryzyko:

 • Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi leków dostępnych bez recepty. Przyjmowanie zbyt wielu leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia nerek
 • Utrzymuj zdrową wagę
 • Nie pal. Palenie papierosów może powodować uszkodzenie nerek

Źródło: Klinika majonezuLink źródłowy