Strona główna Polityka Sztuczna inteligencja nie zastąpi nauczania, ale może je ulepszyć

Sztuczna inteligencja nie zastąpi nauczania, ale może je ulepszyć

6
0


Khanmigo nie odpowiada bezpośrednio na pytania uczniów, ale zaczyna od własnych pytań, na przykład pytania, czy uczeń ma jakiś pomysł, jak znaleźć odpowiedź. Następnie prowadzi ich do rozwiązania, krok po kroku, podając wskazówki i zachęty.

Niezależnie od ekspansywnej wizji Khana dotyczącej „niesamowitych” osobistych nauczycieli dla każdego ucznia na świecie, DiCerbo przydziela Khanmigo bardziej ograniczoną rolę nauczyciela. Kiedy uczniowie pracują niezależnie nad umiejętnością lub koncepcją, ale rozłączają się lub wpadają w poznawczą rutynę, mówi: „chcemy pomóc uczniom wyjść z utknięcia”.

W ubiegłym roku akademickim w szkołach w całym kraju około 100 000 uczniów i nauczycieli przeprowadziło pilotażowe działania Khanmigo w szkołach w całym kraju, pomagając wykryć wszelkie halucynacje bota i zapewniając DiCerbo i jej zespołowi mnóstwo rozmów między uczniami i botami do analizy.

„Szukamy takich rzeczy, jak podsumowania, udzielanie wskazówek i zachęcanie” – wyjaśnia.

Stopień, w jakim Khanmigo wypełnił lukę w zaangażowaniu AI, nie jest jeszcze znany. Według DiCerbo, Khan Academy planuje opublikować podsumowanie danych na temat interakcji uczniów z botem jeszcze tego lata. Plany dla niezależnych badaczy, mające na celu ocenę wpływu korepetytora na uczenie się, zajmą więcej czasu.

Informacje zwrotne AI działają w obie strony

Od 2021 roku organizacja non-profit Saga Education eksperymentuje również z informacjami zwrotnymi opartymi na sztucznej inteligencji, aby pomóc nauczycielom lepiej angażować i motywować uczniów. Współpracując z badaczami z University of Memphis i University of Colorado, pilot zespołu Saga w 2023 roku wprowadzili transkrypcje sesji korepetycji z matematyki do modelu sztucznej inteligencji wytrenowanego w rozpoznawaniu, kiedy nauczyciel namawia uczniów do wyjaśnienia swojego rozumowania, doprecyzowania odpowiedzi lub zainicjowania głębszej dyskusji. Sztuczna inteligencja przeanalizowała, jak często każdy nauczyciel podejmował te kroki.

Śledząc około 2300 sesji korepetycji na przestrzeni kilku tygodni, odkryli, że korepetytorzy, których trenerzy korzystali z informacji zwrotnych opartych na sztucznej inteligencji, uzupełniali swoje sesje znacznie większą liczbą podpowiedzi, aby zachęcić uczniów do zaangażowania.

Chociaż Saga rozważa możliwość przekazywania przez sztuczną inteligencję pewnych informacji zwrotnych bezpośrednio nauczycielom, robi to ostrożnie, ponieważ według Brenta Milne’a, wiceprezesa ds. badań i rozwoju produktów w Saga Education, „posiadanie ludzkiego trenera na bieżąco jest dla nas naprawdę cenne .”

Eksperci spodziewają się, że rola sztucznej inteligencji w edukacji będzie rosnąć, a jej interakcje będą nadal wydawać się coraz bardziej ludzkie. Wcześniej w tym roku, OpenAI i start-up Hume AI osobno wystrzelony „emocjonalnie inteligentna” sztuczna inteligencja, która analizuje ton głosu i wyraz twarzy, aby wywnioskować nastrój użytkownika i zareagować skalibrowaną „empatią”. Niemniej jednak, według profesora informatyki Michaela Littmana, który jest także dyrektorem działu informacji i inteligentnych systemów w National Science Foundation, nawet inteligentna emocjonalnie sztuczna inteligencja prawdopodobnie nie będzie w stanie zaangażować studentów.

Mówi, że niezależnie od tego, jak ludzka jest rozmowa, uczniowie na podstawowym poziomie rozumieją, że sztuczna inteligencja tak naprawdę nie dba o nich, o to, co mają do powiedzenia w swoim piśmie ani o to, czy zaliczą przedmioty, czy nie. Z kolei uczniów nigdy tak naprawdę nie będzie interesować bot i to, co on myśli. Badanie z czerwca w czasopiśmie Learning and Teaching odkryli, że sztuczna inteligencja może już zapewnić przyzwoitą informację zwrotną na temat esejów uczniów. Nie jest jasne, czy studenci-pisarze włożą staranność i wysiłek, zamiast zrzucać zadanie botowi, jeśli sztuczna inteligencja stanie się głównym odbiorcą ich prac.

„Element uczenia się oparty na relacjach międzyludzkich ma niesamowitą wartość” – mówi Littman, „a kiedy po prostu wykluczymy z równania ludzi, coś zostanie utracone”.

Ta historia o Nauczyciele AI został wyprodukowany przez The Hechinger Report, niezależną organizację informacyjną non-profit skupiającą się na nierównościach i innowacjach w edukacji. Zarejestruj się na Biuletyn Hechingera.Link źródłowy