Wielka Brytania może być krajem eurosceptycznym, ale wniosła największy wkład w sztandarowy projekt Komisji pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera – plan inwestycyjny dla Europy o wartości 315 miliardów euro, mający na celu pobudzenie pokryzysowej gospodarki UE.
Wielka Brytania ogłosiła wczoraj (16 lipca), że przeznaczy 6 miliardów funtów (około 8,5 miliarda euro) na projekty korzystające z finansowania z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), lepiej znanego jako Plan Junckera. Jest to w istocie największy jak dotąd wkład.
Wiceprzewodniczący Komisji Jyrki Katainen, odpowiedzialny za miejsca pracy, wzrost gospodarczy, inwestycje i konkurencyjność, powiedział, że jest zachwycony informacją, że Wielka Brytania ogłosiła współfinansowanie EFIS w wysokości 6 miliardów funtów, czyli prawie 8,5 miliarda euro.
„To największe jak dotąd ogłoszenie, które będzie miało duży wpływ na MŚP i infrastrukturę w Wielkiej Brytanii. Plan inwestycyjny dla Europy nabiera wysokich obrotów” – powiedział Katainen.
Wielka Brytania jest dziewiątym krajem, który wnosi wkład do planu po Niemczech, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Luksemburgu, Polsce, Słowacji i Bułgarii, jeszcze zanim EFIS zacznie działać.
W lutym Niemcy i Hiszpania ogłosiły, że wniosą po 8 miliardów euro. W marcu Francja i Włochy również ogłosiły zobowiązanie w wysokości 8 miliardów euro. W kwietniu Luksemburg ogłosił, że wniesie 80 mln euro, a Polska – 8 miliardów euro. W czerwcu Słowacja ogłosiła, że wniesie wkład w wysokości 400 mln euro, a Bułgaria – 100 mln euro.
W lutym ubiegłego roku w raporcie agencji ratingowej Standard & Poors stwierdzono, że Wielka Brytania odniesie prawie dwa razy większe korzyści z planu inwestycyjnego Junckera niż inne duże kraje europejskie.
>> Przeczytaj: Wielka Brytania gotowa zgarnąć zyski z Planu Junckera
W raporcie stwierdzono, że wynikający z tego efekt mnożnikowy był większy w gospodarkach rozwijających się niż w krajach rozwiniętych, ale Wielka Brytania stanowiła chlubny wyjątek.
S&P oszacowała korzyści dla gospodarek w okresie trzech lat (2015–2017) wynikające ze wzrostu wydatków sektora publicznego o 1% PKB w pierwszym roku.
W tym samym okresie Wielka Brytania odnotowałaby wzrost w skali 2,5, ponad dwukrotnie większy niż w Niemczech (1,2) i prawie dwukrotnie większy niż we Francji (1,3) i Włoszech (1,4).
Oczekuje się, że EFIS zacznie działać zgodnie z planem we wrześniu.