Strona główna Biznes Komisja grozi, że zrabuje budżet Erasmusa na finansowanie Planu Junckera – Euractiv

Komisja grozi, że zrabuje budżet Erasmusa na finansowanie Planu Junckera – Euractiv

46
0


Parlament Europejski odmawia wzięcia środków z istniejących programów inwestycyjnych na finansowanie Planu Junckera. Zdaniem Komisji wybór ten może zagrozić przyszłości programów Erasmus i Galileo. Raporty EURACTIV Francja.

Plan finansowy opracowany przez Komisję Europejską w celu zagwarantowania Europejskiemu Funduszowi na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), biznesowej części planu Junckerazdenerwowało ustawodawców w Parlamencie Europejskim.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego rozpoczęli analizę proponowane rozporządzenie w komisjach parlamentarnych, gdzie zgłoszono ponad 2000 poprawek. Odzwierciedla to głęboki podział między parlamentem a władzą wykonawczą co do sposobu finansowania planu ratunkowego dla gospodarki.

Łącznie UE planuje przeznaczyć na EFIS 8 miliardów euro, z czego 6 miliardów przeznaczono już na program badawczy Horyzont 2020 (2,7 miliarda euro) i Europejski Mechanizm Połączeń Wzajemnych na transport i sieci europejskie (3,3 miliarda euro).

>> Przeczytaj: Finansowanie Planu Junckera pod lupą

W zasadzie Plan inwestycyjny zaprezentowany w styczniu przez Jean-Claude’a Junckera cieszy się poparciem dużej części eurodeputowanych, którzy mają nadzieję go przyjąć i uchwalić do połowy 2015 roku. „Chcemy funduszu i chcemy go w czerwcu” – powiedział portugalski sprawozdawca José Manuel Fernandes (PPE).

Gwałtowny sprzeciw

„Ale istnieje bardzo gwałtowny sprzeciw między Komisją a Parlamentem Europejskim, który kategorycznie odmawia uznania, że ​​programy „Horyzont 2020” i EIM powinny stanowić rekompensatę poprzez finansowanie funduszu” – wyjaśnił francuski eurodeputowany Dominique Riquet (ALDE).

Stało się to bardzo widoczne podczas badania komisji parlamentarnych tej ustawy wniosek legislacyjny 26 marca.

>> Przeczytaj: Państwa członkowskie zabiegają o gwarancje dotyczące wkładów z Planu Junckera

„Jesteśmy naprawdę zaniepokojeni, ponieważ ograniczamy te rozdziały budżetu, które już są programami inwestycyjnymi” – zauważył Philippe Lamberts, belgijski eurodeputowany z Partii Zielonych.

Niewykorzystane zasoby

Aby utworzyć fundusz inwestycyjny, posłowie do Parlamentu Europejskiego wezwali Komisję do zbadania marginesów budżetu europejskiego. Wykorzystanie nadwyżek budżetowych i marginesów elastyczności mogłoby uratować oba obecnie zagrożone programy.

Dominique Riquet stwierdziła, że ​​„w budżecie europejskim pozostają niewykorzystane środki”.

Jean Arthuis, przewodniczący Komisji Budżetowej, powiedział: „Być może państwa członkowskie mogłyby wykazać swoje zaufanie [in this fund] wyrażając zgodę na wykorzystanie potencjalnych nadwyżek na utworzenie funduszu gwarancyjnego.”

Małe pole do negocjacji

W obliczu żądań eurodeputowanych Komisja Europejska umocniła swoje stanowisko. „Parlament nie może po prostu odrzucić planu finansowego” – skomentował przedstawiciel Komisji. Dodali, że UE nie ma „8 miliardów euro do stracenia”.

Wysoki rangą urzędnik Komisji powiedział EURACTIV, że wykorzystanie nadwyżek, zwykle zwracanych państwom członkowskim na koniec budżetu, „nigdy nie zyskałoby zgody Rady”.

„Uważamy, że przedstawiona opcja finansowania jest najwłaściwsza i niezwykle trudno byłoby znaleźć plan alternatywny” – ostrzegł przedstawiciel Komisji.

„Tak, okradniemy Piotra, nie po to, żeby zapłacić Paulowi, ale żeby kupić mu lepsze ubrania” – dodało nasze źródło, dodając, że 3,5% całkowitego funduszu planu inwestycyjnego przekazanego przez MIE „będzie znacznie bardziej przydatne, ponieważ część planu Junckera, ponieważ jego wpływ zostanie pomnożony przez 15”. Według wyliczeń Komisji każde euro włożone w Plan Junckera zmobilizuje tak naprawdę 15 euro inwestycji.

>> Przeczytaj: Rifkin: Plan Junckera nie wystarczy, aby podnieść borykającą się z trudnościami gospodarkę Europy

Logika europejskiej władzy wykonawczej polega na dokonywaniu niewielkich cięć w programach o dużych budżetach, takich jak EIM i „Horyzont 2020”. Liczą, że czyniąc to, wpływ będzie bardziej rozsądny niż istotne cięcia w programach o skromnych budżetach.

„Sytuacja jest bardzo jasna: jeśli chce się wzmocnić programy takie jak „Horyzont” i EIM, konsekwencją będą znaczne cięcia w przypadku innych programów, takich jak „Erasmus”. Czy Parlament chce dokonać cięć w przypadku programu Erasmus?” – zapytało nasze źródło w Komisji. Programy Galileo i Fiscalis również należą do potencjalnych ofiar tego scenariusza.

Szantażować

Oskarżana przez niektórych eurodeputowanych o „szantaż” Komisja po negocjacjach z Parlamentem przybrała odważną minę. „Jesteśmy pewni, że uda nam się osiągnąć porozumienie w odpowiednim czasie” – powiedział EURACTIV urzędnik Komisji wysokiego szczebla.

Aby tak się stało, część optymizmu Komisji będzie musiała przełożyć się na posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy są zdeterminowani pozostawić swój ślad w planie Junckera. „Komisja nie może przyjąć własnego tekstu legislacyjnego” – podsumował niemiecki sprawozdawca Udo Bullmann (S&D).

25 listopada 2014 r. Komisja Europejska ujawniła szczegóły swojego planu inwestycyjnego o wartości 315 miliardów euro.

W geście solidarności pieniądze z tego planu zostaną w dużej mierze wykorzystane na południu Europy, w krajach najbardziej dotkniętych kryzysem.

>> Przeczytaj: Ujawniono plan inwestycyjny Junckera o wartości 315 miliardów euro: piętnastokrotny efekt dźwigni i solidarność dla południa

Pomysł polega na utworzeniu nowego Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), z kwotą 5 miliardów euro pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i gwarancją na kwotę 8 miliardów euro z istniejących funduszy UE, mającą na celu zabezpieczenie wkładu instytucji w sumie w wysokości 16 miliardów euro .

Gwarancja w wysokości 8 miliardów euro zostanie udzielona na okres trzech lat w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (3,3 miliarda euro); Europejski program badawczy Horyzont 2020 (2,7 mld euro) oraz tzw. „marża budżetowa”, czyli niewykorzystane środki o wartości 2 mld euro.

Oczekuje się, że powstały w ten sposób fundusz EFIS o łącznej wartości 21 miliardów euro wygeneruje w latach 2015–2017 240 miliardów euro na inwestycje długoterminowe i 75 miliardów euro dla MŚP i firm o średniej kapitalizacji.

W planie pojawiły się pytania dotyczące braku nowych środków pieniężnych, a niektórzy posłowie do Parlamentu Europejskiego nazwali to „recyklingiem i ponownym oznakowaniem” istniejących programów.

>> Przeczytaj: Plan inwestycyjny Junckera rodzi pytania dotyczące braku nowej gotówki

  • Kwiecień: Głosowanie Komisji Parlamentarnej nad projektem rozporządzenia
  • Czerwiec: głosowanie plenarne nad proponowanym rozporządzeniem
  • Połowa 2015 r.: Nowy Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych powinien zacząć działać
  • Połowa 2016 r.: Komisję do oceny postępów w realizacji planu Junckera, w tym na szczeblu rządów krajowych.

Komisja Europejska

Artykuły prasowe





Link źródłowy