Strona główna nauka/tech Metanowa gorączka złota: niewykorzystane bogactwo gospodarstw mleczarskich

Metanowa gorączka złota: niewykorzystane bogactwo gospodarstw mleczarskich

18
0


Koncepcja sztuki gospodarstwa mlecznego o zachodzie słońca
Badania ujawniają drastycznie zaniżone emisje metanu z gospodarstw mlecznych, co stanowi główną szansę na energię odnawialną i wezwanie do działania na rzecz lepszego zarządzania emisjami. Źródło: SciTechDaily.com

Badania wskazują, że emisje metanu ze składów gnojowicy w gospodarstwach mlecznych mogą być znacznie wyższe niż obecne szacunki, co sugeruje nawet pięciokrotną rozbieżność.

Potencjał przekształcenia tych emisji w biogaz mógłby wygenerować znaczne korzyści ekonomiczne dla przemysłu mleczarskiego, wyceniane na ponad 400 milionów funtów rocznie.

Emisje metanu i możliwości energetyczne

Z nowych badań wynika, że ​​emisja metanu ze składów gnojowicy w gospodarstwach mlecznych może być nawet pięciokrotnie większa, niż sugerują oficjalne statystyki. Badanie podkreśla również ogromny potencjał przekształcenia ich w odnawialne źródło energii.

Badanie pokazuje, że wychwytywany i przekształcany w biogaz emitowany metan mógłby być wart ponad 400 milionów funtów (~530 milionów dolarów) rocznie dla sektora mleczarskiego w postaci zaoszczędzonych kosztów paliwa lub około 52 500 funtów (~70 000 dolarów) w przypadku średniej wielkości mleczarni. gospodarstwo.

Wpływ klimatu i wyniki badań

Technologia wychwytywania już istnieje i jeśli zostanie wdrożona w stadach mlecznych w UE, konwersja metanu na biopaliwo mogłaby zmniejszyć emisję o szacunkowo 5,8% pozostałego światowego budżetu na wzrost temperatury, gdyby temperatura utrzymała się na poziomie 1,5 ◦C ogrzewanie.

Badania prowadzone przez Uniwersytet Anglii Wschodniej (UEA) i Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Redukcji Emisji Ulotnych (IFEAA) opierają się na pomiarach przeprowadzonych w dwóch gospodarstwach mlecznych w Kornwalii w Anglii. W połączeniu z rosnącą liczbą międzynarodowych badań terenowych sugeruje to, że obliczenia „poziomu 2” stosowane przez kraje do corocznego zgłaszania swoich emisji Międzyrządowemu Zespołowi ds. Zmian Klimatu (IPCC) mogą nie być wiarygodne.

Rozbieżności w raportowaniu emisji

Aktualne krajowe wykazy emisji gazów cieplarnianych (GHG) podają, że emisje jelitowe – pochodzące bezpośrednio z układu trawiennego zwierząt – są od trzech do dziewięciu razy większe niż te powstające w wyniku gospodarowania odchodami, w tym przechowywania i rozprowadzania gnojowicy i obornika.

Jednak odkrycia opublikowane w czasopiśmie Environmental Research: Food Systems oraz opublikowana dzisiaj biała księga IFEAA Net Zero Mamine Hub sugerują, że równowaga między emisjami jelitowymi a tymi pochodzącymi z gospodarki obornikiem może być znacznie bliższa 50:50. Autorzy wzywają także do większego skupienia się badaczy i przywódców politycznych na emisjach pochodzących z gospodarowania odchodami.

Zalecenia dotyczące zarządzania metanem i polityki

Profesor Neil Ward z Tyndall Center for Climate Change Research przy UEA powiedział: „Wygląda na to, że standardowa metodologia międzynarodowa nie docenia emisji metanu ze składowania gnojowicy.

„Na szczęście dysponujemy technologią, która pozwala przekształcić ten problem w szansę biznesową dla rolników, którzy mogą obniżyć rachunki za energię i uniezależnić się energetycznie, jeśli będą wychwytywać i wykorzystywać metan jako paliwo.

„Jeśli emisje z gospodarowania nawozem naturalnym są znacznie zaniżone, oznacza to nie tylko, że oficjalne szacunki są niedokładne, ale także, że priorytety dotyczące opcji łagodzących mogą zostać zniekształcone.

„Badanie to stanowi zatem pilne wezwanie do działania i dalszych prac w celu lepszego zrozumienia emisji metanu z gospodarki nawozami naturalnymi”.

Naukowcy przeanalizowali pomiary emisji lagun gnojowych z dwóch gospodarstw w latach 2022–2023. Laguny przykryto hermetycznymi osłonami i wychwytywano metan.

Odkryli, że laguny szlamowe wytwarzają znacznie więcej metanu, niż sugerują oficjalne szacunki, takie jak te oparte na metodach opracowanych przez IPCC. Rzeczywiste emisje z gospodarstw wyniosły odpowiednio 145 kg na krowę rocznie i 198 kg kg na krowę rocznie. Jest to cztery do pięciu razy więcej niż oficjalna liczba 38 kg na krowę podana w brytyjskim spisie krajowym.

Wynikające z tego zalecenia dla rządu obejmują priorytety badawczo-rozwojowe, zwiększenie dotacji na pokrywy szlamowe i rozszerzenie takiego wsparcia finansowego na powiązane urządzenia do przetwarzania gazu.

Profesor Penny Atkins, dyrektor generalna IFEAA, powiedziała: „Istnieje technologia wychwytywania, przetwarzania i utylizacji metanu, który jest obecnie tracony do atmosfery i przyczynia się do akumulacji gazów cieplarnianych, i wygląda obiecująco ekonomicznie, szczególnie jeśli zostaną wprowadzone ramy zachęt do inwestycji kapitałowych w gospodarstwach w połączeniu przy wsparciu regulacyjnym może zostać wdrożony.

„Skumulowany udział metanu pochodzącego z gospodarki odchodami w gospodarstwach mlecznych jest znaczący, a dane te pokazują, że musimy działać już teraz, aby ograniczyć emisje”.

Naukowcy sugerują również uproszczenie procesów planowania i wydawania pozwoleń oraz ulgi podatkowe dla inwestycji w łańcuchu dostaw w zakresie odzyskiwania i wykorzystania metanu, takich jak inwestycje dokonywane przez przetwórców mleka w gospodarstwach dostawców.

George Eustice, były Sekretarz Stanu ds. Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich oraz przewodniczący IFEAA, dodał: „Metan jest silnym, ale krótkotrwałym gazem cieplarnianym, a redukcja emisji ma kluczowe znaczenie na drodze do osiągnięcia Net Zero i ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopnia.

„Zła wiadomość jest taka, że ​​emisje z rolnictwa są wyższe niż wcześniej sądzono, ale dobra wiadomość jest taka, że ​​metan można łatwo wychwycić i wykorzystać jako alternatywę dla paliw kopalnych, tworząc dodatkowe źródło dochodów dla gospodarstw rolnych”.

Badanie „Oszacowanie emisji metanu z odchodów: odpowiedni przypadek oczyszczania?” została opublikowana w czasopiśmie Environmental Research, Food Systems.

Odniesienie: „Oszacowanie emisji metanu z odchodów: odpowiedni przypadek oczyszczania?” Neil Ward, Andrew Atkins i Penny Atkins, 2 września 2024 r., Badania środowiskowe: systemy żywnościowe.
DOI: 10.1088/2976-601X/ad64d7

Biała księga jest wspierana przez Net Zero Mamine Hub, który otrzymał 285 000 funtów od rządu Wielkiej Brytanii za pośrednictwem brytyjskiego funduszu Shared Prosperity Fund.



Link źródłowy