Badanie drogi wodnej na ziemi Wurundjeri doprowadziło do odkrycia nowych wirusów zabijających superbakterię Klebsiella.
Szacując, że do 2050 r. superbakterie zabiją na całym świecie co najmniej 10 milionów ludzi rocznie, odkrycie, pod przewodnictwem partnerstwa złożonego z tradycyjnych właścicieli i badaczy z Uniwersytetu Monash oraz opublikowany w dzienniku, mBiosugeruje, że małe drogi wodne mogą być niewykorzystanym źródłem wirusów o odmianach genetycznych, które mogą zaradzić wzrostowi superbakterii lekoopornych.
Współpracując z Wurundjeri Woi Wurrung Cultural Heritage Aboriginal Corporation, zespół Uniwersytetu Monash kierowany przez profesora Trevora Lithgowa z Monash Biomedicine Discovery Institute odkrył dwie wersje bakteriofaga (wirusa zabijającego bakterie). Starsi nazwali bakteriofaga w języku Woi Wurrung Merri-merri-uth nyilam marra-natj (MMNM), co po angielsku oznacza „Niebezpieczny Merri lurker”.
Co ważne, naukowcy odkryli, że pojedyncza różnica genetyczna między dwiema formami MMNM wystarczyła, aby zmienić skuteczność zabijania bakterii. Według profesora Lithgowa ta zmiana sekwencji została następnie poddana dalszej, wymuszonej ewolucji w laboratorium. „Wszystkie nowe fagi, które wyewoluowaliśmy, mogą zabić Klebsiella, ale niektóre warianty fagów zabijają lepiej niż inne” – powiedział.
„Odkrycie daje nadzieję, że istnieją jeszcze nieodkryte naturalne populacje fagów, które charakteryzują się niewykorzystanymi zmianami genetycznymi, które można wykorzystać w nowych sposobach zabijania bakterii opornych na antybiotyki”.
Po dyskusjach opartych na wiedzy tradycyjnej i względach ekologicznych partnerstwo zdecydowało się na wykorzystanie wody z Merri Creek w Melbourne (gdzie Wurundjeri Woi wurrung są jej tradycyjnymi właścicielami). Według profesora Lithgowa nowe bakteriofagi zabijające Klebsiella znaleziono zaledwie na niewielkim obszarze Merri Creek, „co sugeruje nam, że w samej tej potoce może być ich jeszcze więcej” – powiedział.
Na początku tego roku Europejskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Unii Europejskiej zgłoszone znaczny wzrost liczby przypadków hiperwirulentnej Klebsiella pneumoniae i że przypadki te były oporne nawet na antybiotyki z grupy zwanej karbapenemami, które często stanowią „ostatnią deskę ratunku” w leczeniu infekcji bakteryjnych.
W ramach partnerstwa tradycyjnych właścicieli i badaczy z Uniwersytetu Monash opracowano system, w którym mogą obserwować, poprzez analizę sekwencji DNA i laboratoryjne testy zabijania, w jaki sposób można wybrać w laboratorium wiele małych mutacji w bakteriofagach w celu potencjalnego opracowania środków do zabijania stale ewoluujących i zmieniające się bakterie lekooporne, takie jak Klebsiella.
Więcej informacji:
Tze Y. Thung i in., Zmienność genetyczna u osobników z populacji minimalistycznego bakteriofaga Merri-merri-uth nyilam marra-natj kierująca ewolucją wirusa, mBio (2024). DOI: 10.1128/mbio.02564-24
Cytat: Badanie Creek odkrywa bakteriofagi, które mogą zwalczać superbakterie (2024, 5 listopada) pobrano 6 listopada 2024 z https://phys.org/news/2024-11-creek-survey-uncovers-bacteriophages-combat.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.