Strona główna nauka/tech Badania uwydatniają „ciemne punkty” globalnej różnorodności roślin, w których pilnie potrzebne są...

Badania uwydatniają „ciemne punkty” globalnej różnorodności roślin, w których pilnie potrzebne są wysiłki naukowe

5
0


Nowe badania zwracają uwagę na „ciemne plamy” globalnej różnorodności roślin, w których pilnie potrzebne są wysiłki naukowe

W sumie w badaniu zidentyfikowano 33 ciemne plamy różnorodności roślin, uznane za kraje botaniczne, z których 14 rozciągało się na region Azji i Tropików. Źródło: RBG Kew

Ambitny projekt prowadzony przez naukowców z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew wraz z partnerami z całego świata ma na celu rzucić światło na „ciemne punkty różnorodności roślin” na planecie – regiony obfitujące w różnorodność biologiczną, ale w których dane geograficzne i taksonomiczne pozostają niekompletne, co pozostawia naukowców w ciemności o bogactwie różnorodności roślinnej, jaką zawierają.

badanie, opublikowany w dzienniku Nowy fitologzidentyfikowali 33 ciemne plamy różnorodności roślin na całym świecie, z czego co najmniej 14 (44%) w tropikalnej Azji. Ponieważ 3 na 4 nieopisane gatunki roślin występujących na planecie są już zagrożone wyginięciem (State of the World’s Plants and Fungi 2023), te nowe dane stanowią dla naukowców przydatne narzędzie umożliwiające określenie priorytetu zbierania i ochrony roślin w tej kluczowej dekadzie, aby zatrzymać i odwrócić zmiany. utrata różnorodności biologicznej.

Badanie obejmowało przewidywanie liczby gatunków roślin na „kraj botaniczny” (kraje lub ich bliskie odpowiedniki), które obecnie pozostają nienazwane i niemapowane. Następnie badacze sprawdzili, gdzie te ciemne plamy zbiegają się z 36 uznanymi „punktami zapalnymi różnorodności biologicznej” – regionami o bogatej i unikalnej florze, które również są zagrożone – a także w jaki sposób czynniki społeczno-polityczne i środowiskowe mogą wpływać na ekspedycje botaniczne i kierować przyszłymi wysiłkami taksonomicznymi.

Dr Samuel Pironon, wykładowca biologii konserwatorskiej na Uniwersytecie Queen Mary w Londynie, honorowy pracownik naukowy w RBG Kew i główny autor artykułu, mówi: „Zasoby potrzebne do podejmowania nowych ekspedycji botanicznych lub digitalizacji istniejących kolekcji są ograniczone, dlatego priorytetem jest gromadzenie danych jest niezbędne. Nasze badanie zapewnia elastyczne ramy pomagające przyspieszyć dokumentowanie globalnej różnorodności roślin, co pomoże nam w podejmowaniu działań ochronnych. Wiedza o tym, gdzie występuje większość gatunków nienazwanych i niezmapowanych, z których wiele może być zagrożonych, jest dla nas niezbędna. osiągnąć cele na rok 2030 określone w Globalnych ramach różnorodności biologicznej.”

W sumie prace ujawniły obecność 33 ciemnych plam: 14 z nich obejmuje części regionu Azji i Tropików, osiem w Ameryce Południowej, osiem w regionie Azji i strefy umiarkowanej, dwie w Afryce i jedna w Ameryce Północnej. Ogólnie rzecz biorąc, Kolumbia, Nowa Gwinea i Południowo-Środkowe Chiny odnotowały największe łączne braki w danych opisowych i geograficznych na całym świecie, w kolejności malejącej.

Według kontynentów największy łączny niedobór w regionie Pacyfiku miała Nowa Kaledonia; Australia Zachodnia dla Australazji; Nowa Gwinea dla Azji i Tropików; Chiny Południowo-Środkowe dla Azji – Umiarkowana; Madagaskar dla Afryki; Albania dla Europy; Meksyk południowo-zachodni dla Ameryki Północnej; i Kolumbia dla Ameryki Południowej. Rozważając różne scenariusze środowiskowe i społeczno-ekonomiczne, sześć krajów botanicznych konsekwentnie uznawało się za obszary priorytetowe dla ukierunkowanej działalności kolekcjonerskiej: Kolumbia, Birma, Nowa Gwinea, Peru, Filipiny i Turcja.

Nowa Gwinea była jedynym ciemnym punktem, który nie pokrywał się z globalnym gorącym punktem różnorodności biologicznej, jednak jej wyjątkowa różnorodność biologiczna, która będzie dalej rosła w miarę uzupełniania luk w wiedzy, może stawić czoła rosnącym zagrożeniom wynikającym z nadmiernej eksploatacji gatunków i przekształcania gruntów pod rolnictwo.

Nowe badania ukazują „ciemne plamy” globalnej różnorodności roślin, w których pilnie potrzebne są wysiłki naukowe

Sawanna paproci drzewiastej w górach Cromwell w Papui-Nowej Gwinei. Nowa Gwinea to jedyny ciemny punkt, który nie pokrywa się z globalnym punktem zapalnym pod względem różnorodności biologicznej, ale nadal jest znany ze swojej wyjątkowej różnorodności biologicznej. Źródło: RBG Kew

Ian Ondo, starszy analityk danych w RBG Kew, specjalista programowy w Światowym Centrum Monitorowania Przyrody Programu Narodów Zjednoczonych (UNEP-WCMC) i główny autor artykułu, mówi: „Rozpoznawanie i rozliczanie ciemnych plam różnorodności roślin jest niezbędne do osiągnięcia kompleksowej ochrony zapewnia, że ​​obszary krytyczne obejmują niedostatecznie reprezentowaną różnorodność biologiczną oraz że zostaną one objęte uwagą i ochroną, co ostatecznie wzmocni globalne wysiłki na rzecz utrzymania różnorodności biologicznej”.

„Wiele gatunków, które nie zostały jeszcze opisane przez naukę, jest w rzeczywistości dobrze znanych społecznościom tubylczym i lokalnym” – wyjaśnia dr Kiran Dhanjal-Adams, Future Leader Fellow w RBG Kew.

„Dzięki Globalnym ramom różnorodności biologicznej Kunming-Montreal podkreślającym znaczenie społeczności tubylczych i lokalnych dla ochrony przyrody, mamy podstawę do wzmacniania partnerstw i zwiększania naszej zdolności do opisywania gatunków w sposób, który może pomóc zwiększyć zainteresowanie ochroną i fundusze na wsparcie społeczności lokalnych, a także rzuca światło na nowe gatunki.”

Pięć zobowiązań mających na celu uzupełnienie luk w wiedzy na temat różnorodności biologicznej

W wyniku dyskusji prowadzonych podczas sympozjum dotyczącego stanu roślin i grzybów na świecie w Kew w 2023 r. RBG Kew i Ogród Botaniczny Missouri poprowadziły prace nad „Deklaracją w sprawie naukowego zbierania roślin i grzybów do roku 2030”, która zawiera pięć zobowiązań na rzecz uzupełnienia kluczowych luk w wiedzy na temat różnorodności roślin i grzybów , poprzez wspólne i ukierunkowane działania w zakresie gromadzenia i badań. Pięć zobowiązań obejmuje: 1) stosowanie strategii gromadzenia danych opartych na dowodach, 2) wzmacnianie lokalnego potencjału, 3) współpracę między taksonami i dyscyplinami, 4) gromadzenie na przyszłość oraz 5) dzielenie się korzyściami.

Zbieranie okazów biologicznych ze środowiska naturalnego jest podstawową częścią nauk przyrodniczych, a badacze na całym świecie w dalszym ciągu gromadzą i konserwują próbki różnych organizmów, aby przyspieszyć badania i wesprzeć działania ochronne.

Te zbiory naukowe – które wymagają specjalnych zezwoleń i muszą być zgodne z krajowymi i międzynarodowymi przepisami dotyczącymi dostępu i podziału korzyści – mogą pomóc w identyfikacji nowych gatunków, powiedzieć nam, jak zmiany klimatyczne wpływają na świat przyrody lub dostarczyć nowych leków i paliw. Wiele jest niewiadomych, szczególnie w przypadku grzybów, gdyż ponad 90% z szacowanych 2,5 miliona gatunków pozostaje jeszcze nieopisanych.

Deklaracja, której współautorami są autorzy z 22 krajów i podpisana już przez ponad 800 osób i organizacji z 85 krajów, pozostaje otwarta dla sygnatariuszy do końca tego roku. Jest to pierwszy krok w kierunku zwiększonej globalnej i regionalnej koordynacji wysiłków w zakresie gromadzenia danych naukowych. RBG Kew ma nadzieję, że rozmowy będą kontynuowane w trakcie kongresów botanicznych i mikologicznych oraz pomiędzy nimi na poziomie międzynarodowym, regionalnym, krajowym i lokalnym, aby wspierać bardziej zdecentralizowane i uzupełniające się wysiłki.

Profesor Alexandre Antonelli, dyrektor ds. nauki w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew i starszy autor artykułu, mówi: „Kiedy udamy się na COP16 CBD w Kolumbii, rządy zostaną poddane analizie w celu ustalenia, jaki postęp został osiągnięty na drodze do globalnego porozumienia Kunming-Montreal Cele ram różnorodności biologicznej na rok 2030, jakie pozostają wyzwania i jak można je przezwyciężyć.

„Kompleksowe dane na temat roślin i grzybów stanowią integralną część rozwiązania, a uzupełnienie luk w wiedzy w ciemnych punktach stanowi opłacalne rozwiązanie. Jeśli kraje zjednoczą się i wdrożą zobowiązania wynikające z deklaracji, będziemy w stanie lepiej stawić czoła wielkim wyzwaniom, jakie niesie ze sobą utrata różnorodności biologicznej, zmiany klimatyczne i bezpieczeństwo żywnościowe”.

Więcej informacji:
Ian Ondo i in., Ciemne plamy różnorodności roślin dla globalnych priorytetów kolekcji, Nowy fitolog (2024). DOI: 10.1111/nph.20024

Dostarczone przez Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew


Cytat: Badania podkreślają „ciemne plamy” różnorodności roślin na świecie, w których pilnie potrzebne są wysiłki naukowe (2024, 1 października), pobrano 1 października 2024 r. z https://phys.org/news/2024-10-highlights-global-diversity-darkspots-scientific. HTML

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy