Strona główna Biznes Bruksela nakazuje Francji odzyskanie dotacji dla Ryanaira – Euractiv

Bruksela nakazuje Francji odzyskanie dotacji dla Ryanaira – Euractiv

18
0


Komisja Europejska pozwała Paryż do sądu za nieodzyskanie prawie 10 milionów euro z antykonkurencyjnych dotacji wypłaconych Ryanairowi i Transavii. Raporty EURACTIV Francja.

Trwająca walka Komisji Europejskiej z Ryanairem w sprawie nielegalnej pomocy państwa wkroczyła w nowy etap. W dniu 27 lipca 2015 r. unijny organ ds. konkurencji ogłosił, że pozwie Francję do sądu za nieodzyskanie nielegalnej pomocy państwa przyznanej Ryanairowi i Transavii.

W dniu 23 lipca 2014 r. Bruksela nakazała Francji odzyskanie prawie 10 mln euro, które zapłaciła dwóm tanim liniom lotniczym za pomoc w rozpoczęciu działalności na lotniskach w Pau, Nîmes i Angoulême.

>> Przeczytaj: Ryanair nakazał zwrot 10 mln euro francuskiej pomocy publicznej

Ryanair został zobowiązany do zwrotu 6,4 mln euro pomocy otrzymanej na rzecz swojej bazy na lotnisku w Nîmes, 2,4 mln euro na rzecz portu lotniczego Pau-Pyrénées i 870 000 euro na rzecz Angoulême, gdzie od tego czasu spółka zaprzestała działalności. Transavia, oddział Air France, również została zobowiązana do zwrotu 430 000 euro nielegalnej pomocy państwa.

Ustalenia umowne i marketingowe

„Dzięki różnym porozumieniom umownym i marketingowym z portami lotniczymi linie lotnicze płaciły mniej niż dodatkowe koszty związane z ich obecnością na lotnisku” – stwierdziła Komisja w swoim piśmie komunikat prasowy.

Rok po decyzji Komisji linie lotnicze nadal nie zwróciły nielegalnej pomocy. Proces uległ opóźnieniom, gdy przewoźnicy pozwali rząd francuski do sądu po wydaniu przez władze pierwotnego nakazu odzyskania środków.

>> Przeczytaj: Posłowie łączą siły, aby podnieść limit pomocy państwa UE dla regionalnych portów lotniczych

„Ryanair odwołał się także od dwóch z trzech decyzji Komisji (dotyczących Pau i Angoulême) do Sądu UE” – podała Komisja. W przeciwieństwie do odwołań w prawie francuskim, odwołania te nie mają „skutku zawieszającego w świetle prawa UE, co oznacza, że ​​Francja w dalszym ciągu jest zobowiązana do odzyskania pomocy niezgodnej ze wspólnym rynkiem” – dodał europejski organ wykonawczy.

Oskarżenia

Od kilku lat Ryanair spotyka się z powtarzającymi się oskarżeniami o korzystanie z nielegalnej pomocy państwa we Francji i innych krajach UE w celu zapewnienia dalszej obsługi regionalnych portów lotniczych.

Pomimo przyjęcia w lutym 2014 r. bardziej elastycznych wytycznych w sprawie pomocy państwa dla portów lotniczych i linii lotniczych Bruksela w dalszym ciągu prowadzi postępowania wobec kilku przedsiębiorstw i portów lotniczych w związku z nielegalnymi dotacjami.

>> Przeczytaj: Zmienione zasady pomocy państwa UE „mogą doprowadzić do zamknięcia 100 małych lotnisk”

Oprócz przypadków Angoulême, Pau i Nîmes organ wykonawczy UE stwierdził, że Ryanair uzyskał również „nienależną korzyść gospodarczą szacowaną na około 318 569 EUR” w ramach swojej umowy z portem lotniczym Altenburg-Nobitz w Niemczech, którą nakazał przewoźnikowi do spłaty.

W 2004 r. Ryanair odniósł wielkie zwycięstwo, gdy Europejski Trybunał Sprawiedliwości uchylił decyzję Komisji Europejskiej, która zmusiłaby Ryanair do zwrotu pomocy otrzymanej od regionalnego portu lotniczego Charleroi w Belgii.

Przepisy UE przyjęte w następstwie sprawy Charleroi uznawały legalność pomocy na rozpoczęcie działalności w związku z otwieraniem nowych tras w regionalnych portach lotniczych. Podkreśliła jednak, że pomoc powinna być przyznawana wyłącznie na okres maksymalnie trzech lat i że żadna pojedyncza linia lotnicza nie powinna z niej skorzystać. Ponadto stwierdziła, że ​​nie można zakłócać konkurencji między przewoźnikami działającymi na tym samym lotnisku.

Europejskie władze regionalne poparły Ryanair w sprawie Charleroi, twierdząc, że regionalne porty lotnicze mają kluczowe znaczenie dla lokalnej gospodarki.





Link źródłowy