Zespół materiałoznawców i chemików z ETH Zürich opracował sposób wytwarzania „żywej” ceramiki, która potrafi wykrywać niewielkie ilości formaldehydu i wychwytywać dwutlenek węgla z powietrza. W ich projekcie zgłoszone w dzienniku Zaawansowane materiałygrupa opracowała wieloetapowy proces umożliwiający wzrost bakterii w materiale ceramicznym.
Wcześniejsze badania wykazały, że biofilmom, hydrożelom i polimerom można nadać realistyczne właściwości poprzez zaszczepienie ich mikroorganizmami. Doprowadziło to do opracowania materiałów, które można wykorzystać do prowadzenia terapii lub rozkładu toksyn. W ramach tego nowego przedsięwzięcia zespół badawczy zrobił coś podobnego z materiałem ceramicznym.
Prace obejmowały pierwsze wydruki 3D ułożonych w stosy, ceramicznych, spiralnych konstrukcji, które mogły samodzielnie stać. Aby umożliwić dodanie bakterii, na strukturach wydrukowano wgłębienia o wielkości od 20 do 130 µm. Celem mniejszych dołów było zapewnienie bakteriom miejsca do życia w materiale ceramicznym. Większe doły służyły do odprowadzania składników odżywczych do bakterii.
Aby dodatkowo zapewnić bakteriom możliwość żerowania przez dłuższy okres czasu, umieszczają struktury w płytkich basenach z roztworami odżywczymi. Gdy woda z roztworów wyparowała, składniki odżywcze zostały wciągnięte do dołów zawierających składniki odżywcze poprzez działanie kapilarne. Następnie umożliwiono bakteriom namnażanie się, wypełniając przeznaczone dla nich pory. Testy wykazały, że mogą przetrwać bez dalszych składników odżywczych przez okres do dwóch tygodni.
Zespół badawczy wykorzystywał różne typy bakterii do różnych celów — na przykład w przypadku cyjanobakterii fotosyntetyzujących struktura mogła służyć jako CO2 urządzenie odciągowe, wyciągające gaz z powietrza. Wypróbowali także Escherichia coli i odkryli, że stworzyli z tej struktury detektor formaldehydu.
Naukowcy sugerują, że ich praca pokazuje możliwości wykorzystania porowatej ceramiki jako obiecującej platformy do projektowania i tworzenia funkcjonalnych, żywych materiałów.
Więcej informacji:
Alessandro Dutto i in., Living Porous Ceramics for Bacteria-Regulated Gas Sensing and Carbon Capture, Zaawansowane materiały (2024). DOI: 10.1002/adma.202412555
© 2024 Sieć Science X
Cytat: „Żywa” ceramika wykorzystuje bakterie do wykrywania gazów i wychwytywania dwutlenku węgla (2024, 20 grudnia), pobrano 20 grudnia 2024 z https://phys.org/news/2024-12-ceramics-bacteria-gas-carbon-capture.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.