Niedawne badania wskazują, że wyższy poziom telluru w diecie, wynikający z górnictwa i produkcji, jest powiązany z podwyższonym ciśnieniem krwi, chociaż żywność bogata w tellur, taka jak zboża i rośliny strączkowe, nie powoduje bezpośrednio nadciśnienia. Naukowcy podkreślają znaczenie monitorowania telluru w żywności na całym świecie, biorąc pod uwagę jego potencjalną rolę jako czynnika ryzyka nadciśnienia.
Prawdopodobieństwo wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia) wzrasta wraz z podwyższonym poziomem telluru, substancji zanieczyszczającej pochodzącej z działalności wydobywczej i produkcyjnej, która może przedostać się do żywności. Lepsze monitorowanie poziomu telluru w niektórych produktach spożywczych może pomóc w zmniejszeniu częstości występowania wysokiego ciśnienia krwi w populacji ogólnej. W czasopiśmie opublikowano badanie sprawdzające związek między ekspozycją na tellur a nadciśnieniem Międzynarodowe Środowisko.
Badanie przeprowadził Uniwersytet Nagoya w Japonii. Według Takumi Kagawy, jednego z badaczy biorących udział w badaniu, odkrycia są znaczące, ponieważ wskazują, że narażenie na tellur może przyczyniać się do podwyższonego ciśnienia krwi, co stanowi poważny problem zdrowia publicznego. „Wyniki wskazują, że dieta w największym stopniu przyczyniła się do zwiększenia poziomu telluru w moczu w porównaniu z innymi czynnikami stylu życia, takimi jak palenie i praca, oraz czynnikami fizjologicznymi, takimi jak wiek i płeć. Spożycie z dietą, ważny aspekt naszego stylu życia, odgrywa znaczącą rolę w zwiększaniu stężenia telluru w moczu”.
W Japonii popularne są zboża i rośliny strączkowe, takie jak ryż i natto (sfermentowana soja). Te produkty są bogate w niezbędne składniki odżywcze, takie jak wysokiej jakości węglowodany, witaminy i minerały, które wspierają zdrowie człowieka.
Źródła dietetyczne telluru
Jednakże w tych produktach spożywczych może być również obecny tellur, rzadki metaloid. Działalność wydobywcza i produkcyjna powoduje uwalnianie pyłu, popiołu i żużla, które są odpowiedzialne za obecność telluru w glebie. W niektórych przypadkach może zostać przeniesiony z gleby na rośliny uprawne, takie jak zboża, marchew i czosnek. W związku z tym ludzie są narażeni na tellur poprzez żywność.
W badaniu przeprowadzonym przez profesora Masashi Kato, Takumi Kagawę i ich współpracowników wzięło udział 2592 dorosłych Japończyków. Okazało się, że wyższy poziom telluru w moczu był powiązany z wyższym ciśnieniem krwi i częstszym występowaniem nadciśnienia. Wyniki były takie same zarówno u myszy, jak i u ludzi.
„Podawaliśmy myszom tellur w ilościach odpowiadających tej, jaką ludzie mogą spożywać codziennie i zaobserwowaliśmy wzrost ciśnienia krwi” – wyjaśniła Tomoko Misawa, główna autorka badania. „Kiedy przerwaliśmy narażenie, spadło zarówno ciśnienie krwi, jak i poziom telluru w moczu. Wyniki te dostarczają bezpośredniego związku między ekspozycją na tellur a podwyższonym ciśnieniem krwi, potwierdzając ustalenia u ludzi”.
Wpływ spożycia zbóż i roślin strączkowych
Profesor Kato i jego zespół badali także żywność, która podnosi poziom telluru w moczu. Odkryli, że spożywanie zbóż i roślin strączkowych powoduje wysoki poziom telluru, ale dalsze badania nie wykazały bezpośredniego związku z wysokim ciśnieniem krwi.
„Odkryliśmy, że pomimo zwiększonego poziomu telluru w moczu spożycie zbóż/roślin strączkowych nie zwiększało bezpośrednio ryzyka nadciśnienia” – powiedział Takumi Kagawa. „Zboża/rośliny strączkowe mogą zawierać wiele różnorodnych składników odżywczych, które mogą zmniejszyć ryzyko nadciśnienia pomimo wysokiego poziomu telluru. Biorąc jednak pod uwagę, że zwiększone narażenie na tellur jest ukrytym czynnikiem ryzyka nadciśnienia, a żywność przyczynia się do tego związku, kluczowe może okazać się dokładne i ciągłe monitorowanie poziomu telluru w poszczególnych produktach spożywczych”.
„W tym badaniu poziom telluru w moczu był porównywalny z poziomem w populacji ogólnej w innych krajach” – powiedział profesor Kato. „Nasze wyniki wskazują, że zwiększone potencjalne ryzyko nadciśnienia w wyniku narażenia na tellur może mieć zastosowanie w populacji ogólnej na całym świecie. ”
Odniesienie: „Podwyższony poziom telluru w moczu stanowi potencjalne ryzyko wzrostu ciśnienia krwi u ludzi i myszy” autorzy: Tomoko Misawa, Takumi Kagawa, Nobutaka Ohgami, Akira Tazaki, Shoko Ohnuma, Hisao Naito, Dijie Chen, Yishuo Gu, Takashi Tamura, Kenji Wakai, Kimitoshi Nishiwaki i Masashi Kato, 12 maja 2024 r., Międzynarodowe Środowisko.
DOI: 10.1016/j.envint.2024.108735