Strona główna nauka/tech Zobacz, jak europejskie lasy rozświetlają się z kosmosu w oszałamiających jesiennych kolorach

Zobacz, jak europejskie lasy rozświetlają się z kosmosu w oszałamiających jesiennych kolorach

32
0


Jesienne odcienie uchwycone z upraw kosmicznych
Jesień przekształca lasy liściaste Europy w żywe gobeliny w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Źródło: zawiera zmodyfikowane dane Copernicus Sentinel (2024), przetworzone przez ESA

Jesienne liście Europy, w których dominują buki europejskie, ukazują sezonową przemianę w złocistobrązowe odcienie widoczne z kosmosu, szczególnie żywe we Włoszech i Rumunii.

Jesienne liście to jeden z najbardziej zapierających dech w piersiach spektakli natury, przekształcający lasy liściaste w żywe mozaiki żółci, pomarańczy i czerwieni. Ta sezonowa zmiana następuje wraz ze spadkiem temperatury i zmniejszaniem się światła dziennego, co powoduje, że drzewa przestają wytwarzać chlorofil i ujawniają pigmenty definiujące jesień.

Poniższe zdjęcia, wykonane w październiku 2024 r., przedstawiają tę kolorową transformację w regionach takich jak Apeniny Toskanii i Emilii we Włoszech, na pograniczu Grecji i Macedonii Północnej oraz południowo-wschodnie Karpaty w Rumunii.

Jesienne liście w północnych Włoszech
Na zdjęciu Copernicus Sentinel-2 z 29 października 2024 r. uchwycono część Apeninów Toskanii i Emilii w północnych Włoszech.
Niższe temperatury i mniejsza liczba godzin dziennych spowodowały pojawienie się jesiennych liści, które pojawiają się tutaj w odcieniach brązu i czerwieni, szczególnie na większych wysokościach. Kolory zależą od lokalnej pogody, wysokości i orientacji zboczy oraz mieszanki rodzimych gatunków drzew.
Góry rozciągają się po przekątnej od parku Cento Laghi i rezerwatu narodowego Guadine Pradaccio na północnym zachodzie po Monte Cimone na południowym wschodzie.
Wzdłuż wybrzeża od północy widoczne jest miasto portowe La Spezia, a jadąc na południe widać miasto Carrara rozciągające się aż do Alp Apuańskich. Miasto słynie z białego lub niebiesko-szarego marmuru zwanego Carrara, wydobywanego w kamieniołomach w pobliskich górach, który tutaj wydaje się jasnobiały, kontrastując z otaczającą bujną roślinnością.
Źródło: zawiera zmodyfikowane dane Copernicus Sentinel (2024), przetworzone przez ESA
Jesienne barwy uchwycone z kosmosu
Kolory jesieni na zachodniej granicy Macedonii Północnej i Grecji uchwycono na zdjęciu Copernicus Sentinel-2 z 27 października 2024 r.
Od gór Baba i Parku Narodowego Pelister w Macedonii Północnej po góry Verno/Vitsi w północnej Grecji dominującymi gatunkami drzew są buk europejski na większych wysokościach oraz dąb na średnich i niższych wysokościach. Rezultatem tego połączenia jest oszałamiająca mieszanka odcieni brązu, czerwieni i zieleni, typowa dla sezonu jesiennego. Intensywność kolorów zmienia się w zależności od wysokości.
Gęsto upakowane prostokąty obszarów miejskich i gruntów uprawnych wyróżniają się ostrym kontrastem po wschodniej stronie gór.
Źródło: zawiera zmodyfikowane dane Copernicus Sentinel (2024), przetworzone przez ESA
Jesień w Rumunii
Na zdjęciu Copernicus Sentinel-2 z 26 października 2024 r. widać część południowo-wschodnich Karpat w środkowej Rumunii.
Różne odcienie zieleni i brązu na zdjęciu podkreślają kolory jesieni w górach. Lokalna pogoda, wysokość nad poziomem morza i orientacja zboczy oraz różne gatunki drzew w tych dziewiczych lasach liściastych odpowiadają za oszałamiające barwy typowe dla pory roku.
Zdjęcie obejmuje kilka parków narodowych, w tym Piatra Craiului, Bucegi i rezerwat narodowy Glodeasa. U góry zdjęcia częściowo widoczne jest rumuńskie miasto Braszów. Jest najważniejszym miastem regionu i jednym z największych ośrodków przemysłowych i kulturalnych w kraju.
Źródło: zawiera zmodyfikowane dane Copernicus Sentinel (2024), przetworzone przez ESA

Specyficzne odcienie brązu i zieleni widoczne w tych regionach zależą od kilku czynników, w tym od rodzaju drzewa[{” attribute=”” tabindex=”0″ role=”link”>species, local weather conditions, altitude, and the orientation of mountain slopes.

The European beech (Fagus sylvatica) is the most prevalent tree in these areas. As illustrated in the accompanying map, this species’ range stretches from southern Scandinavia to southern Italy, and from Spain to northwestern Türkiye.

The highest probability of European beech being present is highlighted in yellow in the map.

European Beech Distribution Map
The map illustrates the distribution of the European beech, or Fagus Sylvatica, in Europe.
As shown, the beech can be found from southern Scandinavia to southern Italy and from Spain to northwestern Türkiye. The highest probability of it being present is highlighted in yellow. Credit: ESA [Data source: tree Atlas – JRC, de Rigo, D. et al (2016)]

Dzięki szerokim, gładkim liściom, które jesienią zazwyczaj przybierają kolor głębokiego złota i brązu, buk tworzy gęste, złotobrązowe baldachimy nad obszarami na tyle dużymi, że można je wyraźnie zobaczyć z kosmosu.



Link źródłowy