Ta zapierająca dech w piersiach nowość Kosmiczny Teleskop Hubble’a zdjęcie przedstawia oszałamiającą galaktykę spiralną NGC 5643, położoną około 40 milionów lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Lupusa. Galaktykę tę sklasyfikowano jako wielką spiralę, co oznacza, że jej dwa wydatne, kręte ramiona spiralne są dobrze zdefiniowane i dobrze widoczne. Ramiona te ozdobione są jasnoniebieskimi gwiazdami, misternymi czerwono-brązowymi obłokami pyłu i różowymi obszarami gwiazdotwórczymi.
Choć jej piękno jest uderzające w świetle widzialnym, niektóre z najbardziej fascynujących cech NGC 5643 pozostają ukryte przed ludzkim okiem. Obserwacje z wykorzystaniem obrazowania i widm w zakresie ultrafioletu i rentgenowskiego ujawniają, że w galaktyce znajduje się aktywne jądro galaktyczne — niezwykle jasne jądro zasilane supermasywną masą czarna dziura. Gdy czarna dziura wciąga otaczający gaz, materia tworzy wirujący dysk, który nagrzewa się do setek tysięcy stopni. To intensywne ciepło powoduje, że gaz emituje światło w całym spektrum elektromagnetycznym, przy czym promienie rentgenowskie świecą najjaśniej.
Aktywne jądro galaktyczne NGC 5643 nie jest jednak najjaśniejszym źródłem promieniowania rentgenowskiego w galaktyce. Korzystając z teleskopu XMM-Newton należącego do ESA, naukowcy odkryli jeszcze jaśniejszy obiekt emitujący promieniowanie rentgenowskie, NGC 5643 X-1, na obrzeżach galaktyki. Co może być potężniejszym źródłem promieni rentgenowskich niż supermasywna czarna dziura? Co zaskakujące, odpowiedzią wydaje się być znacznie mniejsza czarna dziura! Chociaż dokładna tożsamość NGC 5643 X-1 nie jest jeszcze znana, dowody wskazują na czarną dziurę, która jest około 30 razy masywniejsza od Słońca. Zamknięta w tańcu orbitalnym z gwiazdą towarzyszącą, czarna dziura wychwytuje gaz ze swojego gwiezdnego towarzysza, tworząc przegrzany dysk, który przyćmiewa centrum galaktyki.
NGC 5643 była także obiektem poprzedniego zdjęcia Hubble’a. Nowe zdjęcie uwzględnia dodatkowe długości fal światła, w tym czerwoną barwę charakterystyczną dla gazu podgrzewanego przez masywne młode gwiazdy.