Strona główna Polityka Zmiany klimatyczne niszczą zimowe siedliska motyli monarchów

Zmiany klimatyczne niszczą zimowe siedliska motyli monarchów

12
0


co roku o godz na początku listopada w Michoacán w Meksyku odbywa się jeden z najbardziej imponujących spektakli przyrodniczych na świecie. Setki milionów migrujących motyli monarchów osiedla się w zalesionych masywach krajowego Rezerwatu Biosfery Motyli Monarch, około 100 kilometrów na zachód od Meksyku. Po ośmiu miesiącach lotu na południe, rozpoczynając podróż w północnych Stanach Zjednoczonych lub południowej Kanadzie, hibernują tu na zimę, a wiosną rozpoczynają krycie.

Po przebyciu ponad 4000 kilometrów motyle lądują na jodłach oyamel w regionie Ejido el Rosario, gdzie tygodniami gromadzą się, chroniąc się przed wiatrem i zimnymi nocami. Bez tych drzew motyle nie byłyby w stanie przetrwać swojej wyczerpującej podróży.

Jodła oyamel rośnie w bardzo małej przestrzeni klimatycznej, wilgotnej, a jednocześnie zimnej. „Jego występowanie jest bardzo ograniczone do najwyższych gór środkowego Meksyku” – mówi Cuauhtémoc Sáenz Romero, profesor na Universidad Michoacana de San Nicolás de Hidalgo. Sáenz Romero jest głównym autorem m.in ostatnie badania przewiduje, że las ten będzie stopniowo ulegał degradacji, aż do całkowitego zaniku w wyniku zmiany klimatu, zagrażając motylom.

Dla spędzających czas monarchów baldachim z oyamelu działa jak bufor chroniący przed lokalną temperaturą i wilgotnością, wyjaśnia Sáenz Romero. „W ciągu dnia, w cieniu oyamelu, jest o 5 stopni Celsjusza chłodniej niż na zewnątrz. Stanowi ochronę przed wysokimi temperaturami. W nocy jest odwrotnie, co powoduje, że środowisko jest o 5 stopni Celsjusza cieplejsze”. Gęstość daszka chroni również przed zimowym deszczem. „Jeśli temperatura spadnie poniżej zera, a motyle zamoczą skrzydła, mogą zamarznąć. Dlatego te drzewa reprezentują tak szczególne siedlisko” – mówi Sáenz Romero.

Po przebudzeniu się z hibernacji i godach w środkowym Meksyku owady lecą na północ do Teksasu w Stanach Zjednoczonych, gdzie składają jaja. „Do tego wszystkiego potrzebują zapasów energii, których nie muszą wydawać na walkę z zimnem w zimowiskach” – wyjaśnia.

Tę doskonałą równowagę dla ich przetrwania zapewniają tylko jodły oyamel. Niektóre modele wskazują jednak, że sprzyjający im klimat na tym obszarze zniknie do 2090 r. „Z powodu rosnących temperatur obserwujemy proces zanikania lasów” – mówi Sáenz Romero, który kieruje inicjatywą zakładania nowych miejsc zimowania dla monarchów, którzy są na czerwona lista zagrożonych gatunków.



Link źródłowy