Wzywa się ośrodki narciarskie do instalowania paneli słonecznych na wyciągach narciarskich i „uprawiania” śniegu, aby pomóc sprostać wyzwaniom stawianym przez zmiany klimatyczne.
Znajdują się one wśród zaleceń nowego przewodnika organu zarządzającego sportem, który stwierdza, że zmiany klimatyczne stanowią „egzystencjalne zagrożenie” dla narciarstwa i snowboardu.
W zeszłym roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ostrzegł, że do 2040 r. tylko 10 krajów będzie mogło organizować sporty zimowe ze względu na wpływ zmian klimatycznych.
Teraz Międzynarodowa Federacja Narciarstwa i Snowboardu (FIS) uruchomiła Przewodnik dotyczący zrównoważonego rozwoju dla ośrodków narciarskich, zewnętrzny aby pomóc takim lokalizacjom zwiększyć odporność na rosnące globalne temperatury oraz mniejsze opady śniegu., zewnętrzny
Przewodnik zawiera 14 inicjatyw, informujących ośrodki, jak je wdrażać i podających przykłady tego, jak niektóre działania są już wdrażane.
„Nasza rola polega również na zapewnieniu całej rodzinie FIS narzędzi, które mogą pomóc im w próbach ograniczenia swojego wpływu na środowisko” – powiedziała Susanna Sieff, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju FIS.
Działania obejmują instalowanie paneli słonecznych na wyciągach narciarskich w celu zmniejszenia zużycia energii, wykorzystywania większej ilości zielonej energii i zachęcania narciarzy do korzystania z bardziej zrównoważonego transportu poprzez zapewnianie transferów lub tworzenie wspólnych samochodów.
Ośrodki zachęca się także do doskonalenia gospodarki śnieżnej – gromadzenia i przechowywania śniegu w specjalnych obiektach, aby można go było ponownie wykorzystać w następnym roku.
Zmniejszyłoby to również zapotrzebowanie na sztuczny śnieg, który pochłania dużo energii i wody.
„Przyjmując te 14 kluczowych inicjatyw, ośrodki narciarskie mogą utorować drogę do bardziej zrównoważonej branży sportów zimowych” – stwierdził FIS.
Nowy przewodnik pojawia się po rozpoczęciu przez FIS na początku tego roku partnerstwa ze Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO) ONZ „w celu podkreślenia dalekosiężnego wpływu rosnących globalnych temperatur na pokrywę śnieżną i lodową oraz w celu ustalenia praktycznych inicjatyw”.