autorstwa Alexy St. John
Według grupy naukowców, którzy stwierdzili również, że zmiany klimatyczne pogorszyły w 2024 r. znaczną część szkodliwych warunków pogodowych na świecie, ludzie na całym świecie doświadczyli w tym roku średnio 41 dodatkowych dni niebezpiecznych upałów z powodu zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka.
Analiza przeprowadzona przez badaczy World Weather Attribution i Climate Central ukazuje się na koniec roku, który pobił kolejny rekord klimatyczny, ponieważ upały na całym świecie sprawiły, że rok 2024 będzie prawdopodobnie najgorętszym w historii pomiarów, a mnóstwo innych fatalnych zjawisk pogodowych oszczędziło niewiele.
„Odkrycie jest druzgocące, ale zupełnie nie zaskakujące: zmiany klimatyczne rzeczywiście odegrały rolę, a często główną rolę w większości badanych przez nas zdarzeń, powodując, że upały, susze, cyklony tropikalne i ulewne opady deszczu stały się bardziej prawdopodobne i intensywne na całym świecie, niszcząc życie ludzkie i źródła utrzymania milionów, a często niezliczonej liczby ludzi” – powiedziała Friederike Otto, kierownik World Weather Attribution i klimatolog z Imperial College, powiedziała podczas konferencji prasowej na temat ustaleń naukowców. „Dopóki świat będzie spalał paliwa kopalne, sytuacja będzie tylko gorsza”.
W tym roku miliony ludzi doświadczyło dusznego upału. Pieczona Północna Kalifornia i Dolina Śmierci. Wysokie temperatury w ciągu dnia nawiedziły Meksyk i Amerykę Środkową. Upał zagroził i tak bezbronnym dzieciom w Afryce Zachodniej. Gwałtowny wzrost temperatur w południowej Europie zmusił Grecję do zamknięcia Akropolu. W krajach Azji Południowej i Południowo-Wschodniej upał wymusił zamknięcie szkół. Na Ziemi panowały jedne z najgorętszych dni w historii oraz najgorętsze w historii lato z 13-miesięczną passą upałów, która ledwo się przerwała.
Aby przeprowadzić analizę ciepła, zespół międzynarodowych naukowców-wolontariuszy porównał dzienne temperatury na całym świecie w 2024 r. z temperaturami, których można by się spodziewać w świecie bez zmian klimatycznych. Wyniki nie zostały jeszcze poddane recenzji, ale badacze korzystają z metod recenzowanych.
Na niektórych obszarach ze względu na zmiany klimatyczne panowały przez 150 lub więcej dni ekstremalne upały.
„Najbiedniejsze i najsłabiej rozwinięte kraje na świecie to miejsca, w których liczba zachorowań jest jeszcze wyższa” – powiedziała Kristina Dahl, wiceprezes ds. nauk o klimacie w Climate Central.
Co gorsza, liczba zgonów spowodowanych upałem jest często zaniżona.
„Ludzie nie muszą umierać w wyniku fal upałów. Jeśli jednak nie potrafimy komunikować się w sposób przekonujący, „ale w rzeczywistości umiera wiele osób”, znacznie trudniej jest zwiększyć tę świadomość” – powiedział Otto. „Fale upałów są zdecydowanie najbardziej śmiercionośnym zjawiskiem ekstremalnym i są to ekstremalne zdarzenia, w przypadku których zmiana klimatu naprawdę zmienia zasady gry”.
Zdaniem naukowców ten rok był ostrzeżeniem, że planeta niebezpiecznie zbliża się do limitu ocieplenia wynoszącego 1,5 stopnia Celsjusza (2,7 stopnia Fahrenheita) określonego w porozumieniu paryskim w porównaniu ze średnią przed epoką przemysłową. Oczekuje się, że Ziemia wkrótce przekroczy ten próg, chociaż uważa się, że został on przekroczony dopiero, gdy ocieplenie będzie się utrzymywać przez dziesięciolecia.
Naukowcy dokładnie zbadali 29 ekstremalnych zjawisk pogodowych w tym roku, w wyniku których zginęło co najmniej 3700 osób, a miliony straciły dach nad głową i odkryli, że 26 z nich miało wyraźne powiązania ze zmianami klimatycznymi.
Wzorzec pogodowy El Niño, który w naturalny sposób ogrzewa Ocean Spokojny i zmienia pogodę na całym świecie, spowodował, że pojawienie się tej pogody było bardziej prawdopodobne na początku roku. Naukowcy stwierdzili jednak, że większość ich badań wykazała, że zmiany klimatyczne odegrały większą rolę niż to zjawisko w napędzaniu wydarzeń roku 2024. Zdaniem badaczy ciepłe wody oceanu i cieplejsze powietrze były przyczyną bardziej niszczycielskich burz, a temperatury doprowadziły do wielu rekordowych ulew.
Jennifer Francis, klimatolog z Woodwell Climate Research Center w Cape Cod, która nie była zaangażowana w badania, stwierdziła, że nauka i ustalenia są solidne.
„Ekstremalne warunki pogodowe będą coraz częstsze, intensywniejsze, niszczycielskie, kosztowne i zabójcze, dopóki nie obniżymy stężenia gazów zatrzymujących ciepło w atmosferze” – stwierdziła.
Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska stwierdził jesienią, że bez podjęcia działań można spodziewać się znacznie większej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ponieważ w tym roku w wyniku spalania paliw kopalnych do atmosfery wyemitowano więcej dwutlenku węgla powodującego ocieplenie planety niż w roku ubiegłym.
Jednak śmierć i szkody spowodowane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi nie są nieuniknione, stwierdziła Julie Arrighi, dyrektor programów w Centrum Klimatycznym Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, która uczestniczy w badaniach.
„Kraje mogą zmniejszyć ten wpływ, przygotowując się na zmianę klimatu i dostosowując się do niej, i chociaż wyzwania stojące przed poszczególnymi krajami, systemami lub miejscami różnią się na całym świecie, widzimy, że każdy kraj ma rolę do odegrania” – powiedziała.
© 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, rozpowszechniany, przepisywany ani rozpowszechniany bez pozwolenia.
Cytat: Zmiana klimatu dodała 41 dni niebezpiecznych upałów na całym świecie w 2024 r. (2024, 29 grudnia) pobrano 29 grudnia 2024 r. z https://phys.org/news/2024-12-climate-added-days-dangerous-world.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.