Strona główna zdrowie Zły nawyk pójścia spać, który popełniają miliony osób, zwiększa ryzyko choroby Alzheimera...

Zły nawyk pójścia spać, który popełniają miliony osób, zwiększa ryzyko choroby Alzheimera – zwłaszcza jeśli masz mniej niż 65 lat

14
0


Badania sugerują, że pozostawienie otwartych rolet na noc może zwiększyć ryzyko choroby Alzheimera.

Naukowcy z Chicago przeanalizowali mapy nadmiernej ekspozycji na światło, zwane także zanieczyszczeniem świetlnym, w 48 stanach.

Następnie zespół podzielił je na pięć grup, począwszy od najniższego do najwyższego natężenia światła w nocy.

Analiza wykazała, że ​​większe natężenie oświetlenia nocnego na zewnątrz, np. z latarni ulicznych i neonów, zostało powiązane z częstszym występowaniem choroby Alzheimera niż jakikolwiek inny czynnik ryzyka u osób poniżej 65. roku życia.

A wśród seniorów pojawiło się nocne zanieczyszczenie światłem mają większy wpływ na rozwój choroby Alzheimera niż nadużywanie alkoholu, depresja i otyłość.

Badania wykazały, że zbyt duża ekspozycja na światło zewnętrzne w nocy, np. światła miasta wpadające przez okno, może zwiększyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

Badania wykazały, że zbyt duża ekspozycja na światło zewnętrzne w nocy, np. światła miasta wpadające przez okno, może zwiększyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

Może to sugerować, że młodsi ludzie mogą być szczególnie wrażliwi na skutki ekspozycji na światło w nocy – twierdzą naukowcy z Rush University Medical Center.

Nie jest jasne, dlaczego młodsi ludzie mogą być bardziej bezbronni, ale może to wynikać z indywidualnych różnic w wrażliwości na światło – dodali.

Doktor Robin Voigt-Zuwala, pierwszy autor badania, powiedział: „Wykazujemy, że w USA istnieje pozytywny związek między występowaniem choroby Alzheimera a ekspozycją na światło w nocy, zwłaszcza u osób poniżej 65 roku życia.

„Zanieczyszczenie światłem w nocy – modyfikowalny czynnik środowiskowy – może być ważnym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera”.

Naukowcy wyrazili nadzieję, że ich odkrycia pomogą w edukacji ludzi na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze światłem w nocy.

„Świadomość istnienia stowarzyszenia powinna umożliwić ludziom – szczególnie tym z czynnikami ryzyka choroby Alzheimera – dokonanie łatwych zmian w stylu życia” – dodała dr Voigt-Zuwala.

„Łatwe do wprowadzenia zmiany obejmują używanie zasłon zaciemniających lub spanie z maskami na oczy. Jest to przydatne szczególnie dla osób mieszkających na obszarach o dużym zanieczyszczeniu światłem.

Zespół dodał, że ekspozycja na światło wewnątrz domu może być równie ważna jak ekspozycja na światło z zewnątrz.

Chociaż w niniejszym badaniu nie sprawdzali wpływu światła wewnętrznego, stwierdzili, że światło niebieskie ma największy wpływ na sen. Jednak stosowanie filtrów światła niebieskiego, zamiana oświetlenia na ciepłe światło i instalowanie w domu ściemniaczy może skutecznie zmniejszyć ekspozycję na światło.

Badanie uzupełnia długą listę skutków zdrowotnych zanieczyszczenia światłem, w tym narażenie na promieniowanie UV, które powoduje podrażnienia skóry i zwiększa ryzyko niektórych nowotworów.

Jeden Przegląd 2021na przykład odkryli, że nadmierna ekspozycja na światło w nocy zwiększa ryzyko raka piersi o 10 do 14 procent, ponieważ hamuje produkcję melatoniny. Przerwaną produkcję melatoniny nazwano czynnikiem rakotwórczym, szczególnie w przypadku hormonozależnego raka piersi.

Nowe odkrycia opublikowano w piątek w czasopiśmie Frontiers in Neuroscience.



Link źródłowy