Strona główna zdrowie Złudzenie optyczne może Ci powiedzieć, czy potrzebujesz wizyty u terapeuty, czy nie

Złudzenie optyczne może Ci powiedzieć, czy potrzebujesz wizyty u terapeuty, czy nie

35
0


Psychologowie ostrzegają, że osoby potrafiące zidentyfikować kształt dziecka za pomocą złudzenia optycznego mogą potrzebować wizyty u terapeuty.

Widzenie dziecka w plamie atramentu sugeruje, że te osoby mogą nim być skłonność do halucynacji i psychoz.

Dzieje się tak dlatego, że prawdopodobnie mają bardziej przewidywalny mózg, który uzupełnia brakujące obrazy głowy i ciała dziecka.

Eksperci twierdzą, że ten proces jest przydatny – pozwala nam efektywnie i sprawnie tworzyć spójny obraz niejednoznacznego i złożonego świata – ale może też sprawić, że niektórzy dostrzegą rzeczy, których tak naprawdę nie ma.

Ten czarno-biały obraz może wyglądać jak przypadkowy wzór plam, ale przewiń w dół, spójrz na zdjęcie poniżej i spójrz na to jeszcze raz. Prawdopodobnie zaczniesz to rozumieć i zobaczysz podobny obraz dziecka. Naukowcy uważają, że właśnie ta zdolność może pomóc wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie mają skłonność do halucynacji

Ten czarno-biały obraz może wyglądać jak przypadkowy wzór plam, ale przewiń w dół, spójrz na zdjęcie poniżej i spójrz na to jeszcze raz. Prawdopodobnie zaczniesz to rozumieć i zobaczysz podobny obraz dziecka. Naukowcy uważają, że właśnie ta zdolność może pomóc wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie mają skłonność do halucynacji

Psychozę definiuje się jako utratę kontaktu z rzeczywistością. Jest to stan charakteryzujący się urojeniowym myśleniem, halucynacjami – zarówno słuchowymi, jak i wzrokowymi – oraz irracjonalnymi przekonaniami.

Plamy atramentu zostały opracowane przez psychologów w Wielkiej Brytanii w celu zbadania, w jaki sposób przetwarzanie informacji wzrokowych przez mózg różni się u osób z wczesną psychozą, osób podatnych na psychozę i osób zdrowych.

Raport naukowców obejmował dwa oddzielne badania.

W pierwszym zbadano, czy doświadczenia psychotyczne, takie jak halucynacje i urojenia, wynikają z nadmiernego polegania na wcześniejszej wiedzy podczas przetwarzania niejasnych sygnałów zmysłowych.

A drugi spojrzał zdrowe osoby, które wykazywały cechy powiązane ze schizotypią, czyli cechą osobowości mogącą przewidywać psychozę i inne choroby psychiczne.

Chociaż pierwotnie uważano, że schizotypia wskazuje na ryzyko schizofrenii, obecnie jest ona rozumiana jako szerszy wskaźnik skłonności do psychozy.

Wstępny raport dotyczył 34 osób, w tym 16 zdrowych ochotników i 18 uznanych za zagrożone psychozą. Obydwoje byli dobrani pod względem wieku i IQ.

W pierwszym badaniu wzięły udział 34 osoby, w tym 16 zdrowych ochotników i 18 uznanych za zagrożone psychozą. Obydwoje byli dobrani pod względem wieku i IQ.

W drugim badaniu naukowcy przebadali 40 zdrowych osób rekrutowanych z okolicznej społeczności.

Obie grupy obejrzały 500 czarno-białych dwukolorowych obrazów, które wybrano ze względu na trudność w interpretacji bez wcześniejszej wiedzy o tym, czym mogą być.

Po wyświetleniu wyraźnego, kolorowego obrazu badacze sprawdzili, jak szybko każda osoba może rozpoznać kształt na czarno-białym zdjęciu.

Badanie wykazało, że osoby z grupy klinicznej, czyli osoby z wczesnymi doświadczeniami psychotycznymi, poprawiły rozpoznawanie kształtów po obejrzeniu obrazów szablonów w porównaniu ze zdrową grupą kontrolną.

W szczególności grupa kliniczna wykazała średni wzrost wydajności o 0,35 po obejrzeniu szablonów, podczas gdy grupa kontrolna poprawiła się o 0,14.

Naukowcy uważają, że halucynacje mogą być spowodowane naturalnym procesem zachodzącym w mózgu w celu zrozumienia świata i że większość z nas doświadcza ich w takim czy innym momencie. Wyświetlany jest obraz dziecka, który jest poplamiony, czarno-biały obraz powyżej. Pary są podobne do tych zastosowanych w badaniu

Naukowcy uważają, że halucynacje mogą być spowodowane naturalnym procesem zachodzącym w mózgu w celu zrozumienia świata i że większość z nas doświadcza ich w takim czy innym momencie. Wyświetlany jest obraz dziecka, który jest poplamiony, czarno-biały obraz powyżej. Pary są podobne do tych zastosowanych w badaniu

Sugeruje to, że osoby w grupie klinicznej lepiej radziły sobie z wykorzystaniem wcześniejszej wiedzy do rozpoznawania kształtów, mimo że ogólna poprawa w obu grupach.

Naukowcy byli w stanie zrozumieć, jak zmienia się przetwarzanie informacji, gdy pojawiają się wczesne objawy psychozy.

Badania wskazują, że zarówno wczesna psychoza, jak i skłonność do psychozy są powiązane ze zmianą w przetwarzaniu wzrokowym, w wyniku której jednostki bardziej polegają na swojej wcześniejszej wiedzy, a nie na nowych informacjach zmysłowych.

Wyniki sugerują, że osoby cierpiące na schorzenie, które już naraża je na ryzyko wystąpienia halucynacji i urojeń, doświadczają zmiany w przetwarzaniu.

To ujawnia wyraźną cechę poznawczą, która może przyczyniać się do rozwoju objawów psychotycznych.

Naukowcy stwierdzili: „Biorąc pod uwagę, że te zmiany w przetwarzaniu informacji są widoczne na początku psychozy i nawet w połączeniu z subtelnymi zmianami w percepcji wskazującymi na skłonność do psychozy, mogą być ważnymi czynnikami przyczyniającymi się do pojawienia się poważnych chorób psychicznych”.

Ich raport ukazał się w czasopiśmie PNAS.

Zidentyfikowali nieleczone osoby, u których wystąpiły wczesne objawy psychotyczne, a które nie spełniają kryteriów formalnej diagnozy w specjalistycznej placówce zdrowia psychicznego.

Ich obserwacje wykazały, że w przypadku wczesnej psychozy następuje zmiana w sposobie przetwarzania informacji, w wyniku czego priorytetem jest wcześniejsza wiedza, a nie poleganie na nowych bodźcach zmysłowych.

Aby skutecznie poruszać się po otoczeniu, potrzebujemy dokładnych szczegółów dotyczących rozmiaru, lokalizacji i odległości obiektu. Nie mamy jednak bezpośredniego dostępu do tych informacji; zamiast tego polegamy na bodźcach zmysłowych, które mogą być trudne do rozróżnienia.

Ludzki układ wzrokowy kompensuje to poprzez integrację danych zmysłowych z naszą wcześniejszą wiedzą, aby uzyskać dokładniejsze zrozumienie świata.

Nazywa się to przetwarzaniem odgórnym, w którym istniejąca wiedza kształtuje sposób, w jaki interpretujemy napływające informacje zmysłowe.

Na przykład, jeśli widzisz „Kot usiadł na macie”, Twój mózg rozpoznaje kontekst i automatycznie uzupełnia brakującą literę, aby przeczytać „Kot usiadł na macie”, mimo że sygnał sensoryczny – tekst – jest niekompletny.

Mózg wykorzystuje swoją wiedzę o języku i strukturze zdań do interpretacji niejasnych informacji.

Jeden z badaczy biorących udział w badaniu, dr Christoph Teufel z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Cardiff, powiedział: „Widzenie to proces konstruktywny – innymi słowy, nasz mózg tworzy świat, który „widzimy”.

„Wypełnia luki, ignorując rzeczy, które nie do końca pasują, i przedstawia nam obraz świata, który został zredagowany i dostosowany do naszych oczekiwań”.



Link źródłowy