Zjednoczone Emiraty Arabskie mają nadzieję na reaktywację rozmów handlowych z Unią Europejską do końca roku, oznajmił w poniedziałek (22 lipca) minister handlu Zjednoczonych Emiratów Arabskich i są optymistami, że rozmowy będą dwustronne.
Negocjacje między UE a Radą Współpracy Zatoki Perskiej – blokiem arabskim składającym się z sześciu krajów, w skład którego wchodzą Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska, utknęły w martwym punkcie. W marcu Reuters podał, że Zjednoczone Emiraty Arabskie po cichu nalegały, aby UE rozpoczęła rozmowy w sprawie paktu handlowego odrębne od rozmów w ramach GCC.
„Zainicjowaliśmy dyskusję, zarówno na forum GCC, jak i na szczeblu dwustronnym, i otrzymujemy wsparcie od wielu członków UE” – powiedziała Reutersowi Thani bin Ahmed Al Zeyoudi.
Powiedział, że rozmowy UE-GCC lub dwustronne rozmowy UE-ZEA będą stanowić „wartość dodaną”, ale dodał, że jest optymistą, że rozmowy będą dwustronne.
Zjednoczone Emiraty Arabskie, wpływowe i bogate w ropę państwo na Bliskim Wschodzie, od dawna opowiadają się za głębszym zaangażowaniem UE w regionie Zatoki Perskiej.
UE i bogata w energię GCC rozpoczęły rozmowy handlowe w 1990 r., które, jeśli zostaną podjęte, zapewnią przedsiębiorstwom z bloku europejskiego lepszy dostęp do tego, co jest dziś szóstym co do wielkości rynkiem eksportowym UE. Rozmowy zostały jednak formalnie zawieszone w 2008 roku.
Szersze porozumienie z GCC mogłoby w większym stopniu otworzyć państwa członkowskie UE na inwestycje z państwowych funduszy majątkowych Zatoki Perskiej, głównych inwestorów międzysektorowych, którzy patrzą na perspektywę dziesięcioleci.
Jednak GCC podpisała bardzo niewiele umów handlowych. W zeszłym roku, 16 lat po rozpoczęciu rozmów, sfinalizowała pakt z Koreą Południową, a w 2022 r. rozpoczęła negocjacje z Wielką Brytanią.
Abu Zabi ma także bliskie powiązania z Moskwą, co wzbudziło zainteresowanie Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i innych zachodnich sojuszników, którzy naciskali na Zjednoczone Emiraty Arabskie, aby pokazały, że rozprawiają się z firmami uchylającymi się od sankcji związanych z Rosją.
Al Zeyoudi powiedział, że Zjednoczone Emiraty Arabskie spodziewają się zawrzeć umowę o strefie wolnego handlu z Euroazjatycką Unią Gospodarczą, która obejmuje Rosję i Białoruś, przed końcem roku.
Minister stwierdził, że nie sądzi, aby miało to mieć wpływ na wysiłki Zjednoczonych Emiratów Arabskich na rzecz zacieśnienia stosunków z UE.
„Będziemy zawsze otwarci i chętni do rozwijania relacji z kimkolwiek” – powiedział.