Nowe obiecujące badania sugerują, że u osób chorych na cukrzycę można zdiagnozować cukrzycę na podstawie niewiele więcej niż nagrania głosu z telefonu.
Eksperci od dawna obawiali się, że miliony Brytyjczyków cierpiących na tę chorobę, która powoduje zbyt wysoki poziom cukru we krwi, pozostanie niezdiagnozowana.
Jednak próbki dźwiękowe głosów pacjentów trwające zaledwie 25 sekund wraz z podstawowymi danymi zdrowotnymi, takimi jak wiek, płeć, wzrost i BMI, mogą określić, czy dana osoba ma cukrzycę.
Naukowcy, którzy przetestowali model sztucznej inteligencji na ponad 600 dorosłych, odkryli, że był on dokładny w ponad dwóch trzecich przypadków.
Organizacje charytatywne i eksperci z zadowoleniem przyjęli dziś „innowacyjne” narzędzie, ale przestrzegli, że potrzebne są dalsze badania.
Eksperci od dawna obawiali się, że miliony Brytyjczyków cierpiących na tę chorobę, która powoduje zbyt wysoki poziom cukru we krwi, pozostanie niezdiagnozowana. Jednak próbki dźwięku trwające zaledwie 25 sekund wraz z podstawowymi danymi zdrowotnymi, takimi jak wiek, płeć, wzrost i BMI, mogą określić, czy dana osoba ma cukrzycę
Według najnowszych danych dla Wielkiej Brytanii w roku 2021/22 na cukrzycę chorowało prawie 4,3 mln osób. Kolejne 850 000 osób choruje na cukrzycę i zupełnie nie jest tego świadomych, co jest niepokojące, ponieważ nieleczona cukrzyca typu 2 może prowadzić do powikłań, w tym chorób serca i udarów mózgu
Abir Elbeji, ekspert ds. zdrowia cyfrowego w Luksemburskim Instytucie Zdrowia i główny autor badania, powiedział: „Najnowsze metody badań przesiewowych w kierunku typu 2 cukrzyca wymagają dużo czasu, są inwazyjne, laboratoryjne i kosztowne.
„Połączenie sztucznej inteligencji z technologią głosową może zwiększyć dostępność testów poprzez usunięcie tych przeszkód.
„To badanie stanowi pierwszy krok w kierunku wykorzystania analizy głosu jako pierwszorzędnej, wysoce skalowalnej strategii badań przesiewowych w kierunku cukrzycy typu 2”.
W Wielkiej Brytanii ponad 90 procent dorosłych chorych na cukrzycę ma cukrzycę typu 2, ale wielu z nich choruje przez lata, nie zdając sobie z tego sprawy, ponieważ objawy mogą być ogólne lub nie występować wcale.
Aby przetestować tę chorobę, ludzie zwykle wymagają wizyty u lekarza rodzinnego oraz badań moczu i krwi.
W badaniu naukowcy przeanalizowali 607 nagrań, aby zidentyfikować cechy akustyczne, które odróżniają osoby niebędące cukrzykami od osób chorych na cukrzycę.
Wszystkich poproszono o przeczytanie podanych zdań bezpośrednio na telefonie lub laptopie.
Wykorzystując przetwarzanie sygnału, byli następnie w stanie wykryć subtelne zmiany w wysokości, tonie i intensywności, które są niezauważalne dla ludzkiego ucha.
Jedna zaawansowana technika sztucznej inteligencji zarejestrowała do 6000 szczegółowych cech głosu. Inny skupiał się na 1024 kluczowych funkcjach.
Model miał 66% trafności w przypadku kobiet i 71% w przypadku mężczyzn.
Naukowcy dodali, że model działał jeszcze lepiej u kobiet w wieku 60 lat i starszych oraz u osób z nadciśnieniem.
W odpowiedzi na ustalenia dr Lucy Chambers, dyrektor ds. badań w Diabetes UK, powiedziała: „Postawienie szybkiej i dokładnej diagnozy ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania poważnym i ograniczającym życie powikłaniom cukrzycy typu 2.
„Niestety, objawy można łatwo przeoczyć, a około 1,2 miliona osób w Wielkiej Brytanii cierpi obecnie na niezdiagnozowaną cukrzycę typu 2.
„Wykorzystanie sztucznej inteligencji do opracowania wygodnych i opłacalnych metod badań przesiewowych w kierunku cukrzycy typu 2 pomoże zidentyfikować więcej osób potrzebujących leczenia i wsparcia, ostatecznie poprawiając jakość ich życia i zmniejszając ryzyko długotrwałych powikłań cukrzycy.
„Z niecierpliwością czekamy na dalsze badania nad innowacyjnymi narzędziami do analizy głosu opartymi na sztucznej inteligencji do celów badań przesiewowych w kierunku cukrzycy”.
Wyniki badania zostaną zaprezentowane jutro na dorocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD) w Madrycie.
Cukrzyca typu 2 występuje, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub wytwarzana przez nią insulina nie działa prawidłowo.
Hormon ten jest niezbędny do obniżenia poziomu cukru we krwi.
Wysoki poziom cukru we krwi z biegiem czasu może powodować zawały serca i udary, a także problemy z oczami, nerkami i stopami.
Osoby cierpiące na tę chorobę mogą wymagać zmiany diety, codziennego przyjmowania leków i regularnych badań kontrolnych.
Objawy choroby, którą diagnozuje się na podstawie badania krwi, obejmują nadmierne pragnienie, zmęczenie i potrzebę częstszego oddawania moczu. Ale wiele osób nie ma żadnych znaków.
Według najnowszych danych dla Wielkiej Brytanii w roku 2021/22 na cukrzycę chorowało prawie 4,3 miliona osób.
Około 90 procent przypadków cukrzycy to cukrzyca typu 2, która jest powiązana z otyłością i jest zwykle rozpoznawana w średnim wieku, a nie cukrzyca typu 1, choroba genetyczna zwykle rozpoznawana na wczesnym etapie życia.