Strona główna nauka/tech Zatrzymaj bóle głowy, zanim się zaczną

Zatrzymaj bóle głowy, zanim się zaczną

42
0


Kobieta Szczęśliwa Ulga Dobre Wiadomości
Wczesne leczenie lekiem Ubrogepant znacząco zmniejsza niepełnosprawność związaną z migreną, umożliwiając normalne funkcjonowanie wkrótce po zażyciu leku, jak wykazano w badaniu z udziałem ponad 500 uczestników.

Ubrogepant, lek przyjmowany na początku objawów migreny, wykazał w badaniu obiecujące wyniki, umożliwiając pacjentom wykonywanie codziennych czynności przy minimalnym dyskomforcie.

Badanie, w którym wzięło udział 518 uczestników, pokazuje, że wczesne leczenie może znacząco zmniejszyć niepełnosprawność związaną z migreną, oferując potencjalną poprawę jakości życia osób cierpiących na migrenę.

Jak wynika z nowego badania opublikowanego 28 sierpnia 2024 r., lek o nazwie ubrogepant, zażyty przy pierwszych oznakach migreny, zanim zacznie się ból głowy, może skutecznie pomóc osobom cierpiącym na migrenę w codziennym życiu z niewielkimi objawami lub bez nich. , wydanie internetowe Neurologiaczasopismo medyczne Amerykańskiej Akademii Neurologii. W badaniu skupiono się na osobach cierpiących na migrenę, które potrafiły rozpoznać, kiedy nastąpi atak, na podstawie wczesnych objawów, takich jak wrażliwość na światło i dźwięk, zmęczenie, ból lub sztywność szyi czy zawroty głowy.

Ubrogepant jest antagonistą receptora peptydowego związanego z genem kalcytoniny, czyli inhibitorem CGRP. CGRP to białko odgrywające kluczową rolę w procesie migreny.

Wyniki badań dotyczących leczenia migreny

„Migrena jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie, jednak wiele osób cierpiących na tę przypadłość nie jest leczonych lub zgłasza, że ​​nie są usatysfakcjonowane leczeniem” – stwierdził autor badania Richard B. Lipton, lekarz medycyny, z Albert Einstein College medycyny w Bronksie w Nowym Jorku oraz członek Amerykańskiej Akademii Neurologii. „Poprawa opieki już przy pierwszych oznakach migreny, jeszcze zanim zacznie się ból głowy, może być kluczem do poprawy wyników leczenia. Nasze odkrycia są zachęcające i sugerują, że ubrogepant może pomóc osobom cierpiącym na migrenę normalnie funkcjonować i normalnie funkcjonować”.

W badaniu wzięło udział 518 uczestników, którzy cierpieli na migrenę przez co najmniej rok i miały od dwóch do ośmiu ataków migreny miesięcznie w ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie. Wszyscy uczestnicy regularnie doświadczali oznak wskazujących, że w ciągu najbliższych kilku godzin zacznie się migrena. Uczestnicy zostali poproszeni o leczenie dwóch ataków w okresie dwóch miesięcy.

Projekt badania i odpowiedź uczestnika

Naukowcy podzielili uczestników na dwie grupy. Pierwsza grupa otrzymywała placebo w przypadku pierwszego zestawu objawów migreny poprzedzających ból głowy, a następnie przyjmowała 100 miligramów (mg) ubrogepantu w przypadku drugiego wystąpienia objawów. Druga grupa w pierwszej kolejności przyjmowała ubrogepant, a w drugiej kolejności placebo.

Uczestnicy oceniali ograniczenia swojej aktywności w swoim dzienniczku, korzystając ze skali od zera do pięciu, gdzie 0 oznacza „w ogóle nie ograniczone – mogłem zrobić wszystko”; 1, „trochę ograniczony”; 2, „nieco ograniczone”; 3, „bardzo ograniczone”; lub 4, „bardzo ograniczone”.

Dwadzieścia cztery godziny po zażyciu leku lub placebo 65% osób, które przyjęły ubrogepant, stwierdziło, że są „w ogóle nie ograniczone – mogę zrobić wszystko” lub „trochę ograniczone” w porównaniu z 48% osób, które przyjęły ubrogepant. placebo.

Naukowcy odkryli, że już dwie godziny po przyjęciu leku osoby, które zażyły ​​lek, o 73% częściej deklarowały, że „nie mają niepełnosprawności, są w stanie normalnie funkcjonować” w porównaniu z osobami, które przyjmowały placebo.

Wpływ i ograniczenia badania

„Na podstawie naszych ustaleń wynika, że ​​leczenie ubrogepantem może pozwolić osobom cierpiącym na migrenę, u których wystąpią wczesne sygnały ostrzegawcze przed wystąpieniem migreny, szybkie wyleczenie napadów migreny na najwcześniejszych etapach i umożliwienie wykonywania codziennych obowiązków bez dyskomfortu i zakłóceń” – stwierdziła Lipton. „Może to prowadzić do poprawy jakości życia osób cierpiących na migrenę”.

Lipton zauważyła, że ​​uczestnicy badania wykazali, że na podstawie objawów ostrzegawczych związanych z bólem głowy mogli wiarygodnie przewidzieć zbliżające się migrenowe bóle głowy. Ustalenia te dotyczą wyłącznie osób z wiarygodnymi objawami ostrzegawczymi.

Ograniczeniem badania było to, że uczestnicy zapisali swoje objawy i zażywane leki w dziennikach elektronicznych, więc możliwe jest, że niektóre osoby nie zanotowały dokładnie wszystkich informacji.

Odniesienie: 28 sierpnia 2024 r., Neurologia.

Badanie zostało sfinansowane przez firmę AbbVie, producenta ubrogepantu.



Link źródłowy