Strona główna zdrowie Zastrzyk odchudzający trafia do szpitala 62-letniego mężczyznę po tym, jak „podkręca jego...

Zastrzyk odchudzający trafia do szpitala 62-letniego mężczyznę po tym, jak „podkręca jego metabolizm” – brytyjscy eksperci ostrzegają przed niebezpiecznymi podróbkami Ozempic i ciągłymi niedoborami leków na otyłość

56
0


Otyły mężczyzna odczuwał rozdzierający ból i zmuszony był udać się na oddział ratunkowy po tym, jak zastrzyk odchudzający spowodował u niego nadczynność tarczycy.

62-latek, który również chorował na cukrzycę typu 1, zażywając tyrzepatid sprzedawany pod marką Mounjaro, w niecałe sześć miesięcy stracił ponad 5,6 kamienia (36 kg).

Jednak po przywiezieniu do szpitala z nagłym kołataniem serca, gorączką, a nawet drżeniem rąk, badania wykazały, że u niego wystąpiło nieregularne bicie serca i migotanie przedsionków, zwane „cichym zabójcą”.

Lekarze odkryli również, że cierpi na tyreotoksykozę – stan, w którym tarczyca odpowiedzialna za metabolizm i tętno – działa nieprawidłowo, co może mieć konsekwencje potencjalnie zagrażające życiu.

Opisując swój przypadek w czasopiśmie medycznym w ramach ostrzeżenia, lekarze wezwali dziś do dokładniejszego monitorowania osób odchudzających się stosujących zastrzyki, aby zapobiec „zdarzeniom niepożądanym”.

62-latek, który również chorował na cukrzycę typu 1, dzięki tyrzepatidowi sprzedawanemu pod marką Mounjaro stracił ponad 5,6 kamienia (36 kg) w niecałe sześć miesięcy.  Jednak po przywiezieniu do szpitala z nagłym kołataniem serca, gorączką, a nawet drżeniem rąk, badania wykazały, że u pacjenta rozwinęło się migotanie przedsionków, zwane „cichym zabójcą”.

62-latek, który również chorował na cukrzycę typu 1, dzięki tyrzepatidowi sprzedawanemu pod marką Mounjaro stracił ponad 5,6 kamienia (36 kg) w niecałe sześć miesięcy. Jednak po przywiezieniu do szpitala z nagłym kołataniem serca, gorączką, a nawet drżeniem rąk, badania wykazały, że u niego wystąpiło migotanie przedsionków, zwane „cichym zabójcą”.

Według najnowszych danych, najczęściej zgłaszanymi skutkami ubocznymi tyrzepatidu, aktywnego składnika leku Mounjaro, były problemy z trawieniem.  Wśród nich znalazł się około jeden na pięciu uczestników cierpiących na nudności i biegunkę oraz około jeden na 10 zgłaszających wymioty lub biegunkę

Według najnowszych danych, najczęściej zgłaszanymi skutkami ubocznymi tyrzepatidu, aktywnego składnika leku Mounjaro, były problemy z trawieniem. Wśród nich znalazł się około jeden na pięciu uczestników cierpiących na nudności i biegunkę oraz około jeden na 10 zgłaszających wymioty lub biegunkę

Mounjaro został już potępiony przez amerykańskich szefów służby zdrowia za utratę wagi i okrzyknięty przełomem w walce z otyłością, która kosztuje miliardy w kosztach opieki zdrowotnej.

W lutym lek został udostępniony także prywatnie w Wielkiej Brytanii, a kliniki pobierały opłatę w wysokości około 40 funtów za tygodniowy zapas.

Badania wykazały, że lek wytwarzany przez amerykańskiego giganta farmaceutycznego Eli Lilly może pomóc osobom otyłym stracić ponad 20 procent masy ciała w niecałe półtora roku.

Ale jak każdy lek, Mounjaro nie jest pozbawiony skutków ubocznych.

Europejska Agencja Leków podała w tym roku, że badania na gryzoniach sugerują, że sztuczne hormony zawarte w tyrzepatydzie mogą zwiększać ryzyko raka rdzeniastego tarczycy.

JAK OBLICZYĆ WSKAŹNIK MASY CIAŁA I CO TO OZNACZA

Bwskaźnik masy ody (BMI) to miara tkanki tłuszczowej oparta na stosunku masy ciała do wzrostu.

Standardowa formuła:

  • BMI = (waga w funtach / (wzrost w calach x wzrost w calach)) x 703

Wzór metryczny:

  • BMI = (waga w kilogramach / (wzrost w metrach x wzrost w metrach))

Wymiary:

  • Poniżej 18,5 roku życia: Niedowaga
  • 18,5 – 24,9: Zdrowy
  • 25 – 29,9: Nadwaga
  • 30 – 39,9: Otyły
  • 40+: Chorobliwie otyłych

W czasopiśmie JAMA Internal Medicine badacze z Uniwersytetu Kolorado podają, że niezidentyfikowany pacjent płci męskiej, którego BMI wynosiło 31,2, zgłosił się na oddział ratunkowy z powodu kołatania serca, nadmiernej potliwości, dezorientacji, gorączki i drżenia rąk.

Sześć miesięcy wcześniej przepisano mu tyrzepatid, początkowo w dawce 2,5 mg tygodniowo, a także przyjmował lewotyroksynę, aby pomóc kontrolować cukrzycę.

„Lekarz zasugerował zwiększanie dawki tirzepatidu co cztery tygodnie w miarę tolerancji i kontrolę po miesiącu” – zauważyli.

Mężczyzna jednak opuścił wizytę kontrolną, ale mimo to nadal zwiększał dawkę, ostatecznie przyjmując 10 mg tygodniowo.

Lekarze stwierdzili, że migotanie przedsionków zostało wywołane tyreotoksykozą po „szybkiej utracie masy ciała po zastosowaniu tyrzepatidu”.

Dodali: „Zalecamy dokładną ocenę pacjentów stosujących tyrzepatid (początkowo co cztery do sześciu tygodni) w celu oceny odpowiedzi na leczenie, działań niepożądanych i ewentualnego dostosowania dawki innych jednocześnie stosowanych leków.

Tyrzepatid należy do grupy leków znanych jako agoniści receptora GLP-1: leki te oszukują mózg, myśląc, że jest już syty, co w konsekwencji zmniejsza apetyt.

Jednak ogromny światowy popyt i niedobory spowodowały zalanie rynku również podrobionymi wersjami.

Farmaceuci ostrzegali wczoraj przed „eksplozją” fałszywych zastrzyków odchudzających spowodowaną niedoborem leku Ozempic, który zawiera semaglutyd.

Wegovy i Ozempic działają poprzez pobudzanie organizmu do wytwarzania hormonu zwanego GLP-1, który jest naturalnie uwalniany z jelit po posiłkach

Wegovy i Ozempic działają poprzez pobudzanie organizmu do wytwarzania hormonu zwanego GLP-1, który jest naturalnie uwalniany z jelit po posiłkach

Eksperci twierdzą, że niedobory spodziewane są w przyszłym roku, co będzie napędzać nielegalny handel w Internecie.

Od początku 2023 r. urzędnicy ds. zdrowia przejęli już w Wielkiej Brytanii ponad 800 potencjalnie fałszywych długopisów odchudzających.

W przeszłości wykryto, że podrabiane szczepionki zawierają insulinę – lek stosowany przez diabetyków.

Insulina działa poprzez szybkie obniżenie poziomu cukru we krwi, ale jeśli od początku nie zostanie podniesiony poziom cukru, może to mieć poważne i potencjalnie śmiertelne konsekwencje.

Semaglutyd jest dostępny w ramach NHS od 2019 r., a w USA od 2017 r. dla chorych na cukrzycę typu 2. kontrolować poziom cukru we krwi.

Jednak jego producent Novo Nordisk bada również, czy semaglutyd może zwiększać ryzyko raka rdzeniastego tarczycy i raka trzustki.

Jednak żadne dowody nie potwierdzają, że są to zdecydowanie skutki uboczne – nawet w niezwykle rzadkich przypadkach.

Wzywa się wszystkich Brytyjczyków do zgłaszania wszelkich zauważonych skutków ubocznych leków w ramach programu żółtej karty Agencji Regulacyjnej ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA).

Ministrowie w Wielkiej Brytanii planują rozdawać te leki milionom Brytyjczyków z nadwagą, aby walczyć z kryzysem otyłości. W końcu dzieci również będą mogły otrzymać zastrzyki.

Najnowsze dane NHS pokazują, że 26 procent dorosłych w Anglii jest otyłych, a kolejne 38 procent ma nadwagę, ale nie jest otyłe.

Szacuje się, że w USA 41,9 procent dorosłej populacji jest otyłych.

Co to jest migotanie przedsionków?

Migotanie przedsionków to choroba serca, która powoduje nieregularne i często nienormalnie szybkie tętno.

W spoczynku normalne tętno powinno być regularne i wynosić od 60 do 100 uderzeń na minutę.

Możesz zmierzyć tętno, wyczuwając tętno na szyi lub nadgarstku.

W przypadku migotania przedsionków tętno jest nieregularne i czasami może być bardzo szybkie. W niektórych przypadkach może być znacznie wyższa niż 100 uderzeń na minutę.

Może to powodować problemy, w tym zawroty głowy, duszność i zmęczenie.

Migotanie przedsionków to najczęstsze zaburzenie rytmu serca, które dotyka około 1 miliona osób w Wielkiej Brytanii.

Może dotyczyć dorosłych w każdym wieku, ale częściej występuje u osób starszych. Dotyka około 7 na 100 osób w wieku powyżej 65 lat.

Możesz odczuwać zauważalne kołatanie serca, podczas którego czujesz, że serce bije, trzepocze lub bije nieregularnie, często przez kilka sekund lub, w niektórych przypadkach, kilka minut.

Powinieneś umówić się na wizytę u swojego lekarza rodzinnego, jeśli:

  • zauważysz nagłą zmianę bicia serca
  • tętno jest stale niższe niż 60 lub wyższe niż 100 (szczególnie jeśli występują inne objawy migotania przedsionków, takie jak zawroty głowy i duszność)
  • Jeśli odczuwasz ból w klatce piersiowej, skontaktuj się jak najszybciej ze swoim lekarzem rodzinnym.

Źródło: NHS



Link źródłowy