Strona główna zdrowie Zaskakujący związek między jajami a demencją… i dlaczego lekarze się mylili

Zaskakujący związek między jajami a demencją… i dlaczego lekarze się mylili

31
0


Przez dziesięciolecia były demonizowane ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i cholesterolu.

Jednak jaja przeżywają renesans zdrowotny, a badania coraz częściej pokazują, że mogą zapewniać szereg korzyści fizycznych.

Seria nowych badań sugeruje, że jaja mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji dzięki zawartym w nich składnikom odżywczym i białku.

Na przykład jedno badanie przeprowadzone w Chicago wykazało, że osoby starsze, które jadły co najmniej jedno jajko tygodniowo, zmniejszają o połowę ryzyko demencji.

Naukowcy z Chin odkryli, że starsi ludzie, którzy jedli jajka codziennie, byli mniej narażeni na demencję niż ci, którzy jedli je tylko raz w tygodniu lub raz w miesiącu.

Jajka zawierają zdrowe dla mózgu składniki odżywcze, takie jak cholina i witamina B12, które, jak wykazano, zmniejszają szkodliwy stan zapalny, który może zabić komórki mózgowe i wspomagać ważne funkcje, takie jak pamięć.

Dietetycy powiedzieli DailyMail.com, że zalecają spożywanie co najmniej jednego lub dwóch jajek dziennie, aby cieszyć się korzyściami.

Catherine Gervacio, dyplomowana dietetyk-dietetyk i konsultant dietetyczny w firmie WowMDpowiedział DailyMail.com: „Umiarkowane spożycie 4–7 jaj tygodniowo może zapewnić korzyści poznawcze bez negatywnego wpływu na poziom cholesterolu u większości osób”.

Dietetycy powiedzieli DailyMail.com, że jaja są bogate w zdrowe dla mózgu składniki odżywcze, takie jak cholina, która wspomaga pamięć i uczenie się

Dietetycy powiedzieli DailyMail.com, że jaja są bogate w zdrowe dla mózgu składniki odżywcze, takie jak cholina, która wspomaga pamięć i uczenie się

Przez długi czas dominowała rada żywieniowa, aby unikać pokarmów zawierających cholesterol, aby zachować mocne i zdrowe serce.

Cholesterol to substancja tłuszczowa, która może gromadzić się i uszkadzać naczynia krwionośne zaopatrujące serce. Występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso i, co najsłynniejsze, żółtka jaj.

Jedno duże jajko zawiera 186 miligramów cholesterolu, co stanowi ponad połowę zalecanej dziennej wartości wynoszącej 300 miligramów. Większość z nich koncentruje się wokół żółtka.

Ale Ostatnie badania wykazały, że największy wpływ na poziom cholesterolu we krwi ma mieszanka tłuszczów i węglowodanów w diecie, a nie ilość spożywanego cholesterolu.

Nauka zaczyna wykazywać, że większość cholesterolu w organizmie wytwarzana jest przez wątrobę, a nie z pożywienia takiego jak jajka.

Na przykład na początku tego roku badacze z Duke Clinical Research Institute w Durham w Północnej Karolinie odkryli, że osoby, które jadły 12 jaj tygodniowo, po czterech miesiącach miały podobny poziom cholesterolu w porównaniu do osób, które jadły mniej niż dwa.

Jedna z teorii głosi, że spożywanie pokarmów zawierających cholesterol wyzwala uwalnianie hormonu cholezyny, który przemieszcza się do wątroby, gdzie wiąże się z receptorem, sygnalizując mu wytwarzanie mniejszej ilości LDL.

Pokarmy bogate w tłuszcze nasycone zatrzymują jednak pracę receptorów odprowadzających cholesterol z krwi do wątroby, gdzie jest on rozkładany.

Niebezpieczeństwo związane z wysokim poziomem cholesterolu polega na tym, że obecność zbyt dużej ilości tych substancji we krwi powoduje odkładanie się płytki nazębnej w tętnicach.

Może to prowadzić do chorób serca, udarów mózgu i demencji – dlatego wcześniej lekarze obawiali się, że jaja mogą zwiększać ryzyko choroby Alzheimera.

Badania nie tylko pokazują, że tak nie jest, ale wydaje się, że jest wręcz przeciwnie.

Badanie w Dziennik żywienia odkryli, że starsze osoby, które spożywały więcej niż jedno jajko tygodniowo, miały o 47% zmniejszone ryzyko demencji w porównaniu do osób, które jadły mniej niż jedno jajko tygodniowo.

Naukowcy z projektu Rush University Memory and Aging Project w Chicago zauważyli, że jest to prawdopodobnie spowodowane choliną, składnikiem odżywczym niezbędnym dla zdrowia mózgu.

Moti Gamburd, biochemik i dyrektor generalny sieci opieki nad osobami z demencją CARE Homecare, powiedział DailyMail.com: „Cholina działa jako ważny element budulcowy mózgu. Pomaga wytwarzać acetylocholinę, substancję chemiczną wspierającą pamięć, uczenie się i ogólną komunikację mózgową.

„W miarę starzenia się organizm człowieka często ma trudności z utrzymaniem wystarczającego poziomu choliny, co może wpływać na funkcje poznawcze. Jajka są jednym z najbogatszych i najlepiej przyswajalnych źródeł tego składnika odżywczego.

Doktor Nick Norwitz, badacz z Uniwersytetu Oksfordzkiego, zjadał 720 jajek miesięcznie, aby podważyć teorię mówiącą, że jajka podnoszą poziom cholesterolu LDL

Doktor Nick Norwitz, badacz z Uniwersytetu Oksfordzkiego, zjadał 720 jajek miesięcznie, aby podważyć teorię mówiącą, że jajka podnoszą poziom cholesterolu LDL

Jedno duże jajko zawiera około 150 miligramów choliny, co stanowi około jedną czwartą zalecanej dziennej dawki.

Ryby, wołowina, soja i warzywa krzyżowe, takie jak brokuły i brukselka, są również bogate w cholinę.

Pani Gervacio wskazała również na składniki odżywcze, takie jak przeciwutleniająca luteina i kwas tłuszczowy omega-3 DHA.

Wykazano, że luteina obniża stres oksydacyjny powodowany przez szkodliwe cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Stres oksydacyjny może powodować powstawanie białek związanych z demencją.

DHA podobnie zmniejsza ilość beta-amyloidu w mózgu, który jest białkiem odpowiedzialnym za niszczenie komórek mózgowych.

Gamburd powiedział: „Te korzyści są ważne dla osób zagrożonych demencją lub cierpiących na demencję. Jajka są również łatwe w przygotowaniu i strawieniu, co czyni je praktycznym wyborem dla seniorów i opiekunów, którzy potrzebują szybkiego i pożywnego posiłku.

Tymczasem w zeszłym miesiącu w czasopiśmie ukazało się kolejne badanie Składniki odżywcze zbadano ponad 400 dorosłych w Chinach w wieku powyżej 50 lat, z których u połowy zdiagnozowano demencję.

Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy jedli jajka codziennie, byli mniej narażeni na demencję niż ci, którzy jedli je tylko raz w tygodniu lub raz w miesiącu.

Jednak zespół nie zmierzył dokładnej ilości jaj, jakie zjadł każdy uczestnik. Dorośli cierpiący na demencję byli również zazwyczaj starsi niż osoby, u których nie zdiagnozowano tej choroby.

Trista Best, dyplomowana dietetyczka w Dieta Candidapowiedział DailyMail.com, że chociaż jaja są bogate w składniki odżywcze, które chronią przed demencją, są również bogate w tłuszcze nasycone i cholesterol w diecie.

Mogą one zwiększać poziom cholesterolu LDL, co może skutkować chorobami serca i zawałem serca, jeśli nie jest leczone z powodu zmniejszenia przepływu krwi do serca.

Powiedziała tej stronie internetowej: „Ważne jest, aby wziąć pod uwagę zawartość cholesterolu w jajach przed włączeniem większej ich ilości do diety, szczególnie w przypadku tych, które są obciążone genetycznie ryzykiem wysokiego poziomu cholesterolu”.

American Heart Association zaleca około siedmiu jaj tygodniowo lub jedno dziennie, aby utrzymać niski poziom cholesterolu.

Aby wprowadzić więcej jajek do swojej diety, Shelley Balls, zarejestrowana dietetyczka i dietetyk pod adresem Przegląd zdrowia konsumentówzaleca się zacząć od śniadania. Zasugerowała jajecznicę ze szpinakiem i dodatkiem tostu z awokado lub wybór omletu warzywnego z dodatkiem jagód, które zawierają również przeciwutleniacze łagodzące stany zapalne.

Powiedziała DailyMail.com: „Jeśli nie chcesz rezygnować z płatków śniadaniowych, raz w tygodniu gotuj jajka na twardo i ciesz się nimi rano obok miski płatków śniadaniowych, aby uzyskać dodatkowe białko i zdrowie mózgu”.



Link źródłowy