Strona główna zdrowie Zaskakujące wykresy pokazują, że niewystarczająca ilość lub zbyt duża ilość snu może...

Zaskakujące wykresy pokazują, że niewystarczająca ilość lub zbyt duża ilość snu może być ŚMIERTELNA

44
0


Kiedyś dla najlepszych zawodników stwierdzenie, że prawie nie spali, było oznaką honoru.

Badania pokazują, że zdobycie mniej niż siedmiu godzin prawie bez wątpienia spowoduje, że przedwcześnie trafisz do grobu.

Ryzyko rozwoju choroba serca, otyłośća liczba zgonów wzrosła odpowiednio o 83%, 82% i 40%.

A jednak co trzeci dorosły w USA cierpi na brak snu.

Tymczasem nowsze badania pokazują, że zbyt długi sen, około dziewięciu godzin lub więcej, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci o 74%, udaru mózgu o 12% i otyłości o 37%.

Linia ciągła na tym wykresie przedstawia średnie ryzyko śmierci [the Y axis] na podstawie długości snu [the X axis].  Linia przerywana przedstawia przedziały ufności, które wyznaczają zakres, w którym naukowcy mogą być pewni, że leży prawdziwe ryzyko śmierci

Linia ciągła na tym wykresie przedstawia średnie ryzyko śmierci [the Y axis] na podstawie długości snu [the X axis]. Linia przerywana przedstawia przedziały ufności, które wyznaczają zakres, w którym naukowcy mogą być pewni, że leży prawdziwe ryzyko śmierci

Wykres pokazuje, że sen krótszy niż około sześciu godzin znacznie zwiększa ryzyko chorób przewlekłych, w tym cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i udaru mózgu

Wykres pokazuje, że sen krótszy niż około sześciu godzin znacznie zwiększa ryzyko chorób przewlekłych, w tym cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i udaru mózgu

W przypadku zdecydowanej większości dorosłych Amerykanów panuje zgoda co do tego, że idealna ilość snu to od siedmiu do ośmiu godzin.

Jednak około 0,5 procent populacji ma rzadką mutację genetyczną, która pozwala człowiekowi funkcjonować przez około cztery do sześciu godzin snu.

Ale w przypadku reszty z nas ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn zwiększa się, gdy do niej dotrzemy mniej niż sześć i więcej niż osiem lub dziewięć na noc.

Wykresy przedstawiające szkody wynikające z niezdrowego snu – za mało lub za dużo – pokazują, że w przypadku snu wynoszącego maksymalnie sześć godzin istnieje wysokie ryzyko wystąpienia szeregu problemów zdrowotnych.

To samo dotyczy snu więcej niż ośmiu godzin, a ryzyko wzrasta z każdą dodatkową godziną spędzoną na drzemce.

Ludzie, którzy śpią za mało, są 14 procent większe prawdopodobieństwo mieć depresję, ok 108 procent większe prawdopodobieństwo niepokoju, ryzyko otyłości wzrasta o 37% do ryzyka udaru mózgu o 12%.

Oni mają 38 procent zwiększone ryzyko chorób serca, a Ryzyko zwiększone o 29%. wysokie ciśnienie krwi i Ryzyko wyższe o 23%. cukrzycy.

W 2017 r. analiza 40 badań Badania dotyczące ryzyka śmierci ze wszystkich przyczyn związanych z długością snu wykazały, że zarówno bardzo krótki, jak i bardzo długi czas snu wiążą się z większym ryzykiem śmierci w porównaniu ze snem trwającym około 7 godzin.

Sen od czterech do sześciu godzin zwiększa ryzyko śmierci o cztery do sześciu procent.

Spanie ośmiu godzin zwiększało ryzyko śmierci o trzy procent, dziewięć godzin o 13 procent, 10 godzin o 25 procent, a 11 godzin 38 proc.

W innej analizie przeprowadzonej w 2010 r. przez brytyjskich i włoskich badaczy uwzględniono 16 badań, w których wzięło udział prawie 1,4 miliona osób.

Odkryli, że ludzie, którzy śpią mniej niż przeciętnie siedem godzin na dobę, mają: Ryzyko śmierci wyższe o 12%. w porównaniu z tymi, którzy spali idealne siedem do ośmiu godzin.

Ryzyko śmierci u osób, które spały dłużej niż przeciętnie – od ośmiu do dziewięciu godzin – wynosiło 30% w porównaniu z osobami, które spały idealną ilość czasu.

Wykres przedstawia wyniki siedmiu metaanaliz oceniających związek między czasem snu a ryzykiem udaru.  Wszystkie siedem analiz wykazało znacząco zwiększoną częstość występowania udarów mózgu zarówno u osób śpiących krótko, jak i długo

Wykres przedstawia wyniki siedmiu metaanaliz oceniających związek między czasem snu a ryzykiem udaru. Wszystkie siedem analiz wykazało znacząco zwiększoną częstość występowania udarów mózgu zarówno u osób śpiących krótko, jak i długo

W 2022 r. grupa chińskich naukowców zbadała ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn związanych ze snem od pięciu lub mniej do ponad dziewięciu godzin na dobę.

Naukowcy odkryli, że spanie mniej niż pięć godzin dziennie zwiększa ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny o 40%, podczas gdy spanie dłużej niż dziewięć godzin dziennie zwiększa ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny o ponad 74%. procent bardziej prawdopodobne umrzeć z jakiejkolwiek przyczyny.

Przebadali ponad 25 000 dorosłych Amerykanów, którzy mieli różne nawyki związane ze snem i czynniki związane ze stylem życia, które przyczyniają się zarówno do złego snu, jak i chorób przewlekłych.

Stwierdzono zależność w kształcie litery U pomiędzy czasem snu a śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny, przy najniższym ryzyku przy 7 godzinach dziennie.

Odkryli również, że spanie za mało lub za dużo ponad dwukrotnie zwiększało ryzyko problemów z sercem.

Doktor Chris Winter, neurolog specjalizujący się w zaburzeniach snu z Wirginii, powiedział Dailymail.com, że przyczyny wyjaśniające związek między złym snem a problemami z sercem są „prawdopodobnie wieloczynnikowe”.

Powiedział, że zbyt krótki lub zbyt długi sen powoduje nieprawidłowe działanie układu nerwowego, powodując wyższe tętno, wysokie ciśnienie krwi i podwyższony poziom stresu.

Zły sen może również zaostrzyć stan zapalny w organizmie, dobrze znany czynnik ryzyka chorób układu krążenia, udaru, demencji i chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Za dużo lub za mało snu ma również wpływ na wagę i metabolizm, na czym zwykle cierpi dieta. Wpływ snu na hormony oznacza, że ​​ludzie prawdopodobnie będą dokonywać niezdrowych wyborów żywieniowych.

Zbyt długi lub zbyt krótki sen, zwykle sześć godzin lub mniej i dziewięć godzin lub więcej, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci ze wszystkich przyczyn, w tym śmierci z powodu chorób serca i udaru mózgu

Zbyt długi lub zbyt krótki sen, zwykle sześć godzin lub mniej i dziewięć godzin lub więcej, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci ze wszystkich przyczyn, w tym śmierci z powodu chorób serca i udaru mózgu

Dr Beth Frates, dyrektor ds. medycyny stylu życia i dobrego samopoczucia na oddziale chirurgii w Massachusetts General Hospital, powiedział: „Większość ludzi koncentruje się na ćwiczeniach i diecie, jeśli chodzi o kontrolę wagi i zdrowe serce, ale niewielu skupia się na śnie.

„Praca nad znalezieniem sposobów na poprawę higieny snu może pomóc ludziom wydłużyć czas snu do zalecanych siedmiu do dziewięciu godzin na dobę. To z kolei może prowadzić do spożywania mniejszej ilości kalorii, a nawet utraty wagi u osób, które według BMI mają nadwagę”.

W innym badaniu oceniającym ryzyko dla zdrowia serca, opublikowanym w czasopiśmie „ Dziennik Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznegonaukowcy odkryli, że dorośli w średnim wieku cierpiący na takie schorzenia, jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca typu 2, choroby serca lub udar, mogą być narażeni na większe ryzyko raka i przedwczesnej śmierci, jeśli śpią mniej niż sześć godzin na dobę.

Przebadali ponad 1600 dorosłych w wieku od 20 do 74 lat, koncentrując się na osobach z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, istniejącą chorobą serca i udarem mózgu w wywiadzie.

W latach 1991–1998 przeszli laboratoryjne badania snu, a następnie śledzono przyczyny ich śmierci do końca 2016 r.

W okresie objętym badaniem zmarło 512 osób, z czego jedna trzecia zmarła na zawał serca lub udar, a jedna czwarta zmarła na raka.

U osób z wysokim ciśnieniem krwi lub cukrzycą, które spały mniej niż 6 godzin, ryzyko śmierci z powodu chorób serca lub udaru było dwukrotnie większe w porównaniu do osób, które spały dłużej.

Natomiast u osób z chorobami serca lub po udarze, które spały mniej niż sześć godzin, ryzyko śmierci z powodu raka było trzykrotnie wyższe.

Przewiduje się, że ryzyko udaru szybko wzrośnie około 18 proc na każdą dodatkową godzinę snu powyżej optymalnego czasu trwania wynoszącego około siedem lub osiem.

W innym badaniu opublikowanym w zeszłym roku oszacowano problemy ze snem, takie jak za mało lub za dużo snu pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru.

Dr Phyllis Zee, dyrektor Centrum Medycyny Dobowej i Snu w Feinberg School of Medicine w Chicago, Northwestern University, powiedziała: CNN: „Zły sen może zaburzać naturalny spadek ciśnienia krwi występujący podczas snu w nocy i przyczyniać się do nadciśnienia – ważnego czynnika ryzyka udaru i chorób układu krążenia”.

Skutki złego snu można odczuć natychmiast, a po około trzech dniach zbyt małej ilości snu mogą wystąpić halucynacje lub psychozy.

Może również prowadzić do zwiększonego ryzyka śmierci w wyniku wypadku lub obrażeń. Prawie 20 procent wszystkich poważnych obrażeń w wypadkach samochodowych wśród ogółu społeczeństwa ma związek z sennością kierowcy, niezależnie od wpływu alkoholu.

W porównaniu z kierowcami, którzy spali regularnie siedem godzin, w przypadku kierowców, którzy twierdzili, że spali krócej, ryzyko wypadku było 1,3 razy większe, podczas gdy w przypadku tych, którzy spali od pięciu do sześciu godzin, ryzyko wypadku było wyższe. prawie dwa razy większe prawdopodobieństwo rozbić się.

Natomiast sen od czterech do pięciu godzin czterokrotnie zwiększał ryzyko poważnego wypadku.



Link źródłowy